Posvátné lži Minnow Blyové

Posvátné lži Minnow Blyové https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327318/bmid_posvatne-lzi-minnow-blyove-jFV-327318.jpg 4 132 33

Působivý příběh o nebezpečí slepé víry — a síle víry v sebe sama. Keviniáni připravili sedmnáctiletou Minnow o všechno: o dvanáct let života, o její rodinu, o schopnost důvěřovat. A když se vzepřela, vzali jí i ruce. Teď je jejich Prorok mrtvý a celá keviniánská osada spálená na popel. Detektivovi z FBI je zřejmé, že o tom Minnow něco ví — ale ona mlčí. Hrůzné okolnosti ji dovedly do věznice pro mladistvé, kde objevuje nový svět. Učí se číst, nadávat i přemýšlet sama za sebe. Zjišťuje, že kovové mříže nejsou nic proti svazujícím pravidlům její sekty. A že pokud se dokáže rozloučit s děsivým tajemstvím své minulosti, může mít opravdovou svobodu, o níž vždycky snila. Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, ale nabízí mnohem víc. Sektu tvrdě trestající neposlušnost, věznici, kde si každý musí vydobýt své místo, aby byl v bezpečí, sympatického detektiva s cukrátky, drzou a nebezpečnou spoluvězeňkyni s pesimistickým pohledem na svět a charismatickou Minnow, která zoufale stojí aspoň o obyčejnou naději na lepší život.... celý text

Literatura světová Pro ženy Náboženství
Vydáno: , Host

The Sacred Lies of Minnow Bly , 2015

S.monika
05.09.2017 3 z 5

Myslím, že z knihy mám smíšené pocity. Hrozně jsem se těšila, jak autorka pojme psychiku a vyrovnání se Minnow s tím, jak kde proč žila, a ono to moc nepřichází.
Je pravda, že se Minnow dostane z jednoho nefunkčního, nezdravé "kolektivu" do jiného, ale ona se s tím vyrovnává dobře a prakticky stoicky.
Další detail to, že nemá ruce ...tento fakt ji nepřidělává moc problémů, je to zmíněno jen párkrát, kdy třeba nemůže listovat knihou, ale opět moc hluboké popisky, vnitřní pocity z toho nejsou.
Nechci samozřejmě aby na každé stránce fňukala, jak trpěla, ale nepřišlo mi to uvěřitelné - to přijetí jejího života předtím a teď.
Obecně popsání komunity, kde žilo prý přes lidí, mi přišlo taky zjednodušené. Jejich náplň v komunitě mi taky nepopsaná ..jak se uživí přes sto lidí? To si tkali i oblečení? Co vodní zdroje? Mrtví lidi, děti? chtěla bych toho více..
Mohlo to být více propracované, nebo třeba kdyby to bylo podáno, že na to vzpomíná ze stáří... prostě něco .. tohle tak plynulo.
Z tak dobrého tématu, zápletky nakonec vyplynulo něco napůl cesty ..

Princezna22
29.08.2017 2 z 5

Mám divné pocity po dočtení knihy. Kniha se mi vůbec nelíbila,prostě nevím. Bylo to na mě až moc divné. Čekala jsem od knihy více už vzhledem k anotaci a k tomu,jak o ní všichni mluví. Ale upřímně kniha se četla dobře. Ale... Postava proroka mě dost v knize dodělala.... jako,hlavní hrdince hned na začátku useknou ruce a pak jako co?? ... V pobytu v tom vězení nebo co to je se na její ruce normálně zapomene,že je nemá a normálně jí a pije.. Zajímavé.. NEPROMYŠLENÁ KNIHA!!! Zklamání velké,škoda .... Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, ale nabízí mnohem víc. (to jako vážně?? Propracovaný?? A jako thriller bych knihu nenazvala.... Kniha mi vůbec nic nenabízela,bylo to divné....)

josska
27.08.2017 3 z 5

Bylo to zajímavé

Mischellin
21.08.2017 3 z 5

Upřímně? Kniha poměrně zklamala.
Čekala jsem něco opravdu temného a drsného, to jsem si ale neuvědomila, že je to YA. Nápad je celkem originální a celá zápletka skvěle vymyšlená, ale z toho stylu psaní je jasně poznat, že i když je to poměrně krvavé a tváří se to jako podmět k pěknému filmu (jen můj názor), prostě to na mě působí jako Harry Potter - styl psaní typická YA. A to mi děsně vadilo.
Jinak co se týče samotného příběhu, dost mi vadila hlavní hrdinka a její charakter - nevím, prostě mi neseděla. Koho jsem si ale vážně oblíbila, byla Angel, typický badass a génius v jednom, kterého všichni prostě musí milovat.

Blaufik
25.07.2017 4 z 5

I přes to, že se jedná o více než podařenou knihu, která je neskutečně čtivá a děj plyne jako voda, musíme stále počítat s tím, že se jedná o YA literaturu. Kniha by pro "dospělého" čtenáře jistě snesla více syrovosti, alespoň já jsem ji v knize postrádala. Celý příběh chvílemi působil trochu uspěchaně a to hlavně v samotném závěru, který byl opravdu více než rychlý.
Nicméně i tak se mi kniha líbila a ráda ji doporučím dále, jen je třeba mít na paměti fakt, že kniha je primárně určena pro dospívající čtenáře.

Kuki007
24.07.2017 5 z 5

Skvělá kniha! I přes své označení "young adult" se dotýká vážného tématu slepé víry a sektářství a s tím spojených praktik.
Knížka je emotivní, je čtivá a když se do ní zakousnete, dokážu si představit, že ji přečtete během dvou dní. Rozhodně velké doporučení - ale radši trochu starším čtenářům "young adult" literatury. :)

rarášek
07.07.2017 4 z 5

Úžasná knížka s vážným tématem. V jednu chvíli jsem se do děje zažrala a najednou jsem si uvědomila, že jsem skoro na konci a to se mi u knížky už dlouho nestalo. Líbili se mi postavy Angel a slečny Baileyové.
Bylo občas těžké si uvědomit, že Minnow je bez rukou a občas jsem se přistihla, že jsem na to zapomněla.
Postupem času dostáváme v knize odpovědi na své otázky. Nikdy jsem si nemyslela, že mě někdo dokáže znechutit víc, než Papa S ze Zahrady spáčů, ale Prorok to dokázal překonat na celé čáře.
Na závěr můj pohled na téma sekty v knize. Sekty jsou, podle mého názoru, nebezpečné. Sekty se svými "vyvolenými" Proroky a vlastními povídačkami, jak Bůh a všechno kolem vzniklo, proč je svět venku nebezpečný, a že všichni, kdo nejsou součástí víry, jsou pohani a poslové samotného ďábla. Mají společnou jednu zásadní věc: vymývání mozků a nahánění strachu bytím a ponižováním. Někdy občas přemýšlím, jak moc dokážou být lidi zvracení.

Adel703
06.07.2017 2 z 5

Nejvíc ze všeho, mi vadilo označení Young adult. Nějak mi to k tématu knihu nešlo dohromady.
Příběh byl místy napínavý a čtivý, jindy se však vlekl. Celé zakončení mi vhledem k rozvleklému příběhu přišlo příliš rychlé, ani jsem ho nestačila pobrat. Působilo to na mě, jako by autorce došly stránky, a tak to zmáčkla na dvojstranu.

misisekc
04.07.2017 2 z 5

Já nevím. Tak strašně jsem se na knížku těšila a nakonec jsem ji četla takhle dlouho a že by mě nějak výrazně nadchla, to říci, bohužel, nemohu. Ne, že by byla vyloženě špatná, ale asi mi prostě neseděl autorčin styl. Některé části se příšerně vlekly, jiné byly zas uspěchané... Námět a myšlenka skvělá, provedení zas tak moc ne. Hlavně jsem se do Minnow nedokázala vůbec vcítit a asi jsem jí dostatečně neporozuměla a moc mě to mrzí. Pokud ale autorka někdy něco znovu vydá, asi tomu dám šanci, přeci jen je to její první knížka, třeba mi ty další budou sedět více.

KKlara
29.06.2017 2 z 5

za me to bylo trochu prekombinovane..

Petra28
04.06.2017 4 z 5

Velmi zvláštní pocity. Určitě hodně silný příběh. Minnow je statečná, zvídavá, živá. Asi po třetině knihy jsem si říkala, proč je to takové plytké. Proč bere vše s takovým klidem. Že je tam málo emocí. Žije 12 let mimo civilizaci. Ničemu se nediví. Bere vše tak jak to přišlo. ... a pak jsem si uvědomila, že ona to vlastně jinak neuměla. Brala vše jak přišlo od malička. To byla cesta přežití. Na druhou stranu bych možná uvítala větší hloubku toho příběhu. Přišlo mi že je to takové lechtání na povrchu.
A z čeho jsem měla úplně nejvíc divný pocit ? Z toho jak se dokáží lidé chovat jako stádo. Ovce bez názoru. Bez vůle cokoliv změnit. Nemají v sobě zakořeněnou odvahu, touhu po životě. To je velmi těžké přijmout, že je to i v lidech kolem nás. V každém případě děkuji za zajímavý příběh.
A ten citelný odstup Minnow je nejspíš zapříčiněn i tím, že to jsou její vzpomínky. Není to příběh v přítomném čase. Je to její forma podání.

Sorrow
16.05.2017 2 z 5

Áj, je mi trochu zatěžko hodnotit tu knihu tak nízko, protože se dotýká velmi zajímavého a hlavně závažného tématu. Bohužel ale nejde úplně na dřeň, do hloubky; sice čtete o osudu Minnow a říkáte si: "Je to vůbec možné?", ale ty pravé emoce to ve Vás nerozdmýchá. Na vině je jediné - autorčin styl. Prostě Vás to dostatečně nerozhořčí, nedojme, nenapne...jako celek ta kniha působí hrozně ploše a to je škoda, protože jinak by to byl (young adult) román jako vyšitý...

Danago
10.05.2017 3 z 5

Velmi dobrý námět, ale já jsem čekala lépe propracovaný příběh. Bylo to celé dost uspěchané, takže za mě docela zklamání. Knížka se četla dobře a rychle , ale čekala jsem , že půjde více do hloubky. Bylo to slabé. Spíš young adult román bohužel.

sekty vězení, věznice lhaní, lži pro dospívající mládež (young adult)

Autorovy knížky

2017  72%Posvátné lži Minnow Blyové