Posledná

Posledná https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330290/bmid_posledna-YZk-330290.jpg 3 607 607

Všetko sa začalo nevinne – do novej reality šou sa prihlási dvanásť účastníkov, medzi nimi aj profesionálna ochranárka prírody Zoo. Ešte predtým ako si zviaže ruky rodinnými povinnosťami, by rada zažila jedno veľké dobrodružstvo. Účastníkov vyšlú do lesa, kde v tíme i jednotlivo plnia rôzne úlohy, ktoré preverujú hranice ich odolnosti a vytrvalosti. Zadania sú rôzne a zdroje obmedzené. Územie lesa je dokonale pokryté kamerami, ktoré zachytávajú každú minútu dňa. No kým sú oni vonku, v reálnom svete sa stane niečo hrozné, ale súťažiac nič netušia. A aj keď náhodou natrafia na pozostatky devastácie, myslia si, že ide o súčasť scenára. Hra sa všetkým trochu vymyká spod kontroly a vytrvalá Zoo musí načrieť až na dno svojich síl, aby prežila, no nemieni sa vzdať.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Last One , 2016

xpdenda
02.07.2019 5 z 5

Strhujici, bavil me pohled za kamery pri takove tv show

buldozer5
22.06.2019 4 z 5

Poslední patří do takové té kategorie knížek, o kterých člověk neví, co si má o ní ve výsledku vlastně myslet.
Určitě cením nápad bláznivé reality show, autorčin popis průběhu prostě zafungoval a bavilo mě sledovat, s čím se soutěžící musí potýkat. Možná některé části byly trochu nudné, ale samotný děj zajímavý, takže mě to neodradilo, abych pokračoval ve čtení dál.
Začátek mě trochu zamotal a nevěděl jsem, co se děje a nějakou dobu trvalo, než jsem se dokázal zorientovat v přezdívkách a ve jménech postav, u kterých jsem se některá pravá jména dozvěděl až na konec. Líbilo se mi prolínání děje z pohledu hlavní hrdinky a z příběhu natáčení, i když opět... až do vysvětlení z části natáčení jsem nevěděl, co se vlastně stalo, takže to působilo trochu zmateně.
A ten konec... Ve výsledku to na mě působí, jako by autorku napadlo několik námětů, které splácala dohromady-povedlo se jí to, ale v některých pasážích to trochu skřípe. Knize ale určitě dejte šanci, věřím, že mnoha lidem se bude líbit. :)

Maki21
02.06.2019 3 z 5

Nejzajímavější na celé knize je konec. Začátek a prostředek nic moc, předvídatelný děj ale konec nečekaný.

SamMarešová
09.05.2019 3 z 5

Poloprázdná sklenice..
snadno se to čte, nápad dobrý, některé pasáže zaujmou více další méně.
Určitě to má potenciál, který tady nebyl bohužel využit úplně naplno.

Ennie
29.04.2019 2 z 5

Knihu bych rozhodně neoznačila jako bestseller. Nápad by to byl fajn (i když nijak originální), ale to zpracování? Docela nuda. Za čtivé bych označila pasáže s "Mae", které mě docela bavily. I závěr mi přišel takový nedotažený. Škoda.

blonďatá.luc
16.04.2019 4 z 5

Od knihy jsem neměla velká očekávání, možná právě díky tomu mě překvapila. Hlavní hrdinka je zajímavá. Nedá se říct, že bych si ji oblíbila, ale většina jejích činů lze pochopit - měly logická odůvodnění. Na druhou stranu ostatní účastníci mě nezaujali skoro vůbec, pomocí přezdívek jsem si je alespoň pamatovala, ale když do toho později začali plést jejich jména, měla jsem v hlavě úplný zmatek. Z počátku se mi kniha četla špatně, postavy se mi pletly, moc jsem nerozuměla ději a celé mě to moc nebavilo. Časem, až se děj posunul a začalo přibývat akce, mi řádky začaly rychle ubíhat před očima. Samotný konec knihy mě mile překvapil a skvěle zakončil celý příběh. Teď po dočtení jsem ráda, že jsem si knihu koupila a mám ji doma - považuji ji za takový nadprůměr mezi thrillery a vám ji vřele doporučuji, s podobným zpracováním tohoto téma jsem se totiž ještě nikdy nesetkala.

Daisuke
27.03.2019 2 z 5

Jediný opravdu zajímavý nápad bylo zarámování děje cynickou reality show. Bohužel, není úplně dotažený do konce a po chvíli se vyčerpá. Samotný příběh i zpracování jsou velmi průměrné, o nelogických výjevech zkázy nemluvě. Líčená spoušť totiž odpovídá spíš válečnému konfliktu než epidemii. Není to úplně špatná kniha, ale konkurence v postapo žánru je bohatá a většina ostatních (kupř. Metro, Walking dead…) to umí lépe.

werush
26.03.2019 3 z 5

První polovina knihy mě nudila až za ní mě to začalo bavit

Kaie
26.03.2019 3 z 5

Myslím, že příběh by býval nemusel být knihou, ale povídkou, a bylo by to záživnější. Takhle se děj nesmyslně roztahoval, a naopak závěr mi přišel strnule useknutý. Kniha neurazí, ani nenadchne.

Annkag
25.03.2019 4 z 5

Neskutočne dobre napísaná kniha o pobyte v divočine v reality show....samotná súťaž je sama o sebe napínavá a ťažká...ale popritom je v reálny svet napadnutý vírom,ktorý zabíja...
A je len jedna vec,ktorú trocha vytknúť...nádych happyendu dvoch postáv.
Ale na prvotinu skvele napísaná kniha.

Brambor16
25.03.2019 1 z 5

Těšila jsem se na zajímavý zvrat ohledně hry ve které všichni účinkovali a ono to bylo úplně o ..... I po dočtení jsem na ni nezměnila názor. Mě osobně se kniha vůbec nelíbila.

Evitka59
16.03.2019 3 z 5

Zajíamavé téma, trochu mě nudilo to přeskakování do minulosti a zpět a od konce knihy jsem čekala trochu víc.

czokies
15.02.2019 3 z 5

Kniha je psana ze tri uhlu pohledu: Hrdinka Zoo kracejici postapo-krajinou v domneni, ze stale hleda indicie ke splneni vyzvy, prubeh samotne reality show a uryvky z fanouskovskeho fora. Pohledy se ke konci spoji a utvori celistvy pribeh.
Prvni pulka knizky me moc nebavila. Ne, ze by me nudila, je to silene zajimavy namet, ale ta cast, kde Zoo chodi lesy, je zdlouhava a nic moc se tam nedeje, bavily me spis casti popisujici soutez.
Nicmene druha polovina je fakt pecka! Psycho, napeti, zvedavost. Zoo dochazi, co se stalo a ctenar se dozvida co je to vlastne za virus, kde se vzal a hlavne - co se stalo s ostatnimi soutezicimi a stabem. A taky Zooino male tajemstvi.
Tohle si prectete! Neni to nejlepsi kniha vsech dob, ale je dost zajimava!

tteerriinnaa
09.02.2019 2 z 5

Anotace mě nadchla, ale zdání někdy klame. Obálka je nádherná, příběh už tolik ne. Asi jsem od knihy čekala víc. Velmi mě zajímala cesta a přežívání hlavní hrdinky Zoo a její myšlenkové pochody, ale většinu knihy mě štvala. Celou dobu co jsem to četla, jsem si říkala, ať už to skončí. Přeskakování v časové lince je ze začátku zajímavé, ale ke konci už dosti otravné. Člověka zajímá spíše to, kdy Zoo všechno dojde, a ne se neustále vracet do doby kdy bylo vše v pořádku.

Janule809
30.01.2019 5 z 5

Moc se mi líbil příběh, hezky se četla

veromat
30.01.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, ze začátku jsem měla problém se zorientovat v postavách, ale hlavní hrdinkou byla jen jedna. Po zjištění reality jsem byla zvědavá na závěr knihy, který sice objasnil mé otázky, ale trochu jsem čekala ještě jednu kapitolu...

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém s tolika postavama, ale pak to mělo celkem spád. Zvláštní téma, ale zklamaná jsem nebyla.

verca0794
15.12.2018 3 z 5

Zajímavý námět knihy. Začátek knihy byl pro mě hrozný, nemohla jsem se začíst. Mnoho postav, střídání přítomnosti a minulosti dost obtížně rozeznatelné (nejsou nijak od sebe rozlišeny). Asi od půlky knihy už to celkem šlo, na množství postav a střídání časů si zvyknete. Konec knihy byl dobrý. Doporučuji číst těm, kdo neodloží knihu po pár stránkách a jsou trpěliví. Druhá půlka knížky byla dobrá. Takže hodnotím jako průměr, tedy 3*.

Chalupice
09.12.2018 2 z 5

Možná se mi kniha nečetla dobře proto, ze nejsem dusi dobrodruh, takže mi nebyla obsahové blízká a nedokázala jsem si spoustu z těch situaci představit a přenést na sebe.
Škoda.

Dela111
06.12.2018 3 z 5

Reality show jsou fenoménem dnešní doby a ty založené na přežití táhnou nejvíc. Největší napětí jsem si užila hned na začátku - přiřadit ke všem postavám jména a k tomu ještě přezdívky byl oříšek... Příběh sám pak moc dramaticky nepůsobil a to by taková reality show měla. Sledujeme hlavní hrdinku jak jde a jde... stále za svým cílem a přes všechny hrůzy kolem necítí strach. Neuvěřitelně dlouho všechno považuje za součást hry.
Téma je lákavé, příběh je celkem čtivý, ale zpracování mohlo být lepší. Hodnotím jako průměr.