Ploštice

Ploštice https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258940/bmid_plostice-258940.jpg 4 146 41

Susan a Alex Wendtonovci sa chcú odsťahovať zo svojho malého bytu a zdá sa, že konečne našli byt svojich snov. Priestranný mezonetový byt v dobrej štvrti, bez poplatku realitnej kancelárii. Majiteľka domu je síce trochu výstredná a postarší údržbár má neustále záhadné poznámky o pivnici, ale… nájom je taký nízky, že by bol hriech byt nevziať. Lenže Susan čoskoro zisťuje, že ich domov je plný ploštíc. Alebo nie je? Susan sa každé ráno zobúdza s novými štípancami, ale zdá sa, že ani Alex, ani ich dcéra Emma ten problém nemajú. Deratizátor nič nenájde a majiteľka domu prisahá, že v jej dome žiadne ploštice nie sú. Susan má strach, že začína blúzniť… Tieto ploštice sú totiž oveľa zlovestnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá - sú totiž naozaj všade …... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fragment (SK)

Bedbugs , 2011

Leena
28.12.2017 3 z 5

Tak psychothriller si představuji jinak.. Pořád jsem čekala, co se z toho vyklube a celkem zklamání.. Myslím že by bylo lepší, kdyby se vše dělo jen v její hlavě a v závěru se ukázalo, že byla vyšinutá.. Takhle dost chaos:-(

sgjoli
11.04.2017 3 z 5

Souhlasím s níže vyjádřeným názorem, že ten překombinovaný a přespříliš pozitivní závěr si autor mohl odpustit a že kniha dosahuje svého vrcholu hlavně v těch pasážích, díky kterým čtenář neví, jestli jsou štěnice skutečné, nebo se vše děje jen v Susanině hlavě.

Kniha mi přišla čtivě napsaná, místy napínavá, skoro se mi chce napsat dobrodružná... ale za brilantní psychothriller, jak slibuje obálka, bych to neoznačila. A ani za horor. Od hororu a psychothrilleru bych čekala, že se budu bát, nebo alespoň pocítím takové to příjemné mrazení v zádech, ale určitě ne to, že si při čtení příjemně odpočinu. :-D Tak nevím, jestli jsem už tak otrlá, nebo je ta kniha prostě slabšího rázu...

Nicméně je tato kniha pro mne průměrnou, čtivě napsanou jednohubkou k odreagování a na jedno přečtení - proč ne.

Bílá paní
11.01.2017 2 z 5

S dovolením odkážu na výbornou recenzi Jiřího Kelbla, se kterou do puntíku souhlasím. Škoda, že si autor neodpustil happy end, jehož překombinovanost byla do nebe volající, a neponechal knihu opravdu čistě v rámci psycho thrilleru, tedy nechal by na čtenáři, ať se sám rozhodne, zda uvěří v to, že rodina v baráku vážně má nějaký hmyz a všichni jsou ignoranti, nebo Susan jednoduše hrabe. Právě tohle tápání a sugestivní popis pozvolného, ale o to drastičtějšího rozpadu a úpadku jejího fyzického a hlavně duševního zdraví totiž považuju za nejsilnější článek knihy. Škoda, že jako celek už to tolik nefunguje.

ivousekk
28.10.2016 2 z 5

Čekala jsem napětí, že se budu při čtení ošívat s pocitem, že mě nějaká ta breberka právě kousla.. a houby. Horor si představuji jinak. Bylo tam pár zajímavých a napínavých pasáží, ale že bych se od knihy nemohla odtrhnout? Sice jsem to nakonec přelouskala, ale žádná sláva.

evelýny
10.10.2016 2 z 5

Pakliže je společným jmenovatelem pro světovou literaturu fakt, že dílo napsal cizinec, pak tato kniha punc světové literatury splňuje.
Hororovým prvkem v této knize byl pro mě fakt, že štěnice z jejích stránek prostoupily až ke mně domů. Byla jsem velmi překvapená, že nemám žádné štípance na kůži, protože sugestivní popis příznaků napadení štěnicemi u mě opravdu vyvolával silné svědění kůže. Přímo vybízel poškrábat se víčkem od propisky :-).
V polovině knihy jsem nabyla dojmu, že spisovatel si přivydělává v nějaké deratizační firmě.
Závěr knihy byl pro mě tak překombinovaný, že mně spíše připomínal hororovou parodii. A možná je spisovatel nějakou pomocnou vědeckou silou někde úplně jinde.
P.S. Já jsem knihu přečetla dost neseriozním způsobem. Kniha mi spíše byla předčítána a podrobně vyprávěna. Spíše jsem byla takovým pasivním čtenářem, takže nevím, zda mé hodnocení platí.
P.P.S. Tímto se omlouvám všem těm, kteří byli řádnými čtenáři.
P.P.P.S. Snad mi moji drzost prominou i ti, kterým se kniha líbila.

ZÓNA
10.10.2016 3 z 5

Knihou jsem zaskočen. Balancuje svým zaměřením mezi pohádkou a slabým odvarem horroru. Více než dvě třetiny jsou bohapustým vyprávěním o jedné rodině s malým dítětem, která chce větší byt. Zbytek si autor domyslel tak, aby mohl svoji novou knihu nazvat thrillerem. Dobře.
Jenže čtenář již jistě četl jiné knihy, které to s žánrem thrilleru myslí seriózně. Opravdu vycucaný závěr knihy nikterak neděsí. Mně osobně by se mnohem víc líbilo, kdyby spisovatel Winters zapracoval na reálnosti štěnic a nějakým způsobem omráčil čtenáře syrovostí jejich skutečné podstaty.
Kniha se nečetla špatně, postavy se snažily zaujmout, ale ve výsledku byly stejně vlažné, jako kniha sama.
Možná jsou tři hvězdičky moc, ale za pokus o vytržení z vlastní pohodlnosti příliš neuklízet, uděluji právě tento počet bodů. I když z internetu jsem se nedozvěděl, zda skutečně štěnice pocházejí ze špíny. Nu, ale co kdyby... :-)

orinka3
10.09.2016 3 z 5

Pokud jde o ukrácení chvíle a snadné čtení, výborná volba! Kniha je vtipně zpracovaná i graficky. Jen se člověk nesmí moc zamýšlet, aby se neptal na různé věci. Např. proč se Alex nikdy nepodíval do toho kumbálu? Tak velký ten byt přece nebyl. A proč nebyl důsledný v pomoci manželce, když měl denně na očích, jak je na tom fyzicky i psychicky? A jak je možné, že se štěnice udržely jen v určitém místě na určitém člověku a nenapadly nikoho z jeho okolí? Konec je typicky americky akční až hororový, happy end stejně tak. Na 3 hvězdičky kniha dosáhne, víc než pobavit čtenáře beztak ambice nemá. A to se jí povedlo.

jiri77
06.09.2016 5 z 5

Tak tohle mě hodně bavilo,výborné čtení se stupňujícím napětím. Autor nechává čtenáře pořád napnutého jak strunu. Psycho horor jak má být.

Misha11
26.07.2016 4 z 5

Grafické zpracování knihy je opravdu nádherné a samo o sobě docela strašidelné a upřímně to byl ten důvod, proč jsem si knížku z knihovny půjčila. První polovina dobře připravila půdu pro gradaci děje, která se v té druhé opravdu konala. Bylo to docela psycho, knížka se četla dobře a měla jsem u ní nepříjemný pocit. Škoda jen toho překombinovaného konce, ten mě docela zklamal.

mi-nul-o
07.01.2016 4 z 5

2/3 knížky mě bavily pro její pochmurnou atmosféru, ale hlavně proto, že jsem čekala víc.
Škoda toho konce, ten to zazdil a hodil knihu z velmi dobrých do průměru.
Dávám ale přesto čtyři hvězdičky - nechci být nefér kvůli pár stránkám.

Janusa
20.12.2015 4 z 5

Určite si na začiatku netipnete správne kto to spravil :)

jefff
03.12.2015 4 z 5

Musím říct, že mě se kniha líbila opravdu hodně. Snad vyjma prvních pár stran je tu budována hutná atmosféra, která po polovině knihy strmě graduje. Konec je fakt psycho a podobných psycho-thrillerů s prvky hororu na takovéto úrovni je opravdu málo.

Alex27
04.10.2015 5 z 5

Dávám pět hvězd. Sice to není můj šálek čaje, ale čtení mě neskutečně bavilo, i když se mi někdy stalo, že jsem si rozsvítila po celém pokoji a kontrolovala jestli se mi někde ty potvory neusadili. Bylo to pěkné čtení, které jsem nemohla pustit z ruky.

petrzel
01.10.2015 5 z 5

Na to ,že horory nečtu tak za mě dost dobrý. Akorát mě u té knížky pořád všechno svědilo.

Martia
23.08.2015 5 z 5

Celý děj je překvapivě o štěnicích a tak jsem byla zvědavá na konec, který byl pak úplně jiný než jsem myslela, takže super.

Izu
17.08.2015 3 z 5

Mohl to byt tak dobry thriller/horor.Spisovatel to uplne zazdil neverohodnym a prekombinovanym koncem.
Skoda.

čef
11.08.2015 5 z 5

Přímočaré psycho, dobře napsané s vystupňovaným napětím. Konečně došlo po ptácích, a jiných zvířátkách také na štěnice - fujtajbl.

TerkaM
10.08.2015 5 z 5

Vážně děsivá kniha. S každou další stránkou jsem se bála víc a víc. Navíc grafické zpracování stran tři částí bylo skvělé. Ty štěnice, jak se rozlézaly. Na začátku jich bylo málo, ve druhé části víc a ve třetí se už hemžily po obou papírech. Skvělá kniha, která člověku vleze až do hlavy.

NikaMirka
03.08.2015 3 z 5

Musím jedině souhlasit s komentáři níže. První polovina knihy je nic neříkající o druhé polovině knihy :). Ze začátku jsem měla chuť knihu odložit, ale vzhledem k tomu, že má pouze dvěstě stran jsem si řekla, že ji dočtu a nakonec se mi kniha líbila. Určitě bych ale neřekla, že je to "psychothriller, který nasadí člověku brouka do hlavy" jak je napsano v úvodu. Musel by to být úplně jinak napsaný příběh, aby člověku zamotal hlavu a nenechal ho pár nocí spát. Kniha na jeden den k vodě dobrá, pro náročné čtenáře ale nedostačující a nebude uspokojivá.

Ronnie68
17.07.2015 4 z 5

Zprvu jsem z knihy měla divný pocit a přemýšlela jsem, že ji nedočtu. Ale jakmile jsem se dostala k polovině ... úplně jsem se zažrala... Nakonec to nebylo zas tak špatné.