Pojem prírody a jeho dejiny

Pojem prírody a jeho dejiny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356343/bmid_pojem-prirody-a-jeho-dejiny-DvF-356343.jpg 5 2 1

Kniha nemeckého filozofa, teológa a pedagóga Georga Pichta (1913 – 1982) Pojem prírody a jeho dejiny zahŕňa podklady rovnomenného prednáškového cyklu, ktorý Picht predniesol v akademickom roku 1973/74 na Univerzite v Heidelbergu. Jej východiskom je radikálne formulovaná téza: Veda, ktorá ničí prírodu, nemôže byť pravdivá. Skúmaním dejín „pojmu prírody“, teda spôsobu, akým európsky človek myslel a myslí prírodu, sa Picht pokúša objasniť, ako sa novoveká veda konštituovala a ako sú nielen v jej neuváženom aplikovaní, ale už v jej jadre obsiahnuté hrozby, ktorých dôsledkom je súčasná deštrukcia prírody a životného prostredia. Predslov Carl Friedrich von Weizsäcker.... celý text

Literatura faktu Literatura naučná Věda
Vydáno: , Petrus

Begriff der Natur und seine Geschichte , 1989

PeterPetrik
24.12.2017 4 z 5

Dlhý predlhý rozbor toho na čom stojí novodobá veda a chápanie prírody. Autor používa filozofickú terminológiu bez nejakého bližšieho vysvetľovania, takže to treba trochu dopredu naštudovať, resp. mať zapnutý google popri knihe. Inak trefný rozbor, pomerne plynulé prechody tém, len niekedy je fakt (aspoň pre mňa) ťažké sústrediť sa na takto písaný text. No keď sa človek posnaží, stojí to za to.

20. století Německo filozofie přírody ochrana životního prostředí člověk a příroda

Autorovy knížky

Georg Picht