Pohřbeni v oblacích

Pohřbeni v oblacích https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233102/pohrbeni-v-oblacich-233102.jpg 4 79 28

V srpnu 2008 zahynulo na K2 za jediný den jedenáct horolezců. O lezcích ze západního světa, ať už o těch, kteří přežili, nebo o těch, kteří zahynuli, byla napsána hromada knih a natočeno několik dokumentů. V centru celé tragédie, přitom mimo pozornost světových médií, tehdy ale stáli dva Šerpové – Čiring Dordže a Pemba Gjalje. Nejenže sami jako zázrakem přežili, ale svým neslýchaně hrdinským počínáním navíc zachránili několik dalších životů. Jejich udivující příběh se stal brzy součástí horolezeckých legend. Toto strhující dobrodružství sleduje dlouhou cestu obou Šerpů z jejich odlehlých a zaostalých vesnic v Nepálu až na vrchol nejnebezpečnější hory světa. Z fascinující nové perspektivy přitom vypráví o jedné z nejdramatičtějších katastrof v historii horolezectví.... celý text

Kris@
30.11.2015 5 z 5

Tohle je první horolezecká kniha, kterou jsem kdy četla a už předem odvážně říkám, že lepší knihu se stejnou tématikou už nenajdu. Bylo v ní vše, co jsem v ní chtěla mít i spousta dalšího navíc. Moc se mi líbilo, že téma vzali autoři hodně zeširoka, nesoustředili se pouze na danou výpravu. Trochu jsem si pletla postavy, ale to je moje chyba, že si nepamatuji jména. Bylo to dech-beroucí a rozhodně tuto knihu doporučuji všem, bez ohledu na to, zda je horolezectví zajímá či ne. Kéž by takových knih (klidně i o něčem jiném) bylo víc.

Mánička178
22.08.2015 4 z 5

Horolezecká literární laskomina, ze které bohužel opravdu mrazí... Propracovaná, podrobná a neodfláknutá investigativní práce, která vyústila v kvalitní příspěvek k literatuře faktu... Zároveň je příjemně zpracovaná pro čtenáře, který opravdu cítí bezvýchodné chvíle, které se skutečně odehrály... S touto knihou se přenesete z obýváku až pod sérak na K2 a pocítíte zoufalost situace, i když je to proti realitě hodně hodně slabý odvar...
Když bych měla hodnotit reálnou událost, musím v mnohém souhlasit se sumcickou... Zaslepenost vrcholem, do nebe sahající touha lidských eg "pokořit horu" (nesnáším tohle spojení, které občas "vyblije" kdejaký namistrovaný rádobyhorolezec), amaterismus (nedostatek lan), ignorace (ve dvě se má začít sestupovat, přitom se v šest ještě někdo drápe na vršek) - tyto a mnohé další atributy účastníků expedic mluví za vše... Není se co divit, že jim K2 nakopala prdel.

niknikita
08.07.2015 5 z 5

Nejlepší dokument o horolezectví, který jsem kdy četla. Strhující a skvěle napsaný příběh, který hned tak brzy neodezní a zasáhne snad každého celou svojí silou.

sumcicka
23.04.2015 4 z 5

Tato kniha mi velmi připomínala Peklo blízko nebe Jona Krakauera. Zaprvé tím, jak velmi čtivě je napsaná. Za druhé velkým množstvím postav, ve kterých je mnohdy nesnadné se orientovat (pomáhá jejich přehledný výčet na začátku knihy). A za třetí také podobností obou příběhů o tragických osudech horolezců a šerpů při pokusech o zdolání obou osmitisícovek. Obě tragédie byly totiž zapříčiněny skutečnostmi, jimž bylo možno se vyhnout - o zdolání vrcholu se v jeden den pokoušelo příliš mnoho horolezců, kteří s sebou neměli potřebné množství kyslíku a horolezeckých lan, a v neposlední řadě nezačali sestupovat včas. Pokud je jako nejzazší hodina, kdy je nutno začít sestupovat, určena druhá odpolední a ještě v šest někteří stoupají k vrcholu... Zajímalo by mě, jestli sami horolezci v takovém okamžiku věří, že se dostanou v pořádku dolů... Jejich touhu po zdolání nejvyšší/nejzrádnější hory na světě pochopit dokážu, jejich ochotu obětovat tomu svůj život již nikoli.
Ač mě tedy kniha zaujala svou čtivostí, strhujícím dějem a množstvím informací, které se čtenář dozvěděl (o různých skupinách šerpů, jejich životě i každodenní realitě horolezců), zároveň jsem se nedokázala ubránit pocitu frustrace pramenící z toho, že k této tragédii podle mě vůbec nemuselo dojít.

KuncF
15.03.2015 5 z 5

Kniha je napsaná s velkým důrazem na skutečné události, které berou dech, při vtělení do dějů skutečných aktérů tragického příběhu.

Hlavous
15.02.2015 4 z 5

Vyprávění v průběhu celkem strhující, v závěru mne ale kniha už začala nudit. Nicméně se jedna o popis reality, takže za mne téměř plný počet

vitek.sk
13.02.2015 4 z 5

Velmi kvalitní horolezecká kniha plná mnoha zajímavostí o životě Šerpů a Pákistánských vysokohorských nosičů. O šerpských klanech a jménech a o jejich velkých výkonech v horách. Strhující příběh o dobývání jedné z nejtěžších hor světa.
Ovšem našel jsem tam i některé věci, které mi vadili. Například autoři říkají, že popisují celý příběh pravdivě. Mám přirozenou nedůvěru k někomu kdo říká o své knize nebo článku, že je pravdivá. A dále jsem měl někdy pocit, že horolezectví je popisováno jako sport bláznů, kteří si neváží života. Takže dávám jen 4 hvězdičky.

burian2728
26.11.2014 5 z 5

Jedinečné,strhující od začátku do konce.Děj a zvědavost této knihy mě zastavil až na poslední stránce.