Příběh Abdéřanů

Nejznámější prozaické dílo německého osvícence (1733–1813) líčí rozpor filosofa Demokrita s Abdérou – řeckým Kocourkovem. Přestože autor obrací ostří své satiry do minulosti – Abdéra byla v Trácii a její obyvatelé žili před tisíci lety, bylo jeho současníkům jasné, že kniha je satirou na soudobé poměry v Německu. Autor sice označuje Abdéřany za „nejušlechtilejší, nejživější, nejvtipnější a nejchytřejší nárůdek, jaký kdy žil pod sluncem“, avšak na každé stránce odhaluje jejich omezenost, šosáctví, úzkoprsé vlastenectví, politické pletichářství a korupčnost. I když satira je spíše dobromyslná než útočná, přece jasně ukazuje směšnost a zrůdnost „kocourkovství“, jež zajisté nebylo domovem pouze ve Wielandově vlasti a v jeho době....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72012/big_pribeh-abderanu-1zF-72012.jpg 4.52

Kniha Příběh Abdéřanů

los
16.03.2020

pět humorných alegorických příběhů o hloupých Abdéřanech a Demokritovi, Hippokratovi, Euripidovi, o soudním sporu, komu patří oslův stín, a o přemnožení posvátných žab

Wielandovy příběhy z roku 1778 jsou opravdu nadčasové, bavil jsem se politickými i náboženskými narážkami, u nás lidí prostě stále všechno při starém