Pohřbeni v oblacích ekniha

V srpnu 2008 zahynulo na K2 za jediný den jedenáct horolezců. O lezcích ze západního světa, ať už o těch, kteří přežili, nebo o těch, kteří zahynuli, byla napsána hromada knih a natočeno několik dokumentů. V centru celé tragédie, přitom mimo pozornost světových médií, tehdy ale stáli dva Šerpové – Čiring Dordže a Pemba Gjalje. Nejenže sami jako zázrakem přežili, ale svým neslýchaně hrdinským počínáním navíc zachránili několik dalších životů. Jejich udivující příběh se stal brzy součástí horolezeckých legend. Toto strhující dobrodružství sleduje dlouhou cestu obou Šerpů z jejich odlehlých a zaostalých vesnic v Nepálu až na vrchol nejnebezpečnější hory světa. Z fascinující nové perspektivy přitom vypráví o jedné z nejdramatičtějších katastrof v historii horolezectví....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/233102/pohrbeni-v-oblacich-233102.jpg 4.554
Literatura faktu, Cestopisy a místopisy, Příběhy
Vydáno: (ekniha), Jota

Kniha Pohřbeni v oblacích

Opatov

Tragédie na K2. Kromě toho je kniha i o životě Šerpu. Zajímavý pohled na horolezectví, které díky podmínkám sponzoringu přestává být sportem, ale změnilo se v hazard se životem.

Janadvorackova

Vyprávění nezahrnuje jenom příběh a průběh tragédie. Takřka půlka knihy se věnuje životu v Nepálu, problematice menšin, konkrétním příběhům šerpů, historickým podrobnostem vedoucím k fungování a změnám režimů před a v době známých i neznámých výprav do hor a konečně i onoho osudného dne.
Je to prostě strašně zajímavé vyprávění, smutné, o nebezpečí, lidech, jejich neschopnosti komunikovat (jazyková bariéra), někdy frajeřina. A o zápalu a jisté dávce bezohlednosti při dosahování vrcholů - hor i svých vlastních.

Nic proti, já ty dobrodruhy chápu, ale při popisu toho, co všechno se s lidským tělem děje a může dít ve výškách, v nichž už létají letadla, je musím i svým způsobem obdivovat. Jsou to šílenci :), na druhou stranu nic pro mě.
Když jenom koukám na dokument, nebo film odehrávající se v horách, potí se mi dlaně a chytá mě závrať i při sezení. Při mém štěstí bych na vrcholu uklouzla, udělala andělíčka a neslyšně sjela po prdeli do základního tábora, kam bych se ale dostala už jaksi po kouscích, (popis toho, jak hory dokážou nakládat s mrtvými, byl též zajímavý). Nakonec je vidět, i přes to, co si o sobě myslíme, že člověk ještě Zemi jak se patří nepokořil. A v horách si to může myslet jenom blbec.

ivana02
23.10.2018

Mé oblíbené téma, o tragédii na K2 jsem ještě nic nečetla. Bohužel kniha se mi nelíbila stylem psaní - první půlka vysvětluje, kdo to jsou vlastně Šerpové, odkud pocházejí, jaká mají jména. Což je sice fajn, leč jsem se v tom zamotala a stejně jsem pak nevěděla, kdo je kdo.
Až druhá polovina se věnuje samotné tragédii. Příběh je to opravdu fascinující a hrozný, ale já jsem v tom měla takový zmatek, jako snad nikdy. Ač silné téma, tak zpracování mi přišlo nešťastné.

reniva22
04.09.2018

Krásná kniha, nejen o katastrofě na K2 ale i souvislosti s kulturou a životem v Nepálu a Pakistánu.

rada.klas
17.08.2018

Nepochybuji o tom, že je kniha v originále dobře napsaná a oceňuji práci obou autorů, zhostili se tématu výborně. Tím, co v mých očích ale knize hodně ubírá, je český překlad. Zbytečné anglicismy, nečeské větné konstrukce, podivná souvětí. Škoda, kniha by si zasloužila větší péči.

tynkaiscrazy
16.08.2018

narozdíl od Krakauerova Pekla blízko nebe se Pohřbeni v oblacích zpočátku více soustředí na přiblížení běžného života v dané oblasti, podrobněji popisuje náboženské zvyklosti a zajišťuje takový ‘exkurz’ do tamějších tradic, čehož si vážím. Zajímavé prostředí, čtivě psané

tulcik
12.03.2018

Velmi čtivá kniha na známé téma.

simonit
03.03.2018

Naprosto strhující příběh z nejvyššího pohoří světa...paráda, moc doporučuji! :) Na začátku knížky se mi líbil popis života Šerpů, o jejich stylu života jsem doteď příliš nevěděla.