Poutník Kámaníta

Děj knihy je zasazen do prostředí staré Indie zhruba před dvěma a půl tisíci lety a popisuje cestu kupce Kámaníty a jeho milované Vásitthí přes mnohá úskalí a překážky až k poznání a duchovní dokonalosti. Autorovi se zde podařilo mistrně spojit dobrodružný příběh s orientální filozofií, stejně jako poetické vyprávění s událostmi doloženými v pramenech indického písemnictví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165429/poutnik-kamanita-O8c-165429.jpg 4.510
Romány, Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Canopus

Der Pilger Kamanita / Pilgrimen Kamanita, 1906

Kniha Poutník Kámaníta

15.01.2018

První třetina knihy je milostný román a místy je slaďoučký slaďulinký. Obecně nemusím mýdlové opery, světle růžovou a ani tmavě růžovou knihovnu. Ale tady je to jiné. Něha v koncentrované podobě. Láska. A ještě na první pohled. Příběh, který se následně odvíjí, je jednoduše překrásný a ke konci knihy graduje v mystický ohňostroj. Vásitthí a Kámaníta. Poutníci věčností. Vždy spolu a pokaždé v jiném životě. Kniha je plná krásných myšlenek. Opravdu ráda bych napsala, co všechno mě oslovilo. Co se mě dotklo. Nad čím vším jsem přemýšlela. Ale odtajnila bych příliš mnoho a to by byla škoda. Přečtěte si to.
------------------------------------------------------------------
„Jsme tak staří jako svět,“ řekla Vásitthí.

Eldar80
07.10.2015

Kniha nejdříve vypadá jako romantický příběh lásky, které nepřál osud. Této části děje se drží snad do třetiny až posléze přejde v mýticko-poetickou buddhistickou legendu. Kniha už od začátku má blíže spíše k poezii a je psána básnickým stylem. Škoda, že její začátek mi přišel trochu přehnaný. Opět jsem měl problém se do příběhu vžít. Odvíjí se před námi životní příběh milostného páru z doby, kdy hlásal Budha svou nauku. Kniha je napsána poměrně věrně a odráží tehdejší společnost. (Komentář bude někdy dopsán, další kniha, které se mi špatně hodnotí, ale všem kterým se líbila Dalajlamova kočka mohu jen doporučit.) 85%