Pitva - kniha z oboru patologie a soudního lékařství

Pitva - kniha z oboru patologie a soudního lékařství https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340465/bmid_pitva-kniha-z-oboru-patologie-a-sou-Ta0-340465.jpg 5 4 1

Jedno z prvních úsloví, se kterým se setká každý student medicíny, praví: Mrtví učí živé. Medicína v dnešní době využívá mnoho nových technologií, intervenční a zobrazovací metody, robotické operace, molekulární testy. Pro lékaře však jedním z nejúčinnějších nástrojů poznání a poučení zůstává pitva, která je starší než většina operačních výkonů. Pitvy poskytly v dějinách medicíny všem generacím lékařů nejvíce poznatků pro pochopení stavby a funkce lidského těla ve zdraví i nemoci. Po staletí se zásadně nezměnily a jsou stále „živým mostem“ mezi dávnou minulostí a dneškem. Tato populárně naučná kniha tří lékařů nabízí procházku historií poznávání lidského těla. Je určena široké čtenářské veřejnosti, která hledá informace a poučení o tématu v dnešní době poněkud nepohodlném a odsouvaném, ale dotýkajícím se s neodvratitelnou jistotou v nějaké podobě každého člověka. Emeritní primář oddělení patologie MUDr. Jan Betlach vydal knihu ve spolupráci s doc. MUDr. Petrem Hejnou, Ph.D., MBA z Ústavu soudního lékařství LF UK a FN Hradec Králové a prof. MUDr. Ivo Šteinerem, CSc. z Fingerlandova ústavu patologie v Hradci Králové. Kniha z oboru patologie a soudního lékařství je určena odborné i široké veřejnosti, která hledá informace a poučení o daném tématu. Pitva je zde rozebrána od prvopočátků, přes středověk až do současnosti. Jedinečnou kapitolou je Pitva a umění, kde je na lidské tělo nahlíženo očima umělců jako byl Leonardo da Vinci či  Michelangelo. Zároveň je zde uceleně podán historický vývoj soudního lékařství.... celý text

Vydáno: , Galén

Faustka
11.07.2017 5 z 5

Mrtví učí živé (Mortui vivos docent). Trochu jsem se s tímto lékařským oborem setkala již v minulosti. Takže pro mě je Historie poznávání lidského těla zajímavá a poučná kniha.
......................
Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny. A smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy neptej, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.

John Donne (1572-1631), anglický básník a kazatel

Autoři knihy