Poklad Inků

Poklad Inků https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270903/bmid_poklad-inku-65c883402de25.jpg 4 137 7

TERRORDROME
16.04.2022 2 z 5

Spočiatku som si myslel že sa snáď jedná o vôbec najzábavnejšiu Mayovku, štýlom naviac pripomínajúcu skôr Verneovku. Hrdinom je bláznivý profesor s prostorekým pomocníkom pátrajúci po pravekých kostrách ktoré sa údajne povaľujú v juhoamerických pampách. Priblble srandovné/srandovne priblblé rečičky Mayovi vždy išli a dosť dlho je kniha o tom ako sa títo dvaja nemtavý trotlovia nejako pretĺkajú za snom o antediluviálnych koštiaľoch a keď do party priberú ešte aj šialeného aristokratického chirurga ktorý neustále každému ponúka amputácie čohokoľvek, tak to bola fajn nezáväzná zábava. Nanešťastie to nevydrží a skĺzne do podstatne nudnejšej Mayovskej rutiny. Najväčší geroj zvaný Otec Jaguár je juhoamerická verzia Old Shatterhanda so všetkým čo k tomu patrí, vrátane nemeckého pôvodu, všetkoznalectva a nekonečnej šľachetnosti, čo v preklade znamená že je nudný patrón ktorému sa odpovedá jedine "áno pane" lebo má vždy pravdu. Politická zápletka o nejakých revolúciách je značne vágna, skoro až vaginálna a do toho vstupujú staré krivdy zosobnené "úplnou náhodou" ako inak presne tými "zlými revolucionármi" ktorí mimo iné môžu za všetko čo sa našim hrdinom kedy stalo. Foter Jaguár robí presne to čo Oldo Drvič, náhodne odpočuje kompletné plány špatošov a potom už len pripraví pasce kde všetkých donúti stať sa priateľmi. Teda okrem tých nepolepšiteľných, ktorí musia biedne zhynúť na vlastnú hamižnosť. Zábavné postavy z prvej tretiny musia ďalej slúžiť len ako Jaguárova príťaž keď sa dementi neustále nechávajú chytiť banditmi pri snahe o hrdinstvo či naháňaní pravekých kostí. Celkové hodnotenie by som dal niekam do ľahkého podpriemeru, lebo úvodná zábavnosť je nešťastne utlčená do bezvedomia skostnatenou Mayovitosťou.

Jirka92333
11.08.2021 5 z 5

Ideální kniha když si chce člověk odpočinout a relaxovat. :-)

apq
06.03.2021 5 z 5

Skvělá, napínavá kniha.

tygřík2
09.04.2018 4 z 5

Ještě dnes se musím chechtat, jak mě Karel May tehdy zblbnul. Po přečtení Pokladu Inků jsem se snažila vytrénovat si oči na koukání do přímého slunce, abych byla tak dobrá jako ti úžasní Indiáni. A pak se divila, že všude vidím černá kolečka! Naštěstí mne u toho přistihla maminka dřív, než jsem si stačila poškodit sítnici. :-))

JLČ
13.11.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších mayovek.

EricNor
27.07.2016 5 z 5

Krasne dobrodružství s neobvyklým hrdinou, co se veku týče. V mladi jsem to hltal a miloval obrazky od nej nej ilustratora vsech dob Zdeňka Buriana. Chodil jsem k nám do knihovny a vyžadoval dalsi a další Mayovky. Mezi supy, Surehanda, jihoamericka dobrodružství, arabii s proradnymi muslimy (za tech 150 let se nic nezměnilo). A pani Vilimovska mi porad říkala, že si mám přečíst taky něco jiného, ze May toho tolik nenapsal. Jake zklamání. Kamarád prinesl od Vilímka knizku Dervis, s ilustracemi Venceslava Cerneho, které chybela minimalne půlka. Hrbet byl roztrzeny a nekdo na druhem konci mesta věděl jak příběh skonci, zatimco ja vedel pouze zacatek a stejne byl jsem nadšený, fabuloval a vymyslel si zbytek. Nikdy později jsem to nedocetl. Ted uz si nechci kazit dojmy a Mayovky cist nebudu, ale zanechaly ve me velmi hlubokou ryhu. Cest, pravda, uprimnost a dobro. To jsem proste já.

tikend
30.11.-0001 4 z 5

Hoci westernovky nepatria k môjmu obľúbenému štýlu, táto kniha ma bavila. Ide o celkom zaujímavú dobrodružnú výpravu.

Zdeněk Burian, 1905-1981

Karel May