Pod krvavými nebesy

Pod krvavými nebesy https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372368/bmid_pod-krvavymi-nebesy-28x-372368.jpg 4 369 107

Pino se nestará o nacisty ani o válku. Je to prostý italský mladík, který si chce užívat života, hudby, dívek. Avšak když je jeho milánský domov vybombardován, přidává se k podzemnímu hnutí, které pašuje židy do bezpečí. Pino tak začíná zjišťovat pravdu o utrpení, kterým nejen Itálie prochází. A také nachází lásku u starší vdovy Anny. Vše se navíc ještě zkomplikuje, když se Pino nedobrovolně stává osobním řidičem u Hitlerovy pravé ruky v Itálii, tajemného Hanse Leyera. Pino rozehrává nebezpečnou špionážní hru přímo v srdci nepřítele. Ovšem stejně jako odhaluje další a další zvěrstva, smyčka kolem něj a jeho nejbližších se neúprosně stahuje…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Beneath a Scarlet Sky , 2017

čef
01.05.2019 5 z 5

Musím nadšeně souhlasit se všemi komentáři autorů bestselllerů uvedenými na obálce knihy a také čtenářů zde na DK. Těžko k nim cokoliv dodávat, je naprosto jasné, že se tento příběh skutečně stal a Pino Lella si opravdu prožil bohatýrský život se zajímavým a napínavým příběhem z konce 2.světové války v Itálii tak, jak je zde popsán. Nezbývá nám nic jiného než poděkovat autorovi za připomenutí všech těch životních moudrostí, zde tak krásně naservírovaných, ač už jsme si na ně museli jistě přijít dávno sami a zajisté také ne zadarmo. Jedna moudrá věta je v knize uvedena dvakrát, avšak ani její další opakování nezaškodí - volně řečeno: děkujme za každý den svého života dokonce i za ten, který se nevyvedl.

Marekh
23.04.2019 4 z 5

Román založený na skutečných událostech během 2. světové války v Itálii. Knihu hodnotím na 4,5 hvězdičky, tj. 90 %. Tato kniha mi přinesla zase jiný pohled na 2. světovou válku v Itálii a informace v ní obsažené byly pro mě většinou nové. Román je rozvláčnější, má 5 částí, na konci knihy se nachází kapitola DOZVUKY, ve které je uvedeno, jaký byl osud lidí, kteří se vyskytovali v románu.

Moji pozornost upoutala PŘEDMLUVA, ve které se autor svěřuje: "Uvažoval jsem, že to napálím do mostního oblouku. Sněžilo, světla ubývalo. Na sebevraždu by nikdo neměl podezření. Pak jsem ale v duchu uviděl ve vířícím sněhu svou ženu a syny, a změnil jsem názor. Když jsem sjel z dálnice, neovladatelně jsem se třásl. Na pokraji zhroucení jsem sklonil hlavu a prosil Boha a vesmír o pomoc. Modlil jsem se o příběh, o něco důležitějšího, než jsem já sám, o projekt, v němž bych se mohl ztratit." Jedná se o autorův první velký historický román a zároveň nejosobnější dílo. Oceňuji, že autor věnoval přípravě knihy 10 let. Radil se se zaměstnanci Jad vašem (památníku obětí a hrdinů holokaustu) a s historiky v Itálii, Německu a USA. Celé týdny strávil ve válečných archivech těchto tří zemí a také ve Velké Británii. Dělal rozhovory s přeživšími očitými svědky a také s potomky a přáteli těch, kdo už zemřeli, včetně INGRID BRUCKOVÉ, dcery nacistického generála HANSE LEYERA.

Hlavní postavou knihy je PINO, italský mladík, který má v sobě hodně statečnosti a odvahy a během četby se o tom nesčetněkrát přesvědčíme. Později začne pracovat jako osobní řidič pro generála HANSE LEYERA, který byl pravou rukou Adolfa Hitlera v Itálii. Během této práce se setká také s BENITEM MUSSOLINIM a dalšími významnými lidmi. V románu se seznámíme s jeho rodinou a přáteli. Pino se později zamiluje také do dívky ANNY..

Kniha se četla celkově dobře, nepostrádá akci a napětí, ale čtenář musí počítat s tím, že četbu bude mít na delší čas. Nad některými událostmi jsem se musel více zamyslet. Je až neuvěřitelné a zároveň obdivuhodné, čím vším si Pino během svého mladého věku prošel. V závěru knihy Pino provedl určité rozhodnutí, o kterém jsem také hodně uvažoval a přemýšlel jsem, jak bych se zachoval v obdobné situaci, kdybych se ocitl v kůži Pina. Pro mě to byl jeden z nejlepších a nejvíce emotivních momentů v celé knize. Závěr knihy byl pro mě překvapivý. Po přečtení knihy jsem si kladl hodně otázek, včetně otázek na generála Hanse Leyera.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Někdo velmi moudrý mi kdysi řekl, že když otevřeme srdce, odhalíme tím svoje jizvy, jsme pak lidští, nedokonalí a úplní.

Když lidem prokazujete laskavosti, když se staráte o ostatní, aby se jim mohlo dařit, jsou vám zavázaní. S každou laskavostí jste silnější, máte větší podporu. To je přírodní zákon.

Nikdy nevíme, co se stane dál, co uvidíme, jaký důležitý člověk nám vstoupí do života nebo jakého důležitého člověka ztratíme. Život je změna, neustálá změna, a pokud nemáme to štěstí, že v tom vidíme komedii, je změna vždycky drama, pokud ne rovnou tragédie. Ale po všem, a i když nebe zrudne a zatáhne se, pořád věřím, že pokud máte to štěstí, že žijeme, musíme děkovat za ten zázrak neustále každý den bez ohledu na to, jak je zrovna špatný. A musíme věřit v Boha a vesmír a lepší zítřek, i když ta víra není vždycky zasloužená.

iška
18.04.2019 3 z 5

Tím, že kniha byla zpracována na podkladě vzpomínek konkrétní osoby, bylo rozhodně zajímavé vidět válku zase trochu z jiného úhlu. Zvěrstva války byla strašná a šílenství davu po jejím ukončení, kde se vyřizovaly i nejrůznější osobní účty, nebylo šílenější o nic méně. Nebylo to špatné čtení.

Vladísek
15.04.2019 4 z 5

Příběhy z 2. světové války čtu ráda a baví mě. U této knihy se nadšení z četby zhruba do poloviny děje nějak nedostavilo, avšak poté přišel zlom a příběh se takříkajíc "rozjel" a moje počáteční skepse pominula. Takže suma sumárum, vlastně mě to nakonec bavilo a jsem ráda, že jsem knihu dočetla a něco nového z historie se tímto dozvěděla.

michaela7087
12.04.2019 5 z 5

Nádherná kniha, úžasný příběh z 2. sv. války podle skutečných událostí, odehrávající se v Itálii (kterou mj. miluji). Příběh plný odvahy a skutečností o nichž se jen velmi těžko čte, ale i tak opravdu doporučuji přečíst! Dočetla jsem a nechápu.... spoustu toho nechápu. Lidi jsou zlí.

Princezna22
28.03.2019 2 z 5

Kniha mě zaujala obálkou ,ale děj to už byla tak trošku nuda :( .. začátek dobrý to mě i bavilo,ale pak se to nějak táhlo zase a číst se mi to nechtělo ,ale dočetla jsem...

josska
13.03.2019 3 z 5

Od knížky jsem čekala asi něco jinýho,moc se mě do čtení nechtělo,chvílemi to bylo čtivé,za chvíli nikoliv ale dočetla,jsem ráda,že jsem měla knihu z knihovny,k téhle už se nevrátím...

kulatina
10.03.2019 2 z 5

Za mě dvě hvězdy, začátek mě zaujal, dalších 240 stran nekonečná nuda, kdy se děj takřka nevyvíjel, pak už jsem se ani netěšila na čtení v posteli, a tím jsem vlastně zjistila, ze mě to nebaví. Za mě mimo nudného děje bez záblesku napětí tam také chyběly ženské postavy, a knihu odkládám.

Maria95
01.03.2019 5 z 5

Pěkný pravdivý příběh plný dramatu.. Aspoň malá představa, jak to bylo v Itálii za války.. Dobrý poctenicko

luckyluke001
24.02.2019 5 z 5

Připomnělo mi to Nezlomeného od Laury Hillenbrand. Podobný příběh a přece tak jiný. Čte se to dobře, užil jsem si to. Bonusem je, že je to podle skutečnosti.

ivcapauli
17.02.2019 5 z 5

Velmi ctiva kniha.. Moc zaujala

jan4747
04.02.2019 1 z 5

Předvídatelné od začátku do konce.

Ramiel
27.01.2019 5 z 5

Takhle kniha ve mně při čtení vyvolala spoustu emocí, jako už dlouho žádná jiná. Je to až nepředstavitelné, čím si musel Pino projít jako 17./18.letý kluk.
P.S. Autor si mohl odpustit předmluvu k románu. Přece jen se příliš nehodí, když autor hned v předmluvě prozradí, že mu příběh z války vyprávěl sám hlavní hrdina knihy. Jelikož se tím úplně stírá napětí o jeho život, což je škoda.

haski
01.01.2019 5 z 5

Příběh psaný podle skutečnosti. To je to, co mě nejvíc bavilo. Mohla jsem se podívat na netu na skutečného hrdinu Pina, který vypráví o svém životě za války v Itálii. Mohla jsem i sledovat skutečná místa, která jsou v knize dopodrobna popsána. Smutné, pravdivé a pěkné. Myslím, že bude natočen i film.

Medunka22
15.12.2018 4 z 5

Ze začátku mne moc nebavila, ale pak se rozjela. Pino Lella si prošel opravdu očistcem. Líbilo se mi, že autor si dal práci a zjistil osudy lidí jak dopadli po válce. Pino Lella žije dodnes, je mu kolem 92-93 let a když si ho zadáte do vyhledávače, tak se můžete podívat na fotku.

martina2704
16.11.2018 4 z 5

Tahle knížka zhruba od půlky trochu začala nudit, myslím, že by jí určitě neuškodilo, kdyby autor pár stránek textu ubral. Na druhou stranu se ale četla hezky a jakmile jsem si zvykla na ryze italské charaktery, kulturu a způsob života (který mi popravdě místy lezl trochu na nervy), tak jsem si čtení i užívala. Rozhodně to není ten nejlepší historický román, který jsem ze druhé světové četla, ale i tak ho můžu s menšími výhradami doporučit.

Nefer
10.11.2018

Pino byl vsuktku pěkný mládenec. Bylo mi líto jeho přítelkyně Anny A CELKOĚ VŠECH NEVINNYCH lidí. To jsem neměla daleko k slzám. Kniha se četla velmi dobře. Těším se na fïlmové zpracování.

Acquenta
02.11.2018 4 z 5

Je to takové smíšené...začátek mě vůbec nezaujal, musela jsem se jím nějak prokousat,ale to, co bylo pak, určitě stálo za to. Nádherný a dojemný příběh uprostřed kruté války....jsem zvědavá na filmové zpracování

hajrys
31.10.2018 4 z 5

Mám velmi rozporuplné pocity po přečtení této knihy. Začátek nudný, prostřední část měla docela strhující děj a konec na mě trošku působí jako "stoletý stařík". Vše znám, vše umím a všude jsem byl. Pokud je kniha napsaná podle skutečných událostí a zobrazuje opravdový a nepřikrášlený život Pina Lelli, potom klobouk dolů před tímto statečným a neuvěřitelným mužem. Silný příběh, nicméně jsem četla lepší.

Felidae
21.10.2018 1 z 5

Námět a samotný příběh jsou zajímavé. Ovšem zpracování připomíná červenou knihovnu, postavy jsou nevěrohodné, jejich chování nese falešný patos.