Před setřením

Před setřením https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298080/mid_pred-setrenim-QvH-298080.jpg 3 12 1

Básník a queer aktivista Jiří Feryna se ve svém očekávaném debutu s čtenářem nepáře. Sbírka Před setřením představuje jeden z prvních (a velmi ostrých) tvůrčích vrcholů nejmladší básnické generace. Významy jsou tu stírány a nově konstruovány, zvuky zkreslovány, slovní kořeny obnažovány. Palimpsest, noise, radikální lyrika.

lubtich
12.02.2021 3 z 5

Syntax a lexikum obrácené o 180 stupňů. A doopravdy, jazykově je to zážitek. Třeba i poupravením otřelých výroků ("Tak pravil Paranoia", "Co na zemi to na jazyku"), nebo libozvučností ("Voli si libují ve vikvi") tvoří Feryna doopravdy osobitý styl. Otázkou je, jak moc se pak čtenář ubírá k celku básně. Dost často mě zaujalo nějaké dvoj-trojverší ("Místnostmi proplul mořský ďas / a vybraný pokoj byl naplněn tmou / aby se mu smělo říkat obývací" - bomba!), ale vlastně jsem se ztratil ve volných asociacích. Nicméně za to mohou možná i mé čtenářské nekompetence, sbírka je to poměrně těžká.

***

Čí to byl nápad