Pizarro – Dobyvatel říše Inků

Pizarro – Dobyvatel říše Inků https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123791/bmid_pizarro-dobyvatel-rise-inku-fFX-123791.jpg 4 6 2

Před několika lety objevili restaurátoři v kryptě katedrály v Limě v jedné ze zdí kovovou schránku. Obsahovala kosti a lebku mumie, zbytky meče a pár stříbrných ostruh. Na rakvi se skvěl záhadný symbol šesticípé hvězdy uvnitř čtyř soustředných kruhů a nápis: „Toto jest hlava urozeného markýze Dona Francisca Pizarra, jenž objevil a dobyl říši Inků a učinil ji součástí panství královské koruny kastilské.“ Více než čtyři století zůstaly ostatky skryty před zraky světa a jméno samo upadalo do zapomenutí. Jeho nositelem byl španělský conquistador, který v první polovině 16. století s hrstkou svých mužů pokořil mocnou říši Inků a spolu s Kryštofem Kolumbem, Hernandem Cortezem a dalšími pohnul osudy Latinské Ameriky. Kniha uznávaného odborníka je poutavě napsaným příběhem muže, jehož odvaha a odhodlání jej nakonec dovedly k objevení a následnému dobytí jedné z největších civilizací Nového světa.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Víkend

Pizarro , 2005

alcan
02.05.2018 5 z 5

výborná kniha o historii dobývání Peru.

braunerova
08.09.2015 3 z 5

Proč je kniha označena jako historický román je mi záhadou, jedná se o literaturu faktu, s beletrií to nemá nic společného. Na rozdíl od charismatického a vzdělaného Hernána Cortéze byl Francisco Pizarro negramotný starý otrokář, který klidně podvedl své nejbližší přátele a rozdával úřady svým příbuzným. Možná proto mě vyprávění nějak nenadchlo, závěrečné kapitoly o inckých princeznách a dalších osudech Peru jsem už jen prolistoval.

"Při odchodu Hernando de Soto popíchl koně, aby se vzepjal na zadní. Hned vedle něj stál oddíl Inkových vojáků. Ti, co stáli nejblíže, se dali na útěk, až jeden o druhého zakopávali. Když jsme dojeli do Cajamarky, Atahualpa rozkázal tři sta z nich popravit za to, že dali najevo strach a prchli."

Inkové dobývání, dobyvatelé

Autorovy knížky