Pět dní

Pět dní https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219231/bmid_pet-dni-219231.jpg 4 254 88

Strhující příběh o lásce, přátelství, odpovědnosti, odvaze, o síle vzepřít se ranám osudu. Zbývá pět dní - pět dní do fatálního rozhodnutí, jež ukončí utrpení hlavní hrdinky, ale ovlivní i život její rodiny a přátel. Sebevědomá, ctižádostivá právnička Mara jednoho dne zjistí, že trpí nevyléčitelnou Huntingtonovou chorobou, která postupně ničí nejen její tělesnou schránku, chování a vzhled, ale především její intelektuální schopnosti. Dá si slib, že vydrží do chvíle, kdy už nebude moci žít důstojně a stane se pro svou dceru a manžela i pro rodiče nesnesitelnou přítěží. Není to snadné rozhodnutí, ale Mara je odhodlaná slib dodržet a na osudovou chvíli se systematicky připravuje. Na internetu se virtuálně sblíží se Scottem. I on stojí před bodem zlomu. I jemu nemilosrdně běží čas a blíží se chvíle, kdy se bude muset rozloučit s chlapcem, o nějž se společně se svou ženou staral, když si chlapcova matka odpykávala trest ve vězení.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Five Days Left , 2014

LéňaM
02.05.2020 3 z 5

Silná kniha, která nuti (aspoň mě) k zamyšlení.
Proč nežijeme tak, jako by jsme měli žít posledních pět dní?
Užívejme si kazdeho dne,hodiny, minuty jako by měla být naše posledni!!
Určitě mi kniha hodně dala.
Konec bych však ještě prodloužila.
Zajímalo by mě jak to bylo dal s manželem, dcerou, rodici....
Každopádně kniha stoji za přečtení

Walris
02.04.2020 5 z 5

Opravdu kniha hodná zapamatování, byť jsem knih s touto tématikou četla již více.
Nebudu tu tentokrát rozebírat podrobněji, které aspekty mě zaujaly (snad jen zmíním, že příběh Mary je pro mě mnohem silnější než ostatní části), ale důležitý je pocit, který ve Vás kniha zanechá... a ten je nepopsatelný.

Zkuste sami... Doporučuji.

hankamol
27.02.2020 2 z 5

Dobře napsané. Ale nechci takové knihy číst. Samé trápení.

Zemanka53
05.02.2020 5 z 5

Nádherná, i když ve své podstatě až hrozivá. Jak by se člověk zachoval v Mařině situaci.
A co by se snažil zvládnout, kdyby se pevně rozhodl, že mu zbývá jen pět dní. Čte se moc
hezky, ale je to silný nápor na emoce.

LucinkaLLL
15.11.2019 4 z 5

Krásná knížka, akorát konec mě zklamal :-)

Kekik
29.09.2019 5 z 5

Během čtení jsem si v duchu skládala myšlenky k sobě, abych poté napsala, proč mě tato kniha tak zasáhla. Po dočtení mi ale všechny věty vypadly z hlavy.
Záleží na tom? Myslím, že ne.
Myslím, že stačí napsat jen jediné.
PĚT DNÍ JE KNIHOU MÉHO ŽIVOTA !
DOPORUČUJI !!!

NymphMaeve
11.09.2019 4 z 5

Nevím, zda jsem úplně dokázala docenit emoční hodnotu knihy. Pořád jsem se zamýšlela, jak to Mara brala, jak se na to dívala svýma očima a stejně tak i Scott. Co prožívali oba dva, ale neuměla jsem se do nich promítnout natolik, abych je v plném rozsahu pochopila. I tak je to velmi silný příběh dvou lidí s naprosto odlišným problémem, avšak spojovala je láska k dětem. Scott se zachoval senzačně i jeho manželka, Maru jsem chápala ve smyslu rozhodnutí, ale ne už tak v jejím chování. Celé to hyzdilo množství chyb, největší procento z nich pak bylo špatné skloňování jména Mara, kdy někdy je to správně a někdy skloňováno jako jméno Mary [Mery], další pak výměny jmen postav, takže věty nedávaly moc smysl. Proto jedna hvězdička dolů, jinak jsem ale z knihy byla okouzlená a na konci i pár slz ukáplo. Přeci jen tak věrohodně podaná výpověď je u beletrie obdivuhodná.

adriane9
11.08.2019 4 z 5

Mě je to tak strašně líto.. Příběh Scotta a Curtise hezký i když by byl vhodnější pro samostatnou knihu, naopak Mařin příběh to byla síla. Kdo ví, co by člověk udělal, nakolik je silný nebo naopak slabý aby tohle dokázal udělat. Několikrát jsem s Marou v duchu promlouvala, přemýšlela s ní proč to neudělat, pak se zase několikrát přesvědčit, že to udelat musí a celkově mě to emočně rozbilo a už to nechci číst znova.

silvia6227
03.08.2019 3 z 5

Dobrá kniha ale v príbehu Mary ma sklamal ten koniec, čakala som ešte nejaký prídavok napr jako ju niekto našiel a čo sa dialo potom ...

denča1000
19.07.2019 4 z 5

V poslední době, nějak často sahám po velice citlivých a smutných knihách a tahle nebyla výjimkou. Musím říct uff, to byla dřina se udržet. Opět velice, velice moc silný příběh o zákeřné nemoci a ženě, která s ní musí žít. Tohle je smyšlený příběh, ale všichni víme, že i taková je realita a to je moc smutné. Do poslední chvíle jsem tak nějak doufala, že se něco změní, ale Mařino rozhodnutí, asi musí každý pochopit. Víc zajímavý byl samozřejmě příběh Mary, než Scotta. Samotný konec mě osobně poměrně zklamal a to u Mary, protože jsem potřebovala ještě něco víc.

Darktherka
01.07.2019 3 z 5

Celou dobu jsem doufala pro Maru v trochu jiný konec. Jinak mi přišlo zvláštní spojit dva takovéto příběhy dohromady díky fóru. Myslím, že kdyby se příběh Mary zpracoval samostatne a více rozpracoval mohla to být lepší kniha. Ale i tak to nebylo špatné, ale úplně mě to neoslovilo.

anezur33
17.06.2019 5 z 5

Kniha výborná.To by člověk nevěřil jaké jsou nemocí. Mara to zvládla jak nejlépe jak nejlépe uměla.

lenkaabooks
02.06.2019 4 z 5

Dva příběhy, každý tak jiný a zároveň podobný. Mara, krátce po čtyřicítce, nevyléčitelně nemocná a Scott, dočasný opatrovník osmiletého chlapce. Oba mají pět dní do fatálního rozhodnutí. Je to dojemná kniha, více mě asi dostal příběh Mary, soucítila jsem s ní a pochopila její rozhodnutí.

PetaZ
29.04.2019 5 z 5

Oba pribehy se mi moc libily.. Jedine, co mi vadi je to, ze autorka mohla pridat aspon kapitolu o kazdem z nich co bylo potom.. Presto zustava hodnoceni na plny pocet..

Kája836
14.01.2019 4 z 5

Mě tato knížka chytla od samého začátku. Napínavý příběh plný emocí, kdy podle mého nebylo možné předvídat pokračování děje. Do poslední chvíle nebylo jasné jak příběh dopadne, hlavně pak u příběhu Scotta, kde mě konec celkem dost překvapil.
Když jsem ale došla přibližně do poloviny příběhu, měla jsem celkem problém se touto částí prokousat, jelikož se mi příběh zdál trošku monotónní a nudný co se týče Mary. Z toho důvodu nedávám úplně plné hodnocení (5 hvězd).
Konec příběhu mě ale opět dokázal vtáhnout do děje a určitě bych tuto knížku doporučila :).

Vendula39
04.01.2019 5 z 5

Dobrá knížka, asi jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, i když byla smutná. Obdivuji v knížce Maru, to jak bojovala až do konce a nevzdávala se, ale i Scottův příběh mě dojal. Tato knížka mi dala něco co jiné ne: měli bychom si více vážit svého zdraví, života, rodiny a neřešit blbosti, protože když ho ztratíme už nám ho nic a nikdo nevrátí.

Devil-Ivet
19.12.2018 3 z 5

Tahle kniha dle mého nebyla až tak dobrá, jak se jeví. Některé části byly nudné, hlavně ty se Scottem. A nemůžu si pomoct, ale vůbec jsem Maře nevěřila, že to dokáže. Prostě ve mně nevyvolala žádnou emoci, prostě nic. Možná za to může fakt, že jsem na podobné téma četla zdařilejší knihy…

krejcovka76
02.11.2018 5 z 5

Miluju knížky u kterých po dočtení zavřu poslední stránku a mám někdy blažený úsměv, jindy se mi po tváři kutálejí slzy, což byl i tenhle případ. Krásný, dojemný, ale bohužel opravdový příběh plný všech možných obyčejných momentů, které si člověk uvědomí až když přijde čas loučení. Jaké maličkosti člověk nevnímá, těší se na další dny, víkendy a přitom každý den je jedinečný a nic není samozřejmost - naše zdraví, rodina, život. Jak říká Gandalf - co uděláme s časem jenž nám byl dán je jen na nás a je to ten největší dar.

Mandlevest
21.10.2018 5 z 5

Krásná, emotivní, ale smutná kniha. Přesto je v ní cítit jakási naděje, a to nejen proto, že bolestný příběh Mary je vyvážen optimističtějším příběhem Scotta. Určitě to není odpočinkové čtení, ale za přečtení stojí. Už jen proto, aby si člověk uvědomil, že spousta problémů, které denně řeší, vlastně není nic proti tomu, když smrtelně onemocní.

VladkaBU
03.10.2018 5 z 5

... čtivý příběh od samého začátku. O Huntingtonově chorobě jsem dosud nic nevěděla, a tak jsem trochu googlila. Při čtení jsem nabyla dojmu, že v Mařině případě bych asi uvažovala stejně. Pokud člověk ví, jak bude nemoc postupovat, co všechno nebude zvládat, co pro ni budou muset dělat ostatní...