Pražská dobrodružství

Pražská dobrodružství https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502507/bmid_prazska-dobrodruzstvi-B6N-502507.png 4 20 4

Autor ve svých reportážích ze staré Prahy zachycuje kroniku svého rodu, vzpomínky na dětství a dospívání a různé historky z mnoha pražských prostředí. Reportáže jsou rozděleny na tři části: Mládí, Lokálkař a Z toulek noční Prahou. Kisch v nich zachycuje vzpomínky na dětství a dospívání, vybírání mostného, historky o pražských parcích, zábavních podnicích, tančírnách, divadlech, plovárnách, návštěvu K. Maye v Praze, prostředí nocleháren a útulků pro chudé, česání chmele na Žatecku. Řadu těchto podniků sám Kisch v přestrojení navštívil, aby reportáže byly co nejautentičtější.... celý text

Povídky Literatura česká Pragensia
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Die Abenteuer in Prag , 1920

Marla
28.08.2022 5 z 5

Břitce sarkastické a humorně smutné , skvěle zachycené výjevy ze všedního života obyvatel Prahy . Skvělé čtení o místech, která už v Praze dávno nenajdeme.

Daver
10.10.2019 3 z 5

Vytříbeným jazykem dokázal utor zachytit výjevy všedního života obyvatel Prahy nebo lidí s ní svázaných. Z výběru míst a událostí je zřejmé, že autor netrpí obdivem k bohatsví a okázalosti a spíše se jich straní ač sám vzešel z dobře situované rodiny. Zajímá ho víc život těch opomíjených, kteří svou situaci často přijímají s nevyhnutelností. Kisch se zdržuje jakékoli sociálně zabarvené agitace a rozměr bídy, nuzoty a bezbýchodnosti je paradoxně umocněn volbou střízlivého popisu situace či humoru. A tak vůbec neruší čtenářův žážitek, i když je zřejmé, na jakou stranu se autor přiklání.

Oleg_Kabelac
12.02.2018 5 z 5

Záživné črty nejen pražských míst a lidí. Zuřivý Kisch zkouší na vlastní kůži zaplivané špeluňky, povolání voraře, potulku, bídu česačů chmele. Opojné koření nostalgie, pikantnosti... Jsem nadšen a vřele doporučuji.

maryzka
23.06.2012 3 z 5

Vypráví o místech v Praze,které už dnes pomalu ani neznáme.

Praha

Egon Erwin Kisch