Praha černá a zlatá

Praha černá a zlatá https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141368/praha-cerna-a-zlata-141368.jpg 5 8 2

Kniha pražského rodáka Petera Demetze evokuje vzájemně se prolínající působení čtyř národních a náboženských živlů, které se podílely na vytváření dějin naší země – Čechů, Němců, Židů a Italů. Autor přibližuje jejich vzájemné vztahy v různých historických epochách, ale především zkoumá jejich podíl na společenské, duchovní a kulturní atmosféře Čech. Demetzova práce o Praze je zároveň kultivovanou a jemně ironickou polemikou s knihou A. M. Ripellina Magická Praha, která v sedmdesátých letech oživila staré romantické mýty z 19. století, podle nichž pražský genius loci vyzařuje jakousi speciální magii se všemi známými rekvizitami, k nimž patří golem, alchymisté a astrologové, faustovské pověsti atd. Demetz naproti tomu zdůrazňuje racionální či všední protiklad – úlohu exaktních věd v dějinách Prahy, celou její přízemní a šedou, byrokratickou, „kafkovskou“ tvář. ... celý text

Literatura naučná Pragensia
Vydáno: , Prostor

Prague in Black and Gold , 1997

jarmik
13.02.2016 5 z 5

Zcela speciální kvalitu tato kniha přináší díky osobnímu zaujetí autora: p. Demetz je pražským rodákem. Pochází ze smíšeného manželství německého otce (původem z rétorománské rodiny přistěhovalé z jihotyrolských Alp) a židovské matky, kteří ho doma vedli též k české kultuře. Narodil se roku 1922 a v mládí ho formovala Republika a p. Masaryk. Z Československa uprchl přes Šumavu v r. 1949 a dále pracoval jako literární historik na Západě.

Vlastní osobou a osudem tedy jedinečně spojuje naši současnost s kulturním vrcholem v období mezi světovými válkami.

Daydreamer
25.08.2012 3 z 5

Je to pozoruhodná kniha. Tak trochu méně běžný pohled na české dějiny - někdy až příliš, což mne přimělo
opatřit si jiné autory, abych mohl srovnávat.