Píseň tichého sněhu

Povídky autora Poslední odbočky na Brooklyn o skrytém i zjevném násilí, které na člověku páchá společnost, jiní lidé i on sám.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27242/pisen-ticheho-snehu-27242.jpg 431

Song of the Silent Snow (1986)

Literatura světová
Vydáno:, Maťa

Dera
11.11.2015

Určitě to není brutální psychologický masakr jako autorova další kniha "Poslední odbočka na Brooklyn". Některé příběhy jsou plné naděje a přímo nutí k příjemnému rozjímání. Naopak některé příběhy jsou plné melancholie, marnosti a nabádají přemýšlet o životě spíše pesimisticky. Hrdinové, ač prostí svých ideálů touží po klidu a míru jako my všichni. Každý pozorný čtenář se zde se špetkou představivosti může víceméně ztotožnit s nějakým příběhem. Jsou to totiž obyčejné a neobyčejné problémy každého z nás...

Dickobraz
18.12.2012

Neuvěřitelná kniha. Většina povídek se zaměřuje na osamělost a vnitřní světy hlavních postav (zpravidla jménem Harry): "obyčejných" chlapíků, kteří se tak nějak bezcílně motají životem a přirozeně touží po spokojenosti a štěstí. Pro jednoho z nich, bezdomovce Harryho, představuje štěstí starý kabát, který nejenže poskytuje teplo v mrazivých dnech, ale také slouží jako společník a nejlepší přítel osamělého muže. Další Harry (z povídky Píseň tichého sněhu) zase nachází štěstí v každodenních procházkách zasněženým předměstím. V některých povídkách Selby brilantně popisuje i různé psychické stavy a poruchy, jako paranoidní schizofrenie (Zvuk, Já jsem hodná), asociálnost (Nazdar šampione), či obsedantně kompulzivní porucha (opakování zvyků v Koláčku štěstí). I přesto, ale kniha nepůsobí depresivně, snad i díky nadhledu jednotlivých postav, které přestože se právě můžou nacházet "ve sračkách" nikdy neztrácejí naději.

Hubert Selby

Hubert Selby