Poslední let pilota MIG-25

Poslední let pilota MIG-25 https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110556/posledni-let-pilota-mig-25-110556.jpg 4 48 13

Kniha Poslední let pilota MiG-25 je neuvěřitelně poutavým příběhem bývalého poručíka, armádního sovětského pilota Viktora Ivanoviče Bělenka. Ten se dne 6. Září 1976 napevno rozhodl opustit Sovětský svaz neobvyklým způsobem. Během rutinního tréninkového letu, vypnul radar, sestoupil do výšky 25 metrů a na plný výkon zamířil do Japonska na nejbližší z ostrovů – Hokkaidó. Na tomto ostrově bylo jediné letiště, na kterém jeho stroj MiG-25 byl schopen přistát. Malé letiště připomínající spíše okresní silnici. Letiště v Čitose. Dalším jeho plánem bylo vyžádat politický azyl ve Spojených státech. Viktor Ivanovič Bělenko se rozhodl emigrovat. Ačkoliv vystudoval prestižní sovětské školy, musel sympatizovat se sovětským režimem, podvědomě jej lákaly ony „temné síly“. Onen nepřítel, proti, kterému bylo přece zapotřebí bojovat. Zkrátka Viktor neuvěřil všemu, co jej stát naučil papouškovat už od ranného dětství. Přesto, že měl svou vlastní rodinu, své dítě, manželku se rozhodl učinit tento krok. Poslední osudové „sovětské“ ráno políbil ještě ve spánku svého potomka a odhodlaně opustil svůj rodinný skromně zařízený příbytek. Opustil svou rodinu a rozhodl se ve svých 29 letech pro jiný život.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Naše vojsko

MIG Pilot: The Final Escape of Lt. Belenko , 1980

alweg
16.09.2023 5 z 5

skvěle napsané, příběh jde rovnou k věci, žádné nudné pasáže,... přečteno jedním dechem,

milan.krimsky
01.08.2023 5 z 5

Hezká kniha o pilotovi Sovětského Svazu, který se chtěl dostat na západ přes Japonsko ukradenou stíhačkou

Benny215
13.07.2023 4 z 5

Po letech jsem se k ní vrátil, nemyslím, že by se tam od té doby hodně změnilo, na druhou stranu je tady Amerika líčena jako ráj na zemi

pazuzu
26.11.2017 4 z 5

Je to hodne zajímavá četba, rozhodne doporučuju ale sam Bělenka odsuzuju jakožto zradce rodiny i vlasti.

hnatlubo
13.04.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, poutavě napsaná, dobře se čte. Bohužel je napsána až příliš černobíle.

Andy_cz
07.01.2017 5 z 5

Jak píše kolega NoFiction níže... Povinná četba pro všechny komouše!

gersie
02.05.2016 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, také jsem ji četl na doporučení a jsem rád , že se tak stalo. Myslím , že velice pěkně vystihuje kontrast mezi USA a SSSR . Samozřejmě zde nemohli postihnout všechny klady a zápory života v těchto státech v tehdejší době a může se zdát , jak podotkl "Hellboy", že spisovatel opěvuje život na západě. Ale já to spíš pochopil jako pohled očima člověka přicházejícího z jiné země, který jen žasne nad tím co vidí , ale úsudek si musí udělat až po delší době a více zkušenostech sám vlastním selským rozumem........možná by se mělo uvažovat o zařazení této knihy do "povinné četby".

pavel80
18.10.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, syrové a autentické líčení poměrů v Sovětském svazu v 50. - 70. letech, následné "procitnutí" hlavního hrdiny a emigrace na západ s neobvyklým dárkem, následné líčení života v exilu v USA v kontrastu se životem v SSSR. Jinak pro zajímovost, Rusko Bělenka dodnes považuje za prachobyčejného zločince, zloděje a zrádce, který se nechal zlákat vidinou pozlátka života na západě a zradil stranu a národ, viz. zajímavý ruský filmový dokument "Hon na lišku".

NoFiction
17.06.2015 5 z 5

Tuhle knížku by si měli především přečíst všichni komunisti.

bagger95
02.12.2014 4 z 5

Málokdo ví, že Mig-25 způsobil svého času na západě poprask. Sovětům se podařilo vytvořit iluzi špičkového a dokonalého stroje, kterou navíc velmi přísně střežili, takže o tajemném letadle neměly západní zpravodajské služby příliš mnoho (jistých) informací. S letadlem jim ale unikl jejich člověk, člen elitní letecké jednotky, Viktor Bělenko, prezentovaný dokonce jako jeden z hrdinných vojáků SSSR... Kniha výborně popisuje dobovou atmosféru, život v Sovětském svaze i pocity člověka imigranta, který se v nové zemi necítí dobře a táhne jej to zpět domů... Místy méně akce, o to víc ale dojmu. Výborné.

čtenářka456
11.09.2014 5 z 5

Knihu mi půjčil kamarád, co se zajímá o letadla. Já moc ne, ale přečetla jsem ji jedním dechem.

Hellboy
17.05.2013 4 z 5

Příběh z dob, kdy byl svět jednodušší - Západ dobrý, Východ zlý. Celá kniha je v podstatě obžaloba komunismu a současně óda na americký kapitalismus. Zní to hrozně, ale kniha je dost autenticky napsaná a autor dobře argumentuje, takže se čte velmi dobře. _____ Viktor Bělenko přelétl v roce 1976 s nejmodernějším sovětským letounem do Japonska a požádal o azyl v USA. Půlka knihy shrnuje celý jeho předchozí život v SSSR, od nejútlejšího dětství, až do okamžiku, kdy se to v něm definitivně zlomilo a převládlo v něm přesvědčení, že je komunismus naprosto zvrácená a nefunkční ideologie. Tato část knihy je zdaleka nejpoutavější, a má velkou šanci oslovit kteréhokoliv čtenáře, který se vůbec nemusí zajímat ani o letadla, ani o studenou válku, protože popisuje neskutečně tvrdé podmínky panující v Sovětském svazu, které si dneska nikdo z nás neumí ani představit: nedostatek základních životních potřeb jako je bydlení, jídlo, hygiena...a na druhé straně proklamace strany o bezplatné zdravotní péči, bezplatném vzdělávání, zaměstnání pro všechny, a péči o děti i staré. Jak dlouho člověk může tyhle lži snážet? Bělenko časem pochopil, že chyba není jen v Chruščovovi nebo Brežněvovi, ale v celém komunistickém zřízení, ve kterém se nedá žít. Když ho ale nemůže změnit, tak z něj musí vypadnout.... Druhá polovina popisuje Bělenkovy první měsíce v USA, kde poznával, kolik je pravdy na tom, co mu o této prohnilé zemi navykládali politruci doma v Rusku. Tato část je poněkud stereotypnější, protože je to pořád samé: Bělenko nemůže uvěřit, že je všude neskutečný dostatek jídla, dostatek benzínu, levné bydlení, velký výběr veškerého zboží, nemůže uvěřit, že supermarket je pravý, že to neni kulisa, "Potěmkinova vesnice", kterou na něj narafičila CIA... Samozřejmě že, ve srovnání s poměry ve Svazu to bylo všechno pravda, ale vyznívá to jako propaganda, nepokrytá óda, jak jsou Spojené státy úžasné a bez chybyčky. ____ Jako celek nesmírně zajímavá četba, která je v první řadě o příběhu člověka, který vyrůstal ve lži, ale dokázal ji prohlédnout a svým bezprecedentním činem se navždy zapsal do historie. V druhé řadě je to také skvělá, téměř povinná, četba pro fanoušky letectví. 80%

Renava
13.02.2012 5 z 5

I keď toto vôbec nie je moja "favourite" téma a ku knihe som sa dostala tak, že mi ju niekto strčil do ruky s tým, že "prečítaj a budeš prekvapená, aká skvelá vec" - prečítala som s otvorenými ústami a nakoniec mi nezostalo nič iné len súhlasiť a dať 5 hviezdičiek!

Sovětský svaz emigrace piloti rok 1976

Autorovy knížky