Stratený svet v podzemí

Stratený svet v podzemí https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247676/bmid_strateny-svet-v-podzemi-247676.jpg 4 837 111

Podzemí série

Štrnásťročný Will Burrows žije so svojou sestrou a rodičmi v Londýne. Nie je toho veľa, čo by ho s nimi spájalo, až na posadnutosť kopaním, o ktorú sa delí so svojím otcom. Keď Willov otec nečakane zmizne v neznámom tuneli, pustí sa Will s kamarátom Chesterom do pátrania. Netrvá dlho a chlapci sa ocitnú hlboko v podzemí, kde odhalia desivé tajomstvo - tajomstvo, ktoré ich môže stáť život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (SK)

Tunnels , 2007

Evisis
14.08.2017 3 z 5

Musím říct, že jsem od knihy očekávala víc. Že začátku vypadala docela slibně, ovšem od asi od poloviny jsem byla docela zmatená a ztrácela se v ději. Některé pasáže byly podle mě zbytečně natahované a já doufám, že pokračování je na tom lépe.

HYPNOS88
18.07.2017 3 z 5

Je to vynikající námět a před oevřením knihy jsem byl strašně nervózní a těšil jsem se jak malé dítě. No a nemůžu říct, že by to bylo zklamání, ale čekal jsem víc. Na každý pád příjemné čtení.

Bílá paní
15.07.2017 2 z 5

Zvláštní kniha a tady překvapivě nadhodnocená. Skočila jsem do ní, aniž bych věděla, do čeho se pouštím, a celkem mě překvapilo, že je kniha "pro děti a mládež" - vím, že dnešní děti už jsou dost ostřílené a já se taky považuji za dost odolného čtenáře, ale celá kniha byla dost ponurá, místy krvavá a hlavně zdlouhavá, takže jsem toho světa měla po 400 stránkách dost :D
A to je hlavní problém, který s Tunely (knihu jsem četla v originále, tak se nemůžu vyjádřit k překladu) mám. Prominula bych autorům pomalejší tempo příběhu, klišoidní a nezajímavé, ač poměrně sympatické hlavní hrdiny, i neuměle vtěsnané mini-zápletky, jejichž jediný - zdá se mi - smysl je čtenáře ještě víc vyšokovat či zdeptat a pak už se k nim nikdo nevrací - (Willova psychicky narušená matka, jeho nemoc) pokud se k tomu autoři vrátí v dalších dílech, beru zpět. Takhle to působí jen trochu plytce, což je škoda, protože by se s tím psychologicky dalo dobře pracovat. Když už se autoři pouštějí do takových premis, měli by je patřičně využít.
Ale zjednodušeně... svět Podzemí prostě není sympatický, což není nutně jeho brutalitou nebo potemnělostí - jakýkoliv fantasy svět, pokud je dobře vystavěn, má svá děsivá tajemství, historii, antagonisty, leckdy by tam nikdo z nás žít nechtěl. Ale přesto se tam rádi vracíme, protože mají své kouzlo. To světu Podzemí prostě chybí. Je to hrozně subjektivní, ale zároveň pro mě neskutečně důležitá věc.
I přesto dám druhému dílu šanci. Zápletka se mi líbila a zajímá mě, co je s Bartlebym :D

Mr.JaroCZ
10.07.2017 3 z 5

Tato kniha cílí na vkus -náctiletých (resp. moderněji pro "Young Adult"), což ovšem neznamená, že si ji nepřečtou i ti dřívěji narození.
Tento díl dobrý, uvidíme co přinesou díly další :-)

Pepa0216
29.03.2017 5 z 5

Trochu déle mě trvalo než jsem se do knihy začetl, ale od poloviny knihy jsem byl plně vtažen do víru děje, který se zastaví až na samotném konci. Výborné postavy, nečekané zápletky, záhady. Moc se těším na pokračování!

petra3242
25.02.2017 3 z 5

Zajímavé čtení, moc se mi líbil nápad s podzemním světem i to, jak ho autoři popsali. Za mě dobrý :)

radusak9806
17.02.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé zaregistrovala v knihovně (2009-2010), kdy jsem hledala co bych si přečetla a padla mi do oka. Po přečtení jsem byla nadšená a půjčila si i druhý díl, ale v té době jsem ho nedočetla. Po asi 5-6 letech jsem si knihu koupila a nadchla mě úplně stejně, jako když jsem ji četla poprvé. Je to čtivé, napínavé a naprosto vás to upoutá. Taky to velmi nutí pořídit si druhý díl, aby jste věděli co se autorům povedlo s tam napínavým začátkem vymyslet.

PanTomina
16.02.2017 2 z 5

Tato kniha mě opravdu nebavila. Možná je chyba v mém věku. Možná je chyba v překladu, možná v autorech samotných. Vytvořit dílo, v němž není ani jediná sympatická osoba a většina obsazení se chová asociálně a velice podivně, to chce jistě kumšt. Ovšem já to nechápu. Zároveň zjevné nesmysly v ději, to je něco, co u tak vychvalovaného (pro mě nepochopitelně) díla prostě nehodlám přehlížet. Potenciál nápadu o podzemní civilizaci zůstal nenaplněn. v Tomto směru rozhodně doporučuji Nikdykde od Neila Gaimana. To je vskutku jiná káva. Ovšem chápu, že Podzemí spíš cílí na mladší čtenáře. Těm se zřejmě kniha může líbit. Zkusím se prokousat ještě druhým dílem, ovšem nečekám, že by akce, potažmo literární styl nějak gradoval.

Rup
12.01.2017 odpad!

Tak nějak si představuji promarněnou příležitost. Vcelku nadějný námět dokonale zabitý neumětelstvím autorů. Bez fantazie, bez invence, bez vtipu, o ničem. No, prokopal jsem se na konec, ale utrpení dalších dílů rozhodně nehodlám absolvovat. Překlad, jak už je v současnosti zvykem, opět 5.B. (čti pátá bé). 5. znamená, že úroveň literárních schopností překladatele dosahuje sotva dvanáctiletého dítěte; B. značí, že se rozhodně nejedná o premianta třídy.

Sidonie
10.01.2017 1 z 5

To byla příšerná nuda. Většinu knihy jen kopali a kopali. Hrozně dlouhý rozjezd.

-Dekra-
02.12.2016 3 z 5

Asi by se mi více líbila, kdybych si ji přečetla teď, než když jsem byla malá. Asi si ji opravdu přečtu znovu a uvidím, protože mě nějak moc neohromila a do čtení jsem se musel nutit a už jsem ji chtěla mít z krku. Ale konec byl dobrý, to se musí uznat :)

marek1278
11.10.2016 4 z 5

Vůbec jsem netušil do čeho jdu. Po prvních pár desítkách stránek jsem moc nadšený nebyl, ale co se rozehrálo dále, bylo skvělé. Knihu jsem si užil a moc se těším na další díly. Velmi příjemné překvapení :)

kami16
07.08.2016 5 z 5

Je to skvělá kniha, která se dobře čte. Trochu mi to připomínalo sérii Tajemství gobelínu, ale až na to, že Podzemí se odehrává v současnosti. Kniha mě bavila až do svého konce a už se těším, až si přečtu další díly. Moc se mi také líbí obálka knihy, na které je vystouplé písmo.

Mitu
17.06.2016 5 z 5

Série Podzemí je výborná - bavila mě, protože se odehrává v realitě a v ní je vloženo fantasy. Doporučuji!

pepco
13.06.2016 4 z 5

Celá série je dobrá až na konec posledního dílu

technolog
20.04.2016 4 z 5

Lehké čtení připomínající mi hraničaře.

Krysa1769
06.01.2016 3 z 5

Bylo mi asi dvanáct, když jsem Ztracený svět v podzemí četla. Tehdy se mi líbila a můj kamarád byl z ní nadšený. Teď už ani nevím, o čem byla, i když hlavní zápletku si asi pamatuji. Ze zvědavosti jsem ji před pár týdny otevřela a nepovedlo se mi začíst. Nicméně pořád to bude knížka, kterou mám spojenou se svojí ranou pubertou a lidi ve věku 11- nevím, to je individuální :D, může bavit.

Benjiki
30.12.2015 2 z 5

Těžce nadhodnoceno. Ok, přiznávám, dřív sem tuhle sérii miloval. Jenže to mi bylo tak třináct a nostalgie mi naseptavala jak to bylo super. Když sem si ji nedávno zpětně přečetl, uvědomil sem si, že největší hodnotu má těžká a drahá vazba. Sloh a popis situací není chvalitebný, jen s přivřeným okem ucházející. Má to pár skvělých nápadů ale to zbytek nezachrání, stejně jako mé osobní zklamání a znechucení. Tři hvězdy ale dávám dvě protože WHAT? Osmdesát procent? Achjo.

nikikostadinova
01.12.2015 4 z 5

Pocity z čerstvě dočtené knihy. Knížka jako celek je velmi pěkná. Ale začátkem jsem se prokousávala opravdu jen těžko. Ale konec jsem dočetla jedním hltem, opravdu moc povedené a zvraty tomu konečně daly to pravé...hned si chci opatřit další díl :-) tam snad začátek bude povedenější

Sarfias
15.11.2015 5 z 5

Knihu mi doporučil známý, knihomol, který mi nikdy nedoporučil nic špatného. Když jsem se ale dala do čtení Ztraceného světu v Podzemí, z počátku mě to velmi, velmi nudilo a obávala jsem se, že knihu odložím. Nicméně jakmile se Will začal prokopávat do podzemí, do knihy jsem se začetla a pak ji už nedokázala odložit. Příběh velmi propracovaný, poutavý a konečně i čtivý! Dobrodružství a postavy v něm výborně převyprávěné. Opravdu doporučuji každému, kdo má rád fantasy žánr a je tak trochu dobrodruh.

Autoři knihy

Brian Williams
anglická, 1974
Roderick Gordon
britská, 1960

Kniha Stratený svet v podzemí je v

Přečtených1 373x