Pojmenovaná

Pojmenovaná https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184586/bmid_pojmenovana-jwn-184586.png 4 10 1

Debut Ondřeje Zajace Pojmenovaná je tvořen kratšími úspornými básněmi z let 2007 - 2009, stavěnými na hře s významy a směřujícími k překvapivé silné pointě. Některé mají podobu melancholické reflexe a osobní vzpomínky, jiné jsou neseny spíše ironizujícím odstupem a nadhledem. Někdy jsou také jakýmsi dialogem mezi dvěma hlasy: tomu prvnímu, vědomě předvídatelnému a snad i trochu naivnímu, v závěru odpovídá druhý, kousavý, ironický, ale i hravý, až rozpustilý. Pojmenovaná si nepotrpí na rozmáchlá gesta a ornamenty, vypovídá o bezprostřední básníkově skutečnosti a zkušenosti. Klíčovým momentem je přitom snaha o precizní zacházení se slovy a s pojmenováním, touha nenechat slova ustrnout v jejich ustálené podobě, ale uvádět je do nových souvislostí.... celý text

triatlet
04.01.2020 4 z 5

Obdivuji, s jakou lehkostí autor zvládl zachytit krásu okamžiku a zároveň pětiverší vypointovat:
"koupeš se
zalitá vlasy a měsícem
ryby v němém úžasu
mám vypít jezero
nebo se naučit plavat"

Podobně jako Richard Krajčo kdysi povýšil neosobní sloveso na osobní (pršíš ještě), tak Ondřej Zajac zosobnil sloveso stmívat se:
"stmíváš se
a noční déšť
oživí staré kaluže
solí vyžraná
bolesti jména
slepne mapa paměti"

Popis lesního zátiší pobavil pointou, stejně jako zachycení první lásky, nebo cíl četby veršů v metru :-)

ČV 2020 - 10. Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli

Ondřej Zajac