Prašné víry

Prašné víry https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251620/bmid_prasne-viry-y1Z-251620.png 4 70 25

Drsná jihoafrická detektivka. Vaše noční můra. Aby pomstil to, co miluje, stává se tím, co nenávidí Novinář Robert Dell je na útěku před obviněním z vraždy vlastní rodiny a jeho jediným spojencem je jeho nejstarší nepřítel: vlastní otec. Když se Bobby Goodbread, bývalý zabiják CIA, v posledním pokusu o spásu připojí k synovi, který na krvavém tažení po celé zemi pronásleduje skutečného vraha, společně odhalují spiknutí, které sahá do nejvyšších politických kruhů. Děj románu se odehrává na pozadí chaosu postapartheidní Jižní Afriky, kde z minulosti vystupují přízraky dávných kmenových pověr.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Panteon

Dust Devils , 2011

davas
24.01.2017 4 z 5

Velmi dobrý příběh z úplně jiného prostředí než na jaký jsme zvyklí z thrillerů.Z počátku jsem měl problém se začíst,ale druhá polovina knihy už stála za to ...Nesrovnával bych to s žádným autorem ,je to prostě jiné a za mne musím říct,že určitě velmi kvalitní kniha

invocation11
20.09.2016 3 z 5

Smith se s tím nemaže a čtenáře hned od začátku hází rovnou do (prašného) víru dění. Smrt, sex, násilí jsou všudypřítomné, popisované chladně a s odstupem tak, jak jsou zřejmě v Africe na denním pořádku. Akčnější scény díky tomu sice trochu ztrácejí, ale i tak je to příjemná změna po všech těch severských a amerických detektivkách. Konec za mě na jedničku, určitě budu Smithe i nadále sledovat.

felia
28.02.2016 4 z 5

Jedna z nejdrsnějších knih, jaké jsem přečetl. Autor to určitě tak nemyslel, ale přesvědčil mě, že za dob jihoafrického rasismu, za dob apartheidu se žilo všem v JAR mnohem lépe. Černochům i bělochům. Mandela byl zřejmě hotová pohroma pro tuto, kdysi ekonomicky prosperující, zemi.

adlenka
27.01.2016 3 z 5

Měla jsem vyšší očekávání, takže ve výsledku pro mě trochu zklamání. Syrovost Afriky byla, ano. Brutalita a nízká cena života, taky ano. Jejich zvyky pro mě nepochopitelné. Ale že by se rozplétalo nějaké spiknutí, to ne. Navíc jsem měla problém s tím, že mi žádná z postav nebyla sympatická, nebyl tam v podstatě žádný klaďas. Zkrátka něco málo mi tam chybělo a musím dát jen 3 hvězdy.

trudoš
15.01.2016 4 z 5

Nekompromisní thriller, ve kterém jen málokterá postava nemá pokřivený charakter. Není to úplně lehké čtivo a ne kvůli neobratné stylistice. Roger Smith píše stručně, srozumitelně a jen občas se ubírá k psychedelickým úletům. Afrika pod jeho rukama ožívá ve skutečné peklo na Zemi, kde hodnota lidského života je stejně podstatná, jako tři eura v kasinu Monte-Carlo. Hodně to připomíná syrovost Cormaca McCarthyho, kdy vedle explicitní brutality nejvíc vyděsí přirozený běh věcí - třeba takový autem poražený buvol, naporcovaný domorodci přímo na kapotě.
Na poměrně malém prostoru se pořád něco děje a i když je koncepce příběhu jednoduchá, autor v tom umí sakra dobře chodit. Bohužel, jeho modus operandi se mi brzy okoukal, takže od poloviny jsem se nastavil na stejnou vlnu a zvraty už tolik nepřekvapily. A podobně dopadla i temná atmosféra, která najednou začala být příliš prvoplánová. Přesto jde bez debat o román, jehož špína se zažere do duše a už natrvalo zůstane ve vašich nočních můrách.