Perla v ebenu

kniha od:

Perla v ebenu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162829/bmid_perla-v-ebenu-Bv7-162829.png 3.8 5
Koupit Koupit eknihu
Bazar

K 40. výročí založení Lidového nakladatelství vyšla kniha próz, jejíž sjednocujícím prvkem je slavné město Oděsa, její genius loci, obyvatelé i ne vždy vítaní návštěvníci. Jak napsal Isaak Babel, Oděsa je jediné město v Rusku, kde se může narodit ruský národní Maupassant. Nakonec to byl právě on, kdo tuto roli ve světové literatuře sehrál. Oděsa - město plné námořníků, dobrodruhů, lehkých holek a zasněných fantastů, dle Babela "hrozné a hanbářské, přitom nejpůvabnější v Ruské říši", mělo na začátku 20. století všechny podmínky, aby se stalo místem zrodu vitální a sugestivní literatury - Bunin, Pasternak, Kuprin, Illf s Petrovem, Petrov s Illfem a desítky dalších zde našli své hrdiny, svá témata, svoji poetiku. Vybral, sestavil a uspořádal Vojtěch Jestřáb.... celý text

Komentáře (2)

Komentáře 2 Recenze 0

Viki9
Viki9
12.08.2014 4 z 5

Přesto, že jsem dal jen čtyři hvězdičky, tak vřele doporučuji všem si tuto nesmírně zajímavou a místy silně podmanivou knihu přečíst.
… Proč jsem tedy dal jen čtyři hvězdy? Protože se jedná o výbor. A záměrem autora zřejmě bylo shromáždit co nejvíce ukázek literárních pokusů snažících se o zachycení jedinečné atmosféry města Oděsy. Je proto logické, že při tak velkém množství povídek a básní od různých autorů nutně čtenáři něco sedne více, něco méně a něco vůbec. To je úděl výborů, nikoliv chyba toho, kdo knihu sestavil a uspořádal. Navíc je jisto, že vzhledem k roku vydání musela být i učiněna určitá úlitba cenzuře a též vštěpené autocenzuře. Zdá se mi, že při výběru povídek byla hlavním kritériem kvalita a záměr díla, ale bohužel u poesie spíše ono zavděčení se těm nahoře. Zatím co z povídek plasticky vystává obraz zanikající éry carského Ruska, tak v básních vlají rudé prapory ve jménu rodící se bolševické krutovlády. A tak zatím co jsem byl některými povídkami unešen a okouzlen, jinými překvapen, poučen i vystaven emocím od melancholického dojetí po srdce svírající úzkost a tesknotu, tak básně mě neoslovily naprosto vůbec. A že mám básničky hodně rád.
… Proč tedy knihu doporučuji? Protože je to jedinečná možnost, jak alespoň nakouknout do neuchopitelného a nepochopitelného světa oděských uliček, přístavů a krčem. Světa, kde každá emoce, pohnutka či čin je živočišně dotažen do naprosté krajnosti. Světa, kde skončila éra krutých pravidel nedbající zoufalství jedince a začala éra krutostí bez pravidel nedbající zoufalství národů. Světa, černého jak eben, v němž se jako zázrakem občas zrodí perla.

Koka
Koka
15.05.2013 5 z 5

Překrásná pocta Oděse - městu kosmpolitnímu, slavnému, s barvitým podsvětím a figurkami vybízejícími ke zvěčnění, které pro světovou literaturu znamenalo minimálně tolik, co Paříž nebo Praha. Krásné čtení, k němuž se opakovaně vracím.


Štítky knihy

ruská literatura

Autoři knihy

Boris Leonidovič Pasternak
ruská, 1890 - 1960
Ivan Alexejevič Bunin
ruská, 1870 - 1953
Aleksandr Ivanovič Kuprin
ruská, 1870 - 1938
Isaak Emmanuelovič Babel
ruská, 1894 - 1940
Eduard Bagrickij (p)
ruská, 1895 - 1934
Jurij Oleša
ruská, 1899 - 1960
Ilja Ilf (p)
ruská, 1897 - 1937
Jevgenij Petrov
ruská, 1903 - 1942
Valentin Petrovič Katajev
ruská, 1897 - 1986

Kniha Perla v ebenu je v

Přečtených4x
Doporučených1x
Knihotéce4x
Chystám se číst6x
Chci si koupit1x