Populační mýtus

Populační mýtus https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210032/bmid_populacni-mytus-210032.jpg 3 2 1

whack
17.11.2014 odpad!

Bookchinova idea decentralizácie je na zamyslenie, no toto bolo priveľa. Niekedy som si myslel, že čítam pamflet Svedkov Jehovovych, v ostatných odsekoch zas Bookchin prirovnával ľudí, ktorí sa odvážili slobodne diskutovať o preľudnení, k Hitlerovi, a nadával im do hlupákov. Ide o jeden 9-stranový útočný text, akých sú na nete mraky, a to z pier kadejakých demagógov, či konšpirátorov typu Alex Jones. Ide o otvorenú agresívnu démonizáciu hlbinnej ekológie, biocentrizmu, hnutia Earth First a iných foriem ekológie a environmentalizmu. Štatistiky sú staré (z čias, keď bolo o polovicu ľudí menej) a účelovo prekrútené.

Čo sa týka preľudnenia, v skutočnosti vôbec nejde o to, koľko ľudí by dokázala Zem uživiť. Pretože Zem nie je naša. Všetky naše aktivity, náš rozvoj a rast sú neoddeliteľne spojené s našou zničujúcou, zväčšujúcou sa celkovou ekostopou. Každá nová cesta, diaľnica, priehrada, potrubie, farma ... výrazne prispieva k fragmentovaniu životného priestoru iných druhov, ochudobňovaniu biodiverzity, úbytku biotopov, zníženiu biologickej kapacity. Nejde o využívanie energií. Ide o to, že čím je nás viac, tým viac priestoru zaberáme, bez ohľadu na to, ako ekologicky žijeme. Ničíme všetko, vymierajú kvôli nám celé druhy. Zem by mohla uživiť 20 mld ľudí. Možno aj 30. Ale za akú cenu?

Murray Bookchin
americká, 1921 - 2006