Písně mravenčí chůvy

Písně mravenčí chůvy

Daisy Mrázková se svou tvorbou pro děti stala takřka legendou. Její křehké a přitom dobře srozumitelné a dětem přístupné příběhy o medvědovi Flóře, zajíčku Jácíčkovi nebo malé holčičce z myslivny oslovují již několikátou generaci nejmenších čtenářů. Tentokrát Daisy Mrázková nově ilustrovala verše z šedesátých let. Křehké verše, pozorování přírody očima mravenčí chůvy nejsou žádné snadné veršovánky. Je to krystalická poezie, hledání slov, dívání se. Právě to "dívání se" je pro děti tak podstatné. Zastavit se, dřepnout, lehnout si do trávy, jen tak pozorovat, už není v dnešním světě nic obvyklého. Písně mravenčí chůvy jsou malým zastavením, úlevným vydechnutím a důležitým vyznáním velké české malířky 20. století. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29361/pisne-mravenci-chuvy-29361.jpg 46
Pro děti a mládež
Vydáno:, Baobab

triatlet

Geneze poslední sbírky Daisy Mrázkové je zajímavá: v roce 2008 našla verše pro děti, které psala v 60. letech. Vydání z nakladatelství Baobab má sváteční, dárkovou podobu: nádherné kvašové malby Daisy Mrázkové a poetické, hravé verše, které jsou i experimentálně uspořádané (Mravenčí říkadlo).
17 kratičkých básní (Mlha je dokonce jen jeden verš - "V mlze je každý sám před mlhou utíkám") čtenáře provází různými ročními dobami (Semínko, Tráva, Oblaka). Vedle živé přírody (Strakapúd, Zádumčivec olšový) se objevuje i příroda neživá (Studánka, Skála).
Z důvěrně známé krajiny (Suchopýr, Ledňáček, Jelení skok) se vymyká želví příběh v básni Afrika.
"Zambezi Zambezi
želva leze po mezi
za mezí se tiše zuje
své botičky zahazuje
za Zambezi do zelí
tam se bosa veselí" (Africká)
....................................................................................................
Čtenářská výzva - poslední kniha (již nežijícího autora)

yaoiyuri
27.12.2017

Než sbírku pro děti mi to připomínalo avantgardu :D Zajímavá práce s grafikou básní, ale říkám si, že i ta občas dětem čtení spíše zkomplikuje.
Ale text na klopě přebalu mnohé vysvětluje – krystalická poezie, žádné snadné veršovánky, hledání slov, dívání se... No, jsem na vážkách, jestli někdy budu (svým zatím neexistujícím) dětem číst verše Daisy Mrázkové.

Viky007
09.11.2015

Kniha plná říkanek, která mě však příliš neoslovila. Přijde mi, že to je pro děti docela složité. Stejně tak i kresby jsou podle mého názoru celkem impresionistické. Ale těžko říct, je to knížka pro děti, takže dítě to může vnímat úplně jinak :-).