Pes na kolečkách a kočka v kapse

Pes na kolečkách a kočka v kapse https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37623/pes-na-koleckach-37623.jpg 3 2 1

Témata souboru fejetonů, otiskovaných v letech 2003 až 2009 v Týdeníku Rozhlas, se zaobírají tím nejmenším i největším, to prostřední nevyjímaje. Jinak řečeno, autor se s oblibou a užasle dívá tu do vlastního mikroskopu na život buněčný, tu do astronomického dalekohledu (umožní-li mu to na některé hvězdárně) na život vesmírných těles, ale nejčastěji pochopitelně skrze své vlastní brýle na život svých bližních, z nichž některé by občas samozřejmě raději nazýval jiným slovem. Politiky ani politologie ve fejetonech mnoho není, to spíše amatérského psychologizování, sociologizování a kulturologizování. Neboť touhou autorovou je nestát se oním bytostným profesionálem dnešních dní, daleko příjemnější je mu zevlovat, okounět, pozorovat cvrkot, a přitom si takříkajíc myslet na své, což mu nijak nebrání sympatizovat s většinou lidí a vciťovat se naopak do „toho jejich“. Ilustrace Jiří Koštýř. Jaroslav Vanča, (*1958) Pracoval jako filmový dramaturg, novinář, výtvarný kritik, pedagog na Literární akademii Josefa Škvoreckého, dosud učí na katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU. Podle jeho scénáře vznikl celovečerní film Zvířata ve městě (1989), jako dramaturg spolupracoval na vzniku dalších hraných filmů a televizních seriálů.... celý text

st.me
16.09.2012 1 z 5

Ještě si pár fejetonů přečtu, ale už teď je mi jasné, že tahle kniha poputuje do mé osobní kolonky nedočtené. Autor pro mě píše oproti Tomešovi těžce. Není to ten styl lehký jako vánek. Tohle jsou fejetony opravdu hutné, bez vtipu, nadsázky. A to je pro mě těžko stravitelné. Do jejich čtení se musím nutit a nebaví mě.
Tím, ale nechci nikoho od čtení odrazovat. Určitě se najde někdo, komu se budou fejetony líbit.

Jaroslav Vanča
česká, 1958