Priatelia

Priatelia https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434765/bmid_priatelia-0Ji-434765.jpg 3 427 125

Táto kniha predstavuje takmer dokonalú retrospektívu legendárnych Priateľov – zaoberá sa všetkými aspektmi seriálu, a to od neistých začiatkov až k dôvodom, prečo ho dodnes tak veľa ľudí sleduje a miluje. Novinárka a odborníčka na populárnu kultúru Kelsey Miller predkladá čitateľom najslávnejšie scény a momenty, pohľady do zákulisia, ako aj trendy, ktoré sa v súvislosti so seriálom zrodili – od vzostupu kaviarenskej kultúry a fascinácie kávou až po ikonický účes deväťdesiatych rokov, známy ako „Rachel“.... celý text

Humor Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Cosmopolis

I'll Be There For You , 2018

VéjaTarabová
03.12.2020 3 z 5

Rozhodně zajímavý pohled do zákulisí. Je zde velká část věnovaná tomu, jak seriál vznikal, což jsou informace, po kterých bych pravděpodobně nikdy ani nepátrala. Také se tu nachází spousty často přehlížených detailů a poznatků. Ovšem očekávala jsem spíše informace přímo z natáčení, nějaké postřehy či drby. Občas jsem se do textu zamotávala nebo zapomínala jména scénáristů atd. Na knize nejspíše není nic vyloženě špatně, ale jednoduše mě prostě nijak neohromila.

VeruMalfoy
26.11.2020 5 z 5

Seriál Přátelé miluji. Proto, když jsem viděla tuto knihu, srdce mi zaplesalo. Zpočátku jsem se bála knihu vůbec otevřít, aby mě nezklamala. To se ovšem nestalo. Kniha je velmi poutavě napsána. Obsahuje plno zajímavostí od vzniku seriálu až po jeho konec. Nahlédnete na scénu i za scénu. Dokonce se podíváte s Přáteli i k soudu. Tuto knihu doporučuji každému fanouškovi seriálu. Určitě vás nezklame.

hroubek
20.11.2020 4 z 5

Moc fajn knížka. Kelsey Millerová to napsala pro všechny fanoušky seriálu. Od fanouška pro fanoušky. A čte se to moc dobře. Millerová nás seznamuje s tím, jak se seriál zrodil, co přinesla jeho popularita, a jaký dopad má seriál i v dnešní době. Jsou zde stovky zajímavých informací. O některých jste slyšeli, a nebo je věděli, jiné zas pro vás budou velmi překvapivé. Je to zajímavý pohled na jeden z nejdůležitějších seriálů v dějinách televize. Mě osobně sedly části, kdy Millerová zkoumá dopad seriálu, rozbor proč je takový jaký je, a proč by v dnešní době nevznikl v této podobě. Ten společenský a dobový přesah je velmi důležitý a je zde krásně napsaný. Mohlo se jít více do hloubky, nicméně jako připomenutí proč jsou Přátele super to funguje na jedničku. A teď mě omluvte jdu zas koukat od začátku.

Paja11.11
11.11.2020 4 z 5

Jakožto velký fanoušek Přátel jsem si tuhle knihu musela koupit a rozhodně toho nelituji. O Přátelích jsem zjistila ještě více nových věcí než jsem doufala. V pár částech ale byly zajímavosti tak nepříjemně zdlouhavě napsané, až to přecházelo do nudného čtení.

MartinkaSl
21.10.2020 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila a měla jsem velká očekávání.

Třičtvrtě knihy obsahuje zajímavé informace o seriálu, autorech i o hercích. Zaujaly mne i informace a spojitosti, kterých si člověk při běžném sledování nevšimne, nebo které se jen tak nedozví.

Vadily mi souvislosti se seriály a filmy, které se k nám do Evropy třeba ani nedostaly. V tomto smyslu je kniha psaná hlavně pro Američany.

Lucie_Z
18.10.2020 4 z 5

Jako fanoušek přátel jsem se i já na knížku opravdu těšila. Zpočátku je knížka vcelku zajímavá, čtenář se například dozví, jak vůbec takový seriál vzniká a jak probíhá jeho obsazení. Líbí se mi i autorčino pojetí knihy ve smyslu popisu různých příběhů z jednotlivých sérií. Dozvěděla jsem se hned několik zajímavostí, které si pravděpodobně mimo tuto knihu nepřečtete. Ale zároveň musím zmínit i fakt, že některé dějové linky byly autorkou vybrány pro určitou kontroverznost. Tyto části jsou popisovány opravdu dopodrobna, což mi pokazilo celkový dojem z knížky.
Myslím však, že knížka sice čtenáře nikterak neohromí, ale ani úplně nezklame.

Anniee
05.10.2020 4 z 5

Tak toto mi trvalo. A mám tady dva důvody proč:

1. Nekonečný rozebírání LGBT a feministických vtipů a narážek - mně je toto prosimvas uplne jedno. A tak nějak nechápu proč se toto řeší půlku knížky? V tu dobu se to proste neřešilo a hotovo. Stačilo to popsat v jedny kapitole.

2. Pokaždý, když jsem si sedla a knížku otevřela, jsem dostala chuť podívat se na seriál. Takže jsem přečetla pár řádků a většinou to šla udělat.

Ale jinak byla knížka moc dobrá - bavily mě historky z natáčení a různý podrobnosti o vzniku a průběhu. A co mě bavilo nejvíc byly ty popsaný paralely. Se vším.

Liwien
27.08.2020 1 z 5

Na knize je bohužel velice znát, že je psána američankou pro američany. Často odkazuje na seriálové současníky Přátel a předpokládá jejich znalost použitím neurčitých srovnání (nechtěli jsme aby seriál skončil podobným fiaskem jako XY...potýkali se se stejným problémem jako YX....ve stejném čase běžel seriál XZ, takže si jistě umíte představit divákovo dilema co sledovat...). Mnoho informací mi přišlo nadbytečných, stále se opakujících (ano je to seriál o přátelích, ano herci jsou přátelé i mimo kameru, ale je to nutné napst na každou druhou stránku?) a nezajímavých. V kapitolách pojednávajících o jednotlivých sériích bych uvítala více informací ze zákulisí. Jediná část která mi přišla opravdu zajímavá byla kapitola o tom jak herci začínali a jak dostali sovji roli. Knihu už bych si znovu nekoupila a rozhodně ji pošlu dál, v knihovně si totiž nechávám jen knížky, o kterých vím, že bych si je s chutí přečetla znovu.

Andynka
20.08.2020 4 z 5

Právě jsem knihu dočetla a jako velký fanda jsem z ní nadšená. Ale když se na to podívám s odstupem, tak je to naprosto zbytečná kniha. Obzvlášť u nás v ČR, jelikož se přátelé po celou dobu srovnávají s jinými seriály, z nichž některé neznám. Tedy pro mě byla značná část o ničem.

Ale jako velký fanda přátel jsem se v této knize toho spoustu dozvěděla. I když jsem čekala více informací z osobních životů přátel, nebo nepodařených scén...či atmosféry z natáčení... nebyla jsem nakonec zklamaná. Dozvěděla jsem se o pár zajímavých detailech, díky kterým teď zas trochu jinak vnímám přátelé.
Do svého manžela to hustím kdykoli koukáme na přátele a já si zrovna vzpomenu...joooo o téhle scéně jsem četla, víš proč to je tak a tak ? :D
Takže si myslím, že velký fanda si z knihy rozhodně něco odnese. Normální člověk může ocenit , tak maximálně, že je to velmi čtivě napsané, ale jinak se shodneme, že je to kniha, která u nás nemusela vůbec vyjít. :)
Já tedy knihu hodnotím jako milovník přátel, na které jsem se nepřestala koukat ani po letech. A zaslouží si rozhodně 4*.

Sojkokoren
30.07.2020 2 z 5

Kniha mě opravdu zklamala. Seriál miluji, videla jsem ho dokola už nespočetněkrát. Doufala jsem, že se dozvím více o natáčení, celkově o hercích. Něco málo zajímavého v knize bylo, ale opravdu jen minimum. Dozvíte se, jak herci začínali a s kolika dolarama v kapse končili. Ale také se dozvíte mnoho nedůležitých a nudných přirovnání k ostatním seriálům a celebritám.
Za mě tedy celkově velké zklamání, knihu jsem se nutila dočíst jenom proto, co kdyby tam něco nakonec zajímavého bylo.. Škoda.

karitter
11.07.2020 2 z 5

(SPOILER) Seriál skvělý, ale toto bohužel... Zezačátku ok, nějaké zajímavosti, říkala jsem si, že stojí za přečtení. No a postupně mě to přestávalo bavit četla jsem to už jen z donucení, jen abych to už konečně dočetla.
Spousta faktů, spousta srovnávání s ostatními seriály. A co si z toho pamatuji? Že seriál málem skončil u 9. série, za 10. herci nakonec dostávali milion dolarů za epizodu (ale kdo by to nechtěl?!) no, a to tetování kraba, co symbolizuje lásku. Ale jo, byla tam spooousta zajímavých informací, ale bohužel byly nezajímavě podány.
Strašně mě rušila taky spousta poznámek pod čarou (85x), které občas zabíraly až čtvrt stránky a případně pokračovaly ještě na další stránce. Prostě pokud je tam nějaká zajímavost, která fakt stojí za mínění, pak ať je přímo v textu. Pokud je to pro text nepodstatné, pak to nemusí být ani v poznámce.
Jo, a pak taky spojení "propírané internetem". Užité čtyřikrát a ani jednou se to tam nehodilo.
No, a jako "vše o nejoblíbenějším seriálu všech dob" mi to taky úplně nepřijde no.

Asi si půjdu pustit Přátele, abych si na ně zase zlepšila pohled :)

kristyna3214
08.07.2020

Bohužel se musím přidat k těm negativnějším názorům. Seriál miluji, ale kniha mě nechytla za srdce. Ano, byla zajímavá, ale něco mi tam chybělo - více postřehů přímo týkajících se seriálu. Naopak bych si odpustila tak podrobné srovnávání s ostatními seriály

nikorka
25.06.2020 4 z 5

Asi preto, ze tento serial u mna ide takmer nepretrzite, ma kniha bavila. :)

eva5397
22.06.2020 2 z 5

Určitě jsem čekala mnohem víc. Našlo se pár zajímavých postřehů ale taky dost nudných pasáží. Byla to taková americká kniha.

Chika
20.06.2020 4 z 5

Seriál zbožňuju, mohu na něj koukat stále dokola. Od knihy jsem čekala víc, větší detaily z natáčení, více zážitků, ale i tak mě kniha velice bavila. Jak psal někdo níže, tak kdyby kniha byla doplněna o fotky, asi by mě zaujala více.

LadyCotton
19.06.2020 3 z 5

Nejsem skalní fanousek seriálu, takže mne některé informace v knize zaujaly. Nejvíce kapitoly věnované hercům (jak se dostali ke svým rolím) a pak ty, které byly věnované každé sérii.
Nicméně si myslím, že cca 1/4 knihy byla (pro mě) nezajímavá (bylo strašné vidět to, že knihu napsala Američanka - a hlavně pro Američany), velice mi tam chyběli také fotky.
Kniha se čte dobře, ale je pravda, že jsem si pod textem "vše o nejoblíbenějším seriálu všech dob" také představovala něco jiného :-)

Bustedka
10.06.2020 2 z 5

Tahle kniha není napsaná špatně. Marketingově je to taky vcelku zvládnuté. Problém ale je, že spousta lidí, která si knížku koupí, čeká úplně něco jiného, než mu nakonec kniha nabídne.
Pokud se kniha pyšní podtitulem "Vše o nejoblíbenějším seriálu", očekává se spíš něco ve stylu kolonky zajímavosti na čsfd. Obávám se ale, že zrovna na čsfd těch informací získáte mnohem víc.

Knihu psala novinářka a celý koncept tak vypadá jako souhrn několika komentářů. Hlavní otázka celé knihy je, proč jsou Přátelé tak fenomenální a proč je lidi milují po celém světě. Tu je něco ze světa filmu, tu je něco o životě Američana, tu je něco o politice atd atd. Autorka trochu přeskakuje z jednoho na druhé, což mi vadilo asi tak 3/4 knihy, než sem se s tím smířila. Spoustu věcí, jakože jsou Přátelé o přátelství, opakuje téměř pořád. Ale nějak jsem pořád nezjistila, co si z té knihy mám jako odnést. Problém je totiž ten, že na seriál nahlíží autorka jako Američanka a srovnává ho s další americkou tvorbou, pro českého diváka téměř neznámou.

Upřímně, kdybych na tuhle knihu nenarazila na Bookportu, tak bych se do ní v životě nezačetla. V životě by mě totiž nenapadlo číst si knihu o seriálu. A neměla jsem pocit, že by se aj kniha četla nějak svižně. Přišlo mi to spíš jak cesta slušně vyrejžovat na nejúspěšnějším seriálu. 312 stránek úvah jedné osoby. 312 stránek, které jsou sice podložené fakty, ale po přečtení nevíte o nic víc, než před tím.

Janetg
09.06.2020 1 z 5

Tuhle knihu jsem otevřela s velkým nadšením, ale bohužel jsem zavřela s velkým zklamáním. Začátek slibný, nicméně od poloviny do konce nuda. Chvílema jsem se sama sebe ptala, jestli je to vůbec kniha o seriálu Přátelé. Autorka pojednává o seriálech o kterých nemáte ani páru, že existují. Zajímavostí minimum, zahrnutá kampaň Me too, která nemá se seriálem společného nic. Přišlo mi, že jsem student a čtu nudný novinový článek, který přečíst musím, protože z toho budu psát sloh. Pro mě jako pro fanouška Přátel č.1 je tato kniha jako oslava k 25.letům vzniku celkem propadák.

Miky88
04.06.2020

Za mě byla kniha dobrá - dozvěděla jsem se spoustu věcí o seriálu. A ano, čekala jsem původně něco jiného, ale ve finále tam bylo hodně věcí ze zákulisí, které jsem ani nevěděla, takže jsem spokojená. A třeba autorka ještě někdy napíše něco, co bude víc o přátelích a třeba to dobarví i fotkama. Ale i přesto stála kniha za přečtění.

iroubova
03.06.2020 3 z 5

(SPOILER) Doopravdy? Fakt ani jediné slovo o Guntherovi? To mi přijde jako velká vada na kráse. Zatímco to, že se Carol a Susan v seriálu ani jednou nepolíbily, je téma na několik stran. Škoda. Spoustu zajímavých věcí ale taky spoustu nezajímavých. Kapitola o soudním sporu s asistentkou scénáristů byla z mého pohledu úplně zbytečná. Jednoduše si myslím, že knihu s touto obálkou, s tímto názvem a podtitulem VŠE O NEJOBLÍBENĚJŠÍM SERIÁLU VŠECH DOB měl napsat někdo, kdo je mnohem větší fanoušek a fajnšmekr.