Pověsti a vyprávění od řeky Moravice

Pověsti a vyprávění od řeky Moravice https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461509/bmid_povesti-a-vypraveni-od-reky-moravic-oIc-461509.jpg 5 5 3

Do této publikace byly sebrány pověsti z území Venkovského Mikroregionu Moravice. Najdeme v nich příběhy, jež si po generace vyprávěli lidé, kteří po staletí žili v údolí řeky Moravice a v jeho okolí. Mnozí z nich byli po druhé světové válce donuceni tento kraj opustit. Zůstala tu po nich staletou usilovnou prací přetvořená kulturní krajina. A také pověsti. Příběhy, které ke zdejší krajině neodmyslitelně patří. Ty byly v 19. a 20. století zachyceny a některé i literárně zpracovány mnoha spisovateli, z jejichž děl autoři této knížky čerpali.... celý text

Abroš
11.03.2023 5 z 5

Moc hezká kniha pověstí a nádherná tajemnost řeky a jejího okolí,která tímto láká k výletům a bližšímu poznání.Já už jsem dávno podlehl.

Lotti
04.02.2021 5 z 5

Milé překvapení, knížka mi zpříjemnila nejeden osamocený večer. Mimo známých pověstí (Čarodějnice Marta, O Zlaté lípě, O Hanuši - Slezském Blaníku, vikštejnské pověsti...) jsem zde nalezla i vyprávění mně úplně neznámé a z lokalit, odkud jsem doposud žádné zkazky ještě nečetla nebo neslyšela (např. Jančí, Prostřední Dvůr). Knížka, která částečně kombinuje klasické historické informace a pověsti, perfektně vyplnila díru v místní novodobé literatuře. A to i přesto, že některé z pověstí již byly v minulosti hromadně vydány nebo zmíněný v jiných publikacích. Doufám, že se časem třeba objeví další neznámé vyprávění a vznikne pokračování nebo doplněné vydání.

pajaroh
08.01.2021 5 z 5

"V pověstech není důležité, zda se příběhy, o nichž vypravují, skutečně staly a není podstatné ani stáří příběhů. Důležité je, že se ten příběh stal součástí místa nebo krajiny, o níž pověst vypráví. Začtěme se do nich a nesuďme je. Mohou nám pomoci krajinu kolem nás nejen lépe poznat, ale i milovat." autoři

Asi poprvé jsem tento žánr plně vychutnala, představovala si historické podoby mně známých zákoutí a míst, přemýšlela, proč onen pantáta potkal na cestě z trhu (hospody) vodníka (jak jinak vysvětlit propité peníze) či jaké asi mohly být v kraji početné předlohy zlých čarodějnic a ježibab (že by v dnešní době uznávané alternativní ženy bylinkářky?)

Moravice je krásná řeka, od pramene v Hrubém Jeseníku, přes přehrady Hartu a Kružberk, skalnaté údolí, "volavčí" vrby, zříceninu a především nevyšlapaná a na dnešní svět tak trochu zapomenutá (díkybohu) zákoutí.

Autoři knihy

Kniha Pověsti a vyprávění od řeky Moravice je v