Ponorka

Ponorka https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27390/mid_ponorka-ene-27390.jpg 4 109 28

Děj románu se odehrává na přelomu let 1941 a 1942, kdy prudce stoupá letecká aktivita spojenců a kdy se Britům podařilo rozluštit německý kód pro spojení ponorek s velením. V té době je též z Hitlerova rozkazu část ponorek převelena z Atlantiku do Středozemního moře ve snaze bránit námořní komunikace zásobující Afrika korps. Průnik ponorek Gibraltarskou úžinou se stal pro mnohé osudným. Ponorce, na které se plavil autor knihy, se přes těžké poškození podařilo vrátit na základnu... Ponorka se řadí ke světově proslulým dílům o druhé světové válce.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Das Boot , 1973

bagger95
29.08.2015 5 z 5

Knížku (spíš bichli) jsem dostal jako malý kluk, ale tehdy mi Ponorka přišla jaksi nezáživná a tak jsem jí okamžitě odložil. Po x letech jsem se jí rozhodl dát druhou šanci, říkal jsem si ale, jak může autor plavbou popsat 500 stran?

Kniha je rozvleklá. Dost rozvleklá. Připravte se na to, že se dlouho, DLOUHO vlastně nic dít nebude. Za to budete už od začátku zaplaveni přívalem postav, ve kterých jsem se poměrně brzy začal ztrácet a chvíli mi trvalo, udělat si v nich pořádek a rozlišit ty méně postatné od důležitějších.

To vše ale neuvěřitelně přesně vystihuje rutinní život ponorkáře. Dlouhé týdny nicnedělání a pozorování obohy, kdy autor klidně na několik stran mluví pouze o tom, jak se na nebi vynořuje slunce, jak se pění voda a že fouká ostrý vítr. Druhá polovina knihy je pak výrazně akčnější. To, co musela posádka snášet při nekonečných kličkách před hlubinnými pumami, to si nedovedeme ani představit. Rozhodně doporučuji. A opakuji: rozvleklost není vina autora - je to povaha plavby na ponorce!

kilometr
16.06.2015 4 z 5

Důvěrně popsaný život na ponorce,který bere dech.U strany 300 jsem dostal mořskou nemoc a musel z ponorky i přes protesty kapitána vystoupit......70%.

svickop
21.03.2015 5 z 5

Kniha vznikla sepsáním zážitků ze dvou plaveb autora knihy s ponorkovým kapitánem Willenbrockem. Kniha je čtivá, ačkoliv občas šly na mě mrákoty, když se autor rozepsal na celou stránku pro barvu moře či oblohy a nechyběly přitom takové barvy, jako neapolská žluť či brakická čerň.... A co jinak od knihy očekávat? Na začátek drobný alkoholový dýchánek následovaný bojovým elánem, seznámení s životem na ponorce, nuda, hlídkování, nuda během plavby ..... ještě jednou nuda.... ponorková nemoc... útok na konvoj a strach z vlastního potopení. Nechybí tam nic. Kdo se zajímá o válečné dění, je to pro něj povinná literatura.

józi.odkudkam
23.02.2015 5 z 5

“Ze 40 000 německých vojáků sloužících na ponorkách za druhé světové války se jich 30 000 nevrátilo.“ Páni, to zas bylo něco! Nácek přetavil své ponorkářské vzpomínky v takřka pětset stran tíživého textu. Z hlídkové věže tak společně s ním poznáme tisíc a jednu podobu oceánu, zatorpédujeme si na nějaké ty spojenecké konvoje, zevrubně nahlédneme pod kapotu techniky i mentality lidí svěřujících jí své životy...
Po všech stránkách naprosto vyčerpávající zpověď s postupně gradujícím dějem, završeným infarktovým prosmýknutím se Gibraltarskou úžinou. Vážně si nedovedu představit hnusnější bojovou situaci, než když váš dvoucentimetrový ocelový plášť ve dvousetmetrové tmě ze všech stran obléhají navztekané pulzy sonaru a všude kolem duní výbuchy hloubkových min. Po pět hodin. Skutečně apartní zážitek.
Za lehce nadutou osobnost autora, holt elita, a za některé technické nesrovnalosti (bohužel i v obecné rovině, namátkou fungování nádrží záporného vztlaku - ověřováno) dávám malé mínus. Přesto působivých 5***** Že mou záložku tvořil vytištěný řez ponorkou typu VIIC snad ani není třeba dodávat. Kniha je doplněna autentickými fotografiemi.

Adria Orici
08.08.2014 5 z 5

Knihu čtu po třetí, plně souhlasím s pajonkem.

kalache
25.01.2014 4 z 5

... bych do toho nevlez...neuvěřitelná hláška velitele ponorky po útoku na konvoj...."střílej na nás,svině!"......zřejmě to tak opravdu bylo....

keduler
19.08.2013 5 z 5

Řekl bych že tato kniha bez zbytečných kudrlinek a přikrašlování popisuje život německých ponorkářů za II. Světové války. Ano jsou tam určité malé nesrovnalosti oproti technické literatuře. Například počet členů posádky na konkrétním typu ponorky. Ovšem to jsou maličkosti, které se opravdu mohly měnit a podle dochovaných svědectví také měnily, podle momentálních rozkazů, přesné výbavy a výzbroje a hlavně určení akcí každé konkrétní ponorky. I když je kniha napsaná jako velice poutavý román, tak by podle mého mohla být částečně zařazena i do literatury faktu.
Kniha je velice obsáhlá a místy i značně rozvláčná. Ovšem on život bojového ponorkáře podle dochovaných pramenů takový opravdu byl. Pokud zrovna nebyla ponorka v akci, tak většina její osádky byla nucena odpočívat aby spotřebovávala co nejméně vzduchu a také aby co nejméně překážela ostatním členům posádky, kteří byly ve službě a zajišťovaly za velice stísněných podmínek plavbu ponorkového člunu.
Já sám za sebe hodnotím tuto knihu jako naprosto excelentní, a dovolil bych si tvrdit, že ohledně pravdivosti budete jen těžko hledat srovnatelnou konkurenci. Hodnotím plným počtem hvězdiček, protože tato kniha si to opravdu zaslouží.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

tohle je válečná ponorková fantazie !! zfilmováno - a znovu válečná ponorková fantazie

druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno ponorky

Autorovy knížky