Pornografie aneb Provokující nahota

Pornografie aneb Provokující nahota https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101770/bmid_pornografie-aneb-provokujici-nahota-101770.jpg 3 8 3

Je pornografie škodlivá a měla by být zakázána? Otupuje přirozené mezilidské vztahy, nebo naopak přispívá k utužení rodinné harmonie? Jsou konzumenti pornografie nemravové? Kde je hranice mezi ní a erotikou? Má negativní vliv na děti? Sexuolog MUDr. Radim Uzel. CSc., se pokusil analyzovat tento problém z mnoha společensky závažných i méně vážných pohledů. Dokládá, jak se pojetí pornografie v průběhu historie měnilo a docházelo k jeho významovému posunu. V současnosti chápeme pornografii v podobě literární, výtvarné, filmové či zvukové jako dílo zdůrazňující sexualitu a podněcující sexuální vzrušení, které překračuje obecně uznávané normy morálky a slušnosti. Přičemž rozhodnutí, zda se jedná právě o pornografii, závisí na posouzení díla v jeho komplexnosti, způsobu a formě užití. A o to právě jde. Slovy autora: Nenastal konečně čas k revizi mnohých sexuálních dogmat, mýtů a falešných představ?... celý text

Candide
01.09.2020

To je sice hezké, pane Uzle, ale krotit jednorožce mohou pouze panny.

Arkagas
17.07.2020 5 z 5

(SPOILER) V první řadě musím zmínit, že tato kniha je skvost a je vyjímečná především tím, že se jedná o jedinou knihu od pana Uzla, která je psána pro lidi, ne o doktorskou studii, takže zde nečekejte nějaká šílená čísla a statistiky.
Tahle kniha je především lidským pohledem - se kterým rozhodně ne každý bude souhlasit na dnešní pornografii. Protože co to tedy vlastně ta pornografie je? A je v dnešní době normální, že nahá těla a lidský proces rozmnožování je nechutný, pro některé až za hranicemi a nepřístupný mládeži, zatímco vraždění, mučení, hektolitry krve a násilí jsou všude kolem nás v pořádku? Je opravdu tak strašně nechutné to, když děti spatří při milování své rodiče? Kniha je rozdělena na několik kapitol, z nich každá má co říct - pornografie v číslech, v historii, pornografie a antisexualismus, pornografie a paragrafy, pornografie a katolíci, cenzura, ženský antipornografický boj a další.
Hezky jsou tu popsané případy osidlování domorodých kmenů katolíky, kteří po ženách házeli šátky, aby se zakryly a ty jim následně řekli, že něco tak vyzývavého si před mužem na sebe nikdy nevezmou.
Dále je zde zmíněno že pornografie a sex patří k životu stejně jako jídlo nebo city. Pokud se jedná o milostný romantický film, kdy je stejně jasné že hlavní postavy spolu mají sex, je vše v pořádku, ale v momentě kdy by byl jejich akt moc reálný už se jedná o pornografii a ta je přece nepřípustná. Nutno podotknout, že dle našich zákonů o pornografii je pornografie vlastně všude kolem nás, protože i obyčejnou pusu na veřejnosti si někdo může vybavit jako neslýchanou sexuální provokaci a může to nahlásit na policii. V této souvislosti jsou zde popsány i zákony v USA nebo Polsku, kde se vše ještě hodně liší.
V neposlední řadě se tady pan Uzel pustil do samotného stvoření Adama a Evy, protože pokud Bůh nechtěl aby se Tito dva tvorové rozmnožovali, tudíž konali pornografii, proč byl tedy Adam stvořen s penisem a Eva se vším vybavením včetně vnějších a stydkých pysků? Dává to smysl? Samozřejmě že nedává, neboť dle věřících se mohou nejspíše rozmnožovat jen andělé a o tom my normální smrtelníci víme úplné kulové.
Další věc je, že dnešní společnosti nevadí se dívat na dokumentární filmy, kde se rozmnožují zvířata, ale když se podíváte na porno, jste dle některých lidí méněcenní. Opak je ale pravdou. Porno je v dnešní době naprosto přirozená věc, která je dokonce doporučována lidem, kteří jsou unavení, trpí stresem, nebo mají problémy ve vztazích.
Porno totiž z nikoho ještě vraha neudělalo, což se o filmech s vraždící tématikou říct nedá. Takže? Co z toho plyne? Porno je neškodné, dokonce společnosti přínosné - a nejen psychologicky, ale i finančně.
Tahle kniha je uceleným pohledem na věc, a hodně lidem se nejspíše bude příčit. Já jsem z ní ale nadšená a jsem ráda, že ji mám konečně ve sbírce.

Pán rostlin
22.12.2018 5 z 5

Kniha, ve které známý český sexuolog p. Mudr. Radim Uzel dovozuje, že porno je OK.