Pod dřevem schýlen Bůh - Křížová cesta Ruth Schaumanové a starobylý hymnus Sabat Mater https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534232/mid_pod-drevem-schylen-buh-krizova-cest-65f850837b9d9.jpg 5 2 1

Knížka Pod dřevem schýlen Bůh obsahuje Křížovou cestu Ruth Schaumannové protkanou úryvky z mariánské sekvence Stabat Mater. Vnímavé úvodní slovo napsal litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Text Ruth Schaumannové (1899–1975) v nádherném přebásnění Josefa Hrdličky nás oslovuje svou expresivitou a koncentrovaností i po devadesáti letech od svého vzniku. V tradičních čtrnácti zastaveních via crucis jsme vtaženi do střetu nenávisti a lásky, nevraživosti a vlídnosti, světa, který odsuzuje, s duchem, který posiluje. Láska na kříži nakonec není poražena, ale vítězí. Sekvence Stabat Mater líčí bolest Panny Marie pod Kristovým křížem; inspiruje se Simeonovým proroctvím z Lukášova evangelia (Lk 2,35). Za autora již klasického textu je považován františkán Jacopone da Todi (1230–1306). Nechte se pozvat k četbě, která vás intenzivně uvede do hloubky velikonočního tajemství.... celý text

Jana512
20.03.2024 5 z 5

Hluboce promeditována křížová cesta Krista, který z lásky k nám je mučen, abychom my mohli být zachráněni. V kříži, který nese, padá pod ním, setkává se s těmi,. kdo jej provází, nám ukazuje a dává sílu k nesení i našich obtíží a křížů.
Spolu s ním jde Matka - a té je věnována mariánská sekvence Sabat Mater, napsána mnohem dříve asi ve 13. stol. Ale každého dojímá a povzbudí spoluúčast Matky na křížové cestě se synem.

ÚRYVEK:¨
Dívá se naň.
Teď nese hanby strom.
Též tam chce jít,
též beze slov jak On,
za beránkem chce matka ovce jíti.

Pod tvrdým kmenem potácí se Pán.
Nabírá sil a vidí ji a cítí:
Blízko tě mám!

Kniha Pod dřevem schýlen Bůh - Křížová cesta Ruth Schaumanové a starobylý hymnus Sabat Mater je v