Penzión na pobrežnej ceste / Vraždy podľa abecedy

Penzión na pobrežnej ceste / Vraždy podľa abecedy https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60039/bmid_penzion-na-pobreznej-ceste-vrazdy-p-2vu-60039.jpg 4 5 2

Poľský autor kriminálnych románov Jerzy Edigey (1912—1983) je dobre známy nielen doma, ale aj za hranicami svojej vlasti. S niektorými jeho dielami sme sa mali možnosť stretnúť aj v Československu. Teraz predkladáme slovenskému čitateľovi jeho ďalšie dve detektívky, ktorých námet autor čerpá z prímorského švédskeho letoviska a z pomyselného malého sliezskeho mestečka. V prvej z nich, v Penzióne na Pobrežnej ceste, tiché ovzdušie luxusného penziónu rozruší násilná smrť bohatej vdovy, majiteľky prosperujúcej vývoznej a dovoznej firmy. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o lúpežnú vraždu. Vyšetrovanie dostáva na starosť mladý kriminalista Magnus Torg, ktorý po dvoch týždňoch usilovného pátrania nazhromaždí dosť dôkazov proti vrahovi a prekvapivo uzatvára celý prípad. Základný motív aj názov svojho druhého románu Vraždy podľa abecedy autor prevzal od anglickej spisovateľky Agathy Christieovej, ale dej presadil z londýnskych klubov do poľského prostredia. Príbeh románu sa odohráva v malom provinčnom meste Zabiegowe, kde šarapatí záhadný vrah či šialenec, ktorý si vyberá obete podľa abecedného poradia. Keď vyšetrovanie uviazne na mŕtvom bode, na pomoc miestnej bezpečnosti prichádza mladá, energická a ctižiadostivá poručíčka. Pokúša sa nájsť súvislosť a spojovací článok medzi všetkými prípadmi, a keď sa jej podarí vniknúť do každodenného života Zabiegowa, nájde aj stopu, kľúč k odhaleniu tajomného vraha. Obidva romány, ktorým nechýba spád, dramatické zápletky a napätie do poslednej chvíle, sú pre pozorného čitateľa nielen kriminálnymi príbehmi, ale aj sociologickými štúdiami, ktoré mu veľa napovedia o živote vo Švédsku a povojnovom Poľsku.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Pravda

Pensjonat na Strandvägen / Alfabetyczny morderca , 1969

gasto41
20.05.2017

Penzión na pobrežnej ceste je ukážková detektívka. Mal by si ju prečítať každý, kto chce detektívky písať. Vraždy podľa abecedy sú v Edigeyovom podaní lepšie než v podaní Agathy Christie. Tiež ľutujem, že sa nestihlo preložiť do slovenčiny/češtiny všetko, čo Edigey napísal. Napríklad také "Posledné želanie Anny Teresy" strčí príbehy s Perrrym Masonom do vrecka.

moničina
13.04.2017 5 z 5

Penzión na pobrežnej ceste vyšetruje prípad súvisiaci s druhou svetovou vojnou a páchateľ je tá najnepravdepodobnejšia postava v príbehu. Vraždy podľa abecedy je zase napínavý príbeh od začiatku až do konca s mrzutým majorom a sympatickou mladou poručíčkou. Tento druhý príbeh sa mi páčil viac, dokonca ho radím do prvej trojky naj...príbehov od Edigea. Škoda, že nevyšlo u nás viac jeho kníh, napísal ich v polštine až štyridsať štyri.