Po stopách pravěkých dějů

Po stopách pravěkých dějů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44468/po-stopach-pravekych-44468.jpg 4 4 2

Náš přední a světově proslulý badatel RNDr. Vojen Ložek, DrSc.se v této knize věnuje dokladům, které máme z nejmladší geologické minulosti a možnostmi jejich poznání. Ukazuje, jaký odkaz minulosti nacházíme při studiu určitých prvků přírody. Probírá pojmy biodiverzita a geodiverzita z pohledu jejich vztahů. Jaký význam má rozmanitost neživé přírody na pestrost života? Uvádí charakteristiky ekofenoménů v krajině. Věnuje se svědectví, jaké nám podávají půdy, říční nivy a mokřady a jejich vývoj, opomíjené svahoviny atp. Velká pozornost je věnována středoevropskému bezlesí. V šesti kapitolách autor sleduje historii lesa a bezlesí v kvartéru, dokladům jejich rozšíření, vývoji, rozšíření přirozeného bezlesí v ČR a SR a jeho osudy v dnešní době. V závěrečných úvahách autor charakterizuje historii zásahů člověka do přírody a krajiny a jaké poučení z minulosti máme pro dnešek.... celý text

medvedice3
27.12.2018 4 z 5

V podstatě soubor časopiseckých článků. Nevadí. Kniha čtivá - jako vše od V. Ložka a příjemně poučná.

Chogori
05.08.2011 4 z 5

Po Zrcadle minulosti druhá kniha, co jsem od V. Ložka četla. Stejně jako v případě Zrcadla se částečně jedná o texty již dříve publikované v časopisech (Ochrana přírody, Památky a Příroda). Z toho plyne, že se v jednotlivých kapitolách některé informace opakují, což ovšem nemusí být úplně naškodu. Po stopách pravěkých dějů je pěkná a poučná kniha, kterou si užijete tím víc, čím víc se vyznáte v pedologii, geologii a také malakozoologii. Za výbornou bych osobně označila kapitolu (respektive 6 menších kapitol) věnující se problematice bezlesí na našem území + krátkou kapitolu věnující se měkkýšům a jejich využití při výzkumu historie přírody. Nejméně zábavná pro mě byla kapitola Svědectví půd (především proto, že mé znalosti pedologie se blíží nule...). Celkově mě kniha bavila o něco méně (díky pro mě ne až tak záživným, i když pro poznání kvartéru jistě nezbytným, geologicky a pedologicky laděným textům) než Zrcadlo minulosti, ovšem stále se jedná o výborný počin. Doufám, že se můžu v budoucnu těšit na další díla z pera malakozoologa, ale především neskutečného polyhistora V. Ložka.