Pouštní včela

Pouštní včela https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337115/mid_poustni-vcela-rvE-337115.jpg 4 86 29

Adam Navrátil, narozený v Americe českým rodičům, přijíždí do Prahy hledat své kořeny. V Praze potká osudovou, ale nešťastnou lásku, která ho přiměje podívat se pravdě do očí – všechny jeho vztahy končí katastroficky. Po zradě nejlepšího kamaráda se Adam vrací do USA, kde propadá depresi a posléze i alkoholu. V tom okamžiku ho zastihne kontroverzní výzva z Bílého domu, určená všem potenciálním sebevrahům… Walter Green, který při útoku na newyorská Dvojčata z 11. září přišel o všechno, nyní připravuje pomstu. Jako šéf zpravodajských služeb USA k tomu má moc i prostředky… Osudy dvou tak rozdílných postav svede dohromady tajná operace CIA s názvem Pouštní včela. Washington. Tel Aviv. Praha. A fiktivní blízkovýchodní Kadírije. Tam všude vás román zavede. Pouštní včela je román o lásce, o pomstě, o zrazeném přátelství i o tom, jaké to je, klesnout až na dno a zpochybnit smysl vlastního života. Když včela bodne, zemře… Zvítězí v Adamovi vůle žít?... celý text

veronika0382
23.11.2017 5 z 5

Pouštní včela je opravdu velice propracovaný příběh, který vás nechá nahlédnout do tajné operace CIA, do zákulisí tajných výcviků vojáků a politiky Bílého domu. Ale zase toho není mnoho, takže příběh plyne svižně a není zdlouhavý. Skvělé, skvělé a doporučuji!

pejty
19.10.2017 3 z 5

Příběh této knihy měl obrovský potenciál, který bohužel nebyl plně využit. Autorka sice dokázala podle mě velmi realisticky a zajímavě popsat situaci člověka, který chce skončit se svým životem, ale nedokázala to potom prodat. Zdálo se mi jakoby autorka se bála zajít až do krajností a většinu důležitých momentů, které mohla rozvést a udělat tak z knihy opravdový zážitek, popsala jen pár větami a tak se v knize vlastně po celou dobu neodehrálo nic extra zvláštního a zajímavého a potenciál příběhu se postupně vytrácel. Škoda.

OrthoSan
04.10.2017 5 z 5

Půjdeš-li podle obalu knihy po příběhu plného popisů akce a zuřivých bojů amerických hochů snažících se připravit afghánskou půdu pro další parkoviště k McDonaldu, patrně tě překvapí, že o tom to apriori není. Můžeš se pak ze svých mindráků vybrečet na internetu, skutečností však zůstane, že máš příležitost si přečíst solidně stavěný český thriller z atraktivního prostředí novinařiny, světové politiky ale i právě armády. Dále tě čeká exkurz do života uvěřitelných postav, prostě... prostě nejde o válečné drama, ačkoliv se ho to dotýká. Veronika Matysová podala solidní výkon a doufám, že o ní brzy ještě uslyšíme. Takže bzzz, pilné včely, hurá do knihkupectví.

Teron
17.09.2017 3 z 5

Nejdřív mě to hodně, zaujalo, pak mi to hrozně lezlo na nervy, pak to příjemně překvapilo a nakonec cítím slušně rozčarování.
Hrozně se mi líbí hlavní motiv a trochu si říkám, jestli by k něčemu podobného typu měl vůbec "koule" zahraniční autor, protože mi přijde krásně politicky nekorektní a špionsky velmi odvážný a realistický.

Včela je v mých očích částečně špionážní thriller, částečně osobní příběh, částečně pro mě hrozně stupidní vztahovka (pravda moje vnímání vztahů je dosti racionální, pragmatické a cynické), chvíli velmi zdařilý přechodový rituál a nakonec mi vyznívá silně do ztracena stručností závěru a absencí jakéhokoli silnějšího "yess" momentu zadostiučinění.
Tahle vrstevnatost zaujme určitě hodně lidí, problémem je kolísavá funkčnost v jednotlivých ohledech (hlavně tom politickém), přílišná "hladkost" cca dvou třetin knihy, tedy absence výraznějších překážek a všechno jde nějak příliš jednoduše.

Čistě formálně jsem narazil na několik míst, kde se brutálně opakují slova, například "sprcha" třikrát na třech řádcích, což mě praštilo do očí. Několikrát jsem měl i pocit, že popis událostí je příliš důkladný v samozřejmých detailech, které stačí zmínit jednou nebo vůbec.

Přes všechny výhrady si hlavně kvůli Verčině erudici, nasazení a zkušenostem říkám, že při dalších výpravách tímhle směrem můžeme mít i u nás thrilleristku zahraničního formátu. Takže Včelu beru trochu jako průzkumný krok.

Dovlatova
07.09.2017

Téma knihy Veroniky Matysové mě zaujalo okamžitě, přesto jsem se obávala, že nadšení mi nevydrží. Naprosto zbytečně. Promyšleně dávkované napětí mě v průběhu dvou večerů hnalo dál se stupňujícím se vzrušením, jaký že bude závěr. Doporučuji všem, kdo se chce pobavit a nechat unést napínavým příběhem a aktuální a možná i ne zcela fiktivní tematikou.

Martinanna
06.09.2017 4 z 5

Námět mi přišel velice zvláštní, ale knihu jsem přečetla jedním dechem. Konec byl pro mě překvapivý, čekala jsem jiný, avšak knihu vřele doporučuji.

Ortie
01.09.2017 2 z 5

Námět možná i docela zajímavý... Ale velice nepoutavě zpracovaný, měla jsem, co dělat, abych knihu vůbec dočetla... Příběh mě nedokázal vtáhnout do děje a celkově mi prostě kniha nepřipadala dobrá... Docela škoda takovéto téma se dalo zpracovat mnohem lépe!

Kenji
14.06.2017 1 z 5

Nápad, že US vláda naverbuje samovrahov na misie po celom svete vzbudzoval od začiatku nedôveru a zvyšok knihy to len potvrdil. Či už išlo o vojenský tréning, plánovanie, alebo misiu samotnú. Autorka o týchto veciach asi veľký prehľad nemá a bola to jedna hlúposť za druhou. Malo to aj vzťahovú líniu, ale aj keď som sa snažil vsugerovať si do hlavnej úlohy Zaca Efrona, nič to so mnou neurobilo.
Takže military priaznivci ruky preč.

ATheo
07.05.2017 5 z 5

Velmi čtivě podaný příběh, ve kterém čtenář nakoukne na jedné straně do zákulisí novinařiny, mezinárodní politiky a armády, na straně druhé pak do životů plasticky a živě vykreslených postav, s kterými nemusí vždy souhlasit, ale dobře je pochopí. Perfektně nakombinovaná akce i psychologie, což spolu s napínavým dějem tvoří dohromady knížku, kterou můžu s dobrým svědomím doporučit.

přátelství česká literatura zrada CIA

Veronika Matysová