Podivné prípady Urbana Baránika

Podivné prípady Urbana Baránika https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519401/bmid_podivne-pripady-urbana-baranika-2x--ONT-519401.jpg 5 6 2

2x Urban Baránik. Podivné prípady Urbana Baránika sú tak trochu švihnuté fantasy detektívky, ktorých hlavným hrdinom je Urban Baránik, čarodejník z okolia Banskej Bystrice. No... hrdinom. Urban Baránik je jeden mrzutý, ušomraný a melancholický týpek a ako čarodejník je pomerne neschopný. Nielen, že čaruje mizerne, ešte je aj jeho čarovanie spoločensky nevhodné – keď chce čarovať, musí spolu s kúzlom vyslať nadávku. Jeho mágiu totiž poháňa sila nevyslovených nadávok, ktoré blúdia vesmírom a hľadajú spôsob, akoby mohli svoju energiu uvoľniť. Urbanovi Baránikovi sa v poslednej dobe podarilo pripliesť sa k viacerým podivným prípadom a pomocou svojho čarovania, čo ako márneho, musel riešiť záhady a odhaľovať zločiny. A ukázalo sa, na jeho vlastné prekvapenie, že sa mu v tom celkom darí. Ale Urban, aj keď mizerný čarodejník, vám môže priniesť radosť a smiech. A to sa počíta! Viem to, lebo mi to jeho čitatelia potvrdili a dožadovali sa ďalších príbehov. Ja som ich napísala a teraz si ich môžete prečítať aj vy.... celý text

Marek82
07.01.2024 5 z 5

Veľmi podarené a osviežujúce. Prvý príbeh je len takou ochutnávkou, nápadom, ktorý dala autorka do malej poviedky. Druhý príbeh prináša väčšie množstvo postáv, premyslenú zápletku a atraktívne prostredie. Nechýbajú ani pohľady do vnútra a srdca hlavného hrdinu, ale nie je to žiadna červená knižnica, len tak akurát, aby si ho čitateľ mohol obľúbiť. Páčili sa mi odkazy na Mašu Haľamovú, aj Mekyho Žbirku, celkovo kniha dosť odkazuje na aktuálne dianie, čo môže byť aj pascou, keď sa miestopis a doba bude meniť a nikto si už nebude pamätať reálie roka 2019. Každopádne, autorke držím palce, mám riadnu tlačenú verziu knihy, ktorú som dostal do daru. Ak by vyšlo pokračovanie, tak si ho určite kúpim.

parvitas
16.07.2023 5 z 5

Aj ja už mám Urbana Baránika v krásnej knižnej väzbe! Aj vám trochu pripomína obálka od Tomáša Salamona slávnu edíciu Stopy? Ilustrácie sú od Žužu Gálová - jednoducho výstižné.
Urban Baránik je čarodejník s naozaj zaujímavým zdrojom mágie. Preto je kniha určená pre čitateľov od 16 rokov vyššie, nech nevzbudzuje pohoršenie u detí, aj keď podľa mňa by im len mierne rozšírila slovnú zásobu. A aj dospelí si to môžu preopakovať, lebo vo vyššom veku človek zabúda, skĺzava do rutiny a tak používa len jednu, max dve variácie. Odporúčam skúšať podobné slovné spojenia na parkovisku, keď hľadáte voľné miesto. Keď nič iné, aspoň sa vám uľaví.
Urban je vlastne sused, hen zo Seliec a je okolnosťami a vedením poverený pátraním po stratenej osobe. Podobnosť s Petrom Grantom od Aaronoviča je zdiaľky a so zažmúrenými očami, lebo v mojich predstavách má hlavná postava presný výraz a dikciu autorky, rovnako ako jej zmysel pre humor a spravodlivosť. Neznáša byrokraciu, vzdelávacie semináre, porady a podobné spoločenské aktivity súvisiace s hierarchiou v zamestnaní (prečítajte si aj knihu od bratov Strugackých Pondelok sa začína v sobotu, tam je to dotiahnuté až do absurdna). Urban je vtipný a tak trochu nemožný, ja som sa pri čítaní schuti smiala, lebo aj prostredie je opísané dokonale presne. Nemocnica v B. Bystrici má potenciál, trochu sa tam mihne strašidelné prostredie podzemia, ale aj Vysoké Tatry sú top - plesá, hotely, pozemky - všetko na jednom mieste. Odporúčam ako 100% oddychovku, sú to dva príbehy v jednej knihe, veľmi sa teším aj na pokračovanie. Autorke prajem veľa predaných kníh, nech má z čoho financovať aj tie ďalšie. Zatiaľ všetky poviedky, čo napísala, získali aj v Martinus Cena fantázie fajné hodnotenia, takže márne to nebude.

fantasy

Autorovy knížky