Poledne u Tiffanyho

Poledne u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280084/bmid_poledne-u-tiffanyho-B0i-280084.jpg 4 73 29

Životní příběh designérky Clary Wolcottové. Do manhattanské kanceláře slavného Louise Tiffanyho vstoupila v létě 1888 kurážná mladá umělkyně Clara Wolcottová, aby jej požádala o místo designérky v jeho firmě. Její role v mnohamilionové říši skleněné krásy dlouho zůstávala jedním z nejstřeženějších tajemství. Tajemstvím tak výbušným, že když bylo o sto osmnáct let později odhaleno, mezinárodní umělecký svět úžasem zalapal po dechu. Tiffanyho proslulé lampy, stejně jako velkolepá mozaiková, nejsou vůbec jeho vlastním dílem, jak byl celý svět donedávna přesvědčený. A věřili bychom tomu všichni dodnes, kdyby Clařin hlas po více než století nezazněl z jejích dopisů. Rozerván mezi svou vášnivou posedlostí Clarou a lačností po úspěchu a slávě, Tiffany talentovanou designérku téměř doslova zotročil. A Clara, zmítaná láskou i nenávistí ke svému zaměstnavateli, bojovala nejen se zkostnatělými pravidly tehdejší společnosti, ale i se svojí vlastní touhou po uznání.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Metafora

Noon at Tiffany's , 2012

Vojslava
27.12.2016 5 z 5

Tak tuhle četbu jsem si vyloženě užívala - je vidět, že utajování autorky oněch krásných artefaktů Tiffanymu vyšlo dokonale, protože jsou dodnes lidi (třeba já), kteří netušili, kdo je ve skutečnosti vytvořil. Moc jsem si četbu užívala!

kika 13
30.11.2016 5 z 5

Velmi čtivý příběh mám pocit,že přesně tak se vše odehrávalo.

Terxes
01.09.2016 5 z 5

Moc ráda čtu biografie, takže pro mě tato kniha byla jasnou volbou. O umělecké designerce Clare Wolcottové jsem do teď nevěděla zhola nic, a právě proto jsem byla na knihu moc zvědavá. Životní příběh Clary je velmi zajímavý a inspirativní. Byla to silná žena dobrých mravů a zásad, která žila srdcem i duší pro umění. Její život byl plný zajímavých situací a zvratů ale hlavně plný práce, která nebyla veřejností nikdy patřičně oceněna...

marcela6425
24.08.2016 4 z 5

Zivotni pribeh na svou dobu vyjimecne silne a samostatne zeny - umelkyne, ktera se rozhodla svuj profesni i osobni zivot vest po svem... Inspirovano skutecnym pribehem, dle nekterych recenzi se tech 450 stranek vlece, kdyz postradaji poradnou zapletku, ale ja bych rekla, ze kombinaci vypraveni, dopisu a denikovych zaznamu se autorce podarilo vyborne vystihnout atmosferu doby (odehrava se v letech 1888-1933) a postaveni zen: "Pokud nebudeme ženy vaší generace držet pěkně zkrátka, budou chtít za chvíli volit a nosit kalhoty. A to je hodně odporná představa. Mohli bychom se dokonce dočkat toho,ze by chtěly kandidovat do politiky!"
Na druhou stranu, umiralo se sice na dnes bezne - ci naopak prakticky nevyskytujici se choroby, ale ta nekdy az prehnana pece a starost o "nezne pohlavi" a vubec ta lekarska pece mohla mit i sve klady : "doktor ji diagnostikoval akutni melancholii a doporucil, aby chodila kazdy den v poledne do klubu a vypila tam sklenku whisky a hodinu si zdrimla..."

Terry11
01.06.2016 3 z 5

Mě ta kniha trochu nudila. Nic se tam nedělo. Pořád stejné: Clara má málo peněz, neustále pracuje, není schopná prosadit své jméno na své výrobky a návrhy, toleruje a trpně snáší chování arogantního a hamižného Tiffanyho, pořád okolo ní někdo umírá. Postavy jsou schematické, u Filipa je naprosto nevěrohodný a nelogický obrat v chování, totéž bych napsala i o Tiffanyho zápiskách. Sloh tuctový, vtipy dva. Ačkoliv - teď si uvědomuji, že jsem trochu nespravedlivá, v Clařiných dopisech jsou někdy vtipné sarkasmy. Každopádně jsem se ale seznámila s pojmem Tiffanyho lampy, moc se mi líbí a dodatečně jsem si přála, aby Clara odešla od Tiffayho dřív než po dvaceti letech, měla na to jak umělecky, tak osobnostně.

iška
24.03.2016 5 z 5

Vše podloženo deníky či korespondencí zúčastněných a velice čtivě zpracováno. Asi tu platí, že nakonec nejúžasnější romány píše sám život.

klara.spicakova
17.03.2016 5 z 5

U knihy obdivuji, když mě dokáže pohltit od první stránky... Poledne u Tiffaniho mě pohltilo a nepustilo až do konce. Okouzlující příběh plný krásného umění, lásky, ale žádného zbytečného sentimentu, i životních tragédií.

bookcase
11.03.2016 5 z 5

Naprosto úchvatné, propracované a hodně čtivé. Nadčasový román o osudech ženy, která sice není příliš známá, její životní osudy jsou však hodně zajímavé.

Alex.Barunka
06.03.2016 4 z 5

Byla to opravdu příjemná a oddechová četba ze skvěle vykresleného prostředí, kde se na pracující ženy s vyšším platem nedívají v dobrém světle. Kniha se však táhla v takové monotónní atmosféře, pořád jsem čekala, na nějaký pořádný zlom, přišlo mi, že se skutečně začalo něco dít až na konci, což je škoda.

ženy životopisné, biografické romány osobnosti

Echo Heron
americká