Praha černá a zlatá

Podnázev: výjevy ze života jednoho evropského města Historické výjevy ze života Prahy. Tisíc let slavných, bohatých i pohnutých dějin města, v nichž se moc a tvůrčí síla císařů, umělců a velkých učenců mísí s utrpením a mlčením obětí. Autor sleduje významná období dějin svého rodného města od založení po smrt T. G. Masaryka, a to především z hlediska vztahů a vzájemného působení příslušníků čtyř národnostních skupin, podílejících se na společenské, duchovní a kulturní atmosféře centra Evropy - Čechů, Němců, Židů a Italů. Práce je zároveň vědomou, jemně ironickou polemikou s Ripellinovou Magickou Prahou, neboť oproti mystickému, romantickými mýty opředenému městu zdůrazňuje Prahu racionální, Prahu exaktních věd a byrokratických úředníků. Text je doplněn obsáhlou bibliografií a jmenným i věcným rejstříkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95890/praha-cerna-a-zlata-95890.jpg 4.85
Literatura naučná, Pragensie
Vydáno, Prostor

Prague in black and gold, 2004

Kniha Praha černá a zlatá

jarmik
13.02.2016

Zcela speciální kvalitu tato kniha přináší díky osobnímu zaujetí autora: p. Demetz je pražským rodákem. Pochází ze smíšeného manželství německého otce (původem z rétorománské rodiny přistěhovalé z jihotyrolských Alp) a židovské matky, kteří ho doma vedli též k české kultuře. Narodil se roku 1922 a v mládí ho formovala Republika a p. Masaryk. Z Československa uprchl přes Šumavu v r. 1949 a dále pracoval jako literární historik na Západě.

Vlastní osobou a osudem tedy jedinečně spojuje naši současnost s kulturním vrcholem v období mezi světovými válkami.

Článek na blogu: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2016/02/praha-cerna-zlata-peter-demetz.html

Daydreamer
25.08.2012

Je to pozoruhodná kniha. Tak trochu méně běžný pohled na české dějiny - někdy snad až příliš, což mne přimělo
opatřit si jiné autory, abych mohl srovnávat. Ale za přečtení určitě stojí.