Portrét umělce jako starého muže

Portrét umělce jako starého muže https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486728/bmid_portret-umelce-jako-stareho-muze-9sh-486728.jpg 4 2 2

Joyce, Kerouac, Breugel starší, ale také Šabach v obdivných, vřelých, ale také kritických a ironických úvahách a s ilustracemi Františka Štorma. Objevitelské putování světem literatury, vyznání naplněná směsí obdivu a vřelosti a zároveň neúprosných kritických či ironických postřehů. Začíná freudovskou úvahou o skutečném předobrazu proslulého díla Boženy Němcové, jímž mohla být matka prarodičky Marie Magdaleny Novotné-Čudové, tedy prababička. Teprve po tomto apokryfu přichází na scénu věhlasný Dubliňan a následují Jack Kerouac, Robert Lowell, Pieter Breugel starší a Carlo Gesualdo. Galerii slavných odlehčují tři povídky inspirované současným kapitalistickým Českem a dva příběhy z pražských čtvrtí na sever od Hradčan, z Bubenče, Dejvic a Hanspaulky. A ještě dál, v Lysolajích, byl domovem Moníkův blízký přítel, jemuž je věnováno zcela osobní závěrečné Loučení se Šabachem. Knihu doprovodil ilustracemi František Štorm.... celý text

ozzak
14.02.2024 4 z 5

Kniha pro mne velký objev dostal sem dárek k vánocům. Velmi vtipné sarkasticke literární recenze. Od babičky prez betniky až končícím Petrem Sabachem. Knihu velmi pěkné ilustroval František Storm. Rád si od autora rád něco přečtu dalšího.

Iki1
14.01.2022 4 z 5

Velkým překvapením je pro mě jazyk použitý autorem. Toho jsem si velmi užil. V Literárním ukotvení při čtení první kapitoly Prababička mě předestřené vývody ještě zaskočily, ale pak už jsem se nepokrytě bavil. Asi nejvíc v kapitole Příběhy s cizím prvkem, kde se příběhy nejvíc blížily povídkám. A závěrečná kapitola Horní a dolní mě asi oslovila nejvíc. Hlavně s parádním vzpomínáním na Šabacha. Přiznávám bez mučení, že jsem Loučením začínal četbu této fajn knihy. A v lecčems si i doplnil vzdělání.

Josef Moník
česká, 1952