Pekárova dcéra

Pekárova dcéra
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375369/bmid_pekarova-dcera-T4g-375369.jpg 4 581 581

Nemecko, koniec roka 1944. Mladučká Nemka Elsie Schmidtová, dcéra miestneho pekára, dostáva na nacistickom vianočnom večierku ponuku na sobáš od istého vysokopostaveného dôstojníka. Po návrate z večierka sa však pri dverách rodinnej pekárne Schmidtovcov zjaví malý židovský utečenec a vloží svoj osud do jej rúk. O vyše šesťdesiat rokov neskôr v El Pase v Texase prechádza vzťah novinárky Reby Adamsovej a agenta americkej pohraničnej stráže Rikiho Chaveza vážnou krízou. Reba sa musí rozhodnúť, či sa dá ovládnuť démonmi minulosti poznačenej chorobou a smrťou otca, alebo nájde silu a pohne sa ďalej. V tomto citlivom období ju navonok jednoduchá pracovná úloha privedie do obchodu svojráznej starej miestnej pekárky Elsie Meriwetherovej. Kým Reba dychtivo túži odhaliť dávno pochované tajomstvá, Elsie jej otázky vníma ako pálčivé pripomenutie temnej minulosti.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The baker's daughter , 2015

IvčaB2
10.03.2020 5 z 5

Kniha se četla moc pěkně, střídání dějových linek se příjemně prolínalo. Konec byl dojemný . Doporučuji i jako četbu náctiletým.

RMarkéta
18.02.2020 5 z 5

Prolínání dvou dějových linek je vděčný nápad. Dost to příběh oživuje a udává jeho směřování, aby vše mohlo do sebe zapadnou jako dokonalá mozaika. Po tom všem, co se v knize odehrálo mi závěr přišel trošku odfláknutý a tím pádem samozřejmě uspěchaný. To byla škoda. Četlo se moc hezky, i když jsou tam zmíněné i nehezké události. Ale tak to život přináší.

Jikovka
14.02.2020 4 z 5

Zajímavé téma, čtivé,jen ten konec mi připadal trochu uspěchaný....

Eeli
01.02.2020 4 z 5

Prolínání dějových linek minulých a současných je hodně populární a i této knize to svědčilo. Tahounem byl děj minulý, osvěžením pak děj přítomný. Příběhy mají spíše nevýraznou zápletku, jsou vystavěny především na vyprávění událostí ze života jedné dívky žijící v nacistickém Německu a na hledání životní cesty dívky z doby současné. Oba by klidně mohly stát samostatně, nijak se vzájemně nepodmiňují, jako komplex však tvoří jedinečný zážitek.

Alexxxka
24.01.2020 5 z 5

Tak tohle byl můj šálek kávy :-) Střídání současnosti, minulosti, do toho dopisy, hezky vykreslené postavy, uvěřitelný příběh. Ano, i mě se příběh Elsie líbil o něco víc - ale to bude tím, že téma války je prostě silnější. Rozhodně příběh Reby má taky něco do sebe.

Mabie
23.01.2020 5 z 5

Mám ráda prolínání více dějových linií příběhu a tady jsem si to mohla užít. I když střídání jednotlivých let někdy bylo až nesmyslné, což je v zásadě to hlavní, co bych knize chtěla vytknout ...a pak množství překlepů - korektor neodvedl dobrou práci.
Starší dějová linka se mi líbila víc, a kniha jako taková se mi líbila daleko víc než vychvalovaná Zlodějka knih nebo Dopisy, které nikdo nečetl - připadala mi autentičtější a celkově pro mě stravitelnější jak popisem válečné doby, plasticitou a věrohodností jednotlivých osob tak i vyvrcholením příběhu. Veliké množství dopisů v knize mi připomnělo moji oblíbenou knihu Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů, jen tento příběh pro mě nebyl tak dojemný.
I přes zmíněné výtky dávám plný počet hvězdiček a knihu doporučuji.
P.S.
Určitě vyzkouším některý z receptů.

RendyaDav
19.01.2020 5 z 5

Příběh ,který se odehrává v nacistickém Německu ,a prolíná se do současnosti ...Moc zajímavé čtení ....Takové prolínaní časových linek mě baví . Za doby války v Německu jak žili i tam obyčejní lidé pekařova dcera Elsie co zažila v době války ,její rodina a okolí ,krásně popsáno...A s příběhem zasazeným do Ameriky roku 2008 , ve kterém se novinářka Reba , setkává se s osmdesátiletou Elsie , její dcerou a setkání s nimi ji ovlivní v jejím dalším uvažování a rozhodnutí...A na konci v knížce jsou recepty na pečení....

Drahuš
03.01.2020 2 z 5

Moc teda nadšená nejsem. Příběh Elsie byl o něco lepší než Reby, ale že by mě vyloženě bavil, to ne. Musím říct, že jsem se někdy nudila a chtěla knihu odložit. Určitě se k ní nikdy nevrátím a ani ji vyloženě nemůžu doporučit.

Babo
20.12.2019 4 z 5

Další z mnoha příběhů 2.světové války. Tentokrát z pohledu obyčejných Němců .
Prolínají se zde dvě časové linie a dvě různá místa děje.
Jak už to bývá , ta "stará" je opět lepší .
Kniha nijak nevybočuje, je čtivá ,ale myslím,že na ni brzy zapomenu.

Elapheg
30.11.2019 4 z 5

Potřeboval jsem si odpočinout od detektivek a thrillerů a chtěl jsem si přečíst obyčejný příběh. Kniha Pekařova dcera mě dokázala hezky zaujmout. Je to příběh Luany a Maxe Schmidtových v čase druhé světové války, kteří vedou v Německu pekárnu v Garmischi. Schmidtovi mají starší dceru Hazel, která je v programu Lebensborn se svými dětmi a mladší dceru Elsie, která vypomáhá v pekařství a snaží se být dobrou árijkou. Elsie je jednou pozvána důstojníkem gestapa na ples SS, kde dochází ke zlomu a Elsie díky jednomu nepříjemnému zážitku začíná pochybovat o Říši a správnosti konání válečného Německa vůči nepřátelům Říše. Elsie se na večírku seznámí s židovským chlapcem Tobiasem, který krásně zpívá a osud je svede dohromady. Děj knihy je rozdělen na dvě etapy, minulost, Elsie a pekařství a Tobias a přítomnost, Elsie jako stará žena, která již má dceru Jane a vede pekařství v Americe, kde Elsie jednoho dne navštíví novinářka Reba Adamsová, aby napsala článek o vánocích v Německu. Jak se Reba seznamuje s Elsie, začíná být Reba Elsie a její moudrostí okouzlena a přehodnocuje svůj vlastní vedený dceřiný a sourozenecký život, život jako reportérky, která je zasnoubená s Rikim Chavezem, ale nemiluje ho plně, nebo to alespoň zatím neví. Nejvíce mě zaujal příběh Elsie a Tobiase, čili minulost a provoz pekařství Schmidtových za války, kdy jsem si při čtení opět uvědomoval, jak těžké to v době války muselo být i z pohledu Němců, kde všichni byli sledování gestapem a jak dobře se vlastně nyní máme. Čím více času Reba strávila s Elsie, o to více si Reba začala dělat pořádek ve svém vlastním životě, ve vlastním vztahu k rodině, snoubenci a s rozvíjejícím se příběhem se jí začalo dařit uspořádat si život tak, jak cítila, že ho chce prožít. Celá kniha je vlastně o mezilidských vztazích, rodině, manželích, rodičích, dětěch, přátelích a promlouvá k nám čtenářům tím, že věci zdánlivě obyčejné nemusí a ani nejsou samozřejmostí. Za sebe jsem rád, že jsem se ke konci knihy dozvěděl i to, jaký osud potkal především Elsie a Tobiase a že vztah Reby a Jane dcery Elsie se nadále vyvíjel. Ano, tato kniha dokáže obohatit a tudíž doporučuji k přečtení. :-)

Surikata369
25.11.2019 5 z 5

Co k této knize napsat? Jako první mě nesmyslně napadnou ty recepty vzadu- to je podle mě opravdu skvělý nápad, originální! Kniha vypadá autentičtější :) No a k příběhu? Ta část odehrávající se za války a po, mě bavila o mnoho víc, ale s tou nynější se tak nějak skvěle doplňovala, že této knize nemůžu dát míň než plný počet hvězd :)

princesse
10.09.2019 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla, příběh úžasný a myslím, že užitečný z pohledu obyčejných lidí z "druhé" strany barikády. I v Německu, našem úhlavním nepříeli, žili obyčejní lidé své obyčejné životy. Některý z nich se nám může líbit víc, některý méně, každopádně propojení životů hlavních hrdinů je zajímavé a kniha určitě stojí za přečtení.

PhoebePollard
09.08.2019 2 z 5

Dobře, teď si připadám trochu blbě. Mnoho lidí, ať už tady, tak i v mém okolí, knihu chválilo, ale mě prostě nezaujala. Nedokázala jsem se přinutit, abych jí dočetla a myslím, že jsem se nedostala ani za polovinu. přesto věřím, že děj může být zajímavý... mě to ale jednoduše nebavilo.

jindra3953
03.08.2019 3 z 5

Jak už psali někteří čtenáři přede mnou, příběh pekařovy dcery Elsie se mi líbil víc, než příběh novinářky Reby. O progarmu Lebensborn jsem doteď neměla ani tušení, bylo to "němectví" dohnané ad absurdum.

Kopretina_aku
24.07.2019 4 z 5

Kniha o válce z pohledu obyčejných Němců. Oproti jiným knihám šlo více něž o válečné drama o mezilidské vztahy. Ale bylo zajímavé číst třeba o životě žen v programu Lebensborn a o životě pekařské rodiny. Německá část byla čtivá, současnost v El Pasu a Reba, která neví, co chce, nebyla moc zajímavá. Někdy mi vadilo nesmyslné skákání v čase, příliš prostoru pro americkou čast a pár překlepů se v knize také objevilo.

SweetCake
08.06.2019 5 z 5

Dlouho jsem váhala, jestli si mám knihu přečíst, či ne. Naštěstí zvítězila moje zvědavost, knihu jsem si přečetla a jsem za to neskutečně ráda. Kniha je báječná, naprosto skvělý a zajímavý příběh, který se čte jedním dechem. Moc se mi líbilo, že se děj prolínal v jiných časových obdobích. Postavy měli velice zajímavý vývoj. Jediným slovem prostě dokonalá kniha. A recepty na konci jsou třešničkou na dortu, nějaký rozhodně vyzkouším:)

vikaa
22.05.2019 4 z 5

Tato kniha mi přinesla nový pohled na válku z hlediska obyčejných Němců, kteří byli osudem předurčeni stát na špatné straně dějin a kteří se chovali tak jako všichni ostatní lidé na této planetě: statečně nebo zbaběle, poslušně nebo neposlušně, laskavě nebo krutě, obětavě nebo sobecky... Příběh Elsie mě zasáhl a určitě na něj dlouho nezapomenu. Elsie začala po válce nový život na druhém konci světa s americkým manželem a dítětem. Je prototypem silné ženy, která se dokáže přenést přes všechny křivdy a žít plnohodnotný život bez sebelítosti, život naplněný láskou ke své rodině a ke svému povolání. Na sklonku života se potkává s mladou novinářkou Rebou a postupně mění i její pohled na to, co je v životě opravdu důležité...

Terezk-a
12.05.2019 5 z 5

Dva provázané příběhy, jeden z minulosti, druhý ze součastnosti. Nečekala jsem od této knihy nic extra, vlastně jsem ani nevěděla o čem přesně kniha bude. Půjčila jsem si jí v knihovně, jelikož jsem zrovna neměla co číst a musím říci, že mě naprosto strhla!
Krásný citlivý děj, ukázka lidskosti a nádherný konec kde do sebe vše zapadlo jako puzzle.

Capkomi
07.05.2019 4 z 5

Celkově se mi dílo líbilo, kde se střídá příběh Němky Elsie za druhé světové války a novinářky Reby v současnosti. První polovina knihy byla pro mě naprosto uchvacující, jednu hvězdu musím strhnout za přehnanou romantickou linku v současnosti, která tam vůbec nemusela být. Historická část byla fantastická, není to žádná velká literatura, ale za srdce vezme. Doporučuji všem!

Veronika2017
28.04.2019 5 z 5

Příběh s velkým P-o statečnosti, smutku, strachu,lásce, válce, minulosti a součastnosti...Pro mě, je to jedna z nejlepších knih.