Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272289/bmid_pekarova-dcera-0kS-272289.jpg 4 581 581

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: ekniha , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

sabca
10.12.2017 5 z 5

Knížka se četla sama. Zase prolínání dvou dějových linií a to válečná léta od roku 1944 a potom o 60 let později. Děj se hlavně zaměřuje na německou dívku Elise, její sestru později její rodinu a známé. Knihu můžu doporučit

whiolet
08.12.2017 5 z 5

Kniha mi svým stylem připomněla Vypravěčku a i když tady mě dějová linka s Rebou nijak moc nebavila, kniha jako celek byla prostě výborná.
Její čtení mi neuvěřitelně rychle utíkalo a bavilo mě až do posledního receptu. Zasloužených 5*.

bábuška
25.11.2017 5 z 5

Pohled na válečná léta v obyčejné německé rodině. Starší ze sester je zařazena do programu Lebensborn, mladší Elsie tajně ukrývá malého židovského chlapce bez vědomí rodičů. Všeobecný hlad a bída nutí otce pekaře zapracovávat do chleba a pečiva různé přísady mnohdy rostlinného původu, jen aby bylo čím zaplnit hladový žaludek. V roce 45 se objeví v Garmischi vojáci americké armády. Elsie se provdá a tak se i s rodinou ocitá v Mexiku a vrátí se ke své profesi a otevře si 'Bäckerei' se všemi nezapomenutelnými vůněmi starého domova.

NymphMaeve
04.11.2017 5 z 5

Kniha je božská, už dlouho se mi nestalo, že jsem knihu tak hltala, žrala každou stranu a nedovolilo mi to se odtrhnout. Bude dále putovat v rodině, všem čtenářům ji doporučuji. Koupila jsem si ji nedávno v Levných knihách, že si ji někdy v budoucnu přečtu a jsem moooc ráda za toto rozhodnutí. Na konci jsem si slušně pobrečela a vzpomínala při tom na svou milovanou babičku, jak mi vyprávěla o válce a době po ní. Poklad v knihovně a kdybych mohla, dám klidně 10 hvězdiček.

Jo a recepty chci určitě vyzkoušet :)

SmisekIvuska
17.10.2017 5 z 5

Knížka napsaná stylem, kdy čtenář musí číst a číst, aby vědět, jak to bude dál, jinak neusne. Moc se mi líbila a jsem ráda, že je tam nakonec i zmínka, jak dopadl Tobias ( i kdy jsem doufala v osobní setkání po letech).

Bruklinka
27.08.2017 3 z 5

Moc pěkné, ale na mě trochu moc sladké a spousta situací přitažená za vlasy.

anavi2009
13.08.2017 5 z 5

Kdybych mohla, dám hvězdiček ještě víc. . Nádherná kniha, Elsie mi tak moc přirostla k srdci, že jsem nemohla přestat číst i když se mi už zavíraly oči. Silný příběh německé rodiny propletený s dnešní dobou. Napsaný tak dobře,že jsem slyšela dusot gestapa na chodbě a cítila vůni čerstvě upečeného perníku. . Není co dodat, škoda že už jsem dočetla,ráda bych s Elsie a její rodinou strávila ještě trochu času. .

111moni
15.07.2017 5 z 5

Knížka, která se velmi dobře četla,i přes různé dějové linie.Zajímavě propletené příběhy lidí.

Kikina100
08.07.2017 5 z 5

Velmi krásná knížka. Moc dobře se četla.

michaela7087
03.07.2017 5 z 5

Nádherná knížka, snad bych jí i mohla přirovnat k "Dívce již jsi tu zanechal", od Jojo Moysej.

Veronika33
23.06.2017 5 z 5

Veľmi pútavý príbeh. Striedanie časových dejových liniek vôbec nerušil plynulosť čítania. Knihy s tématikou druhej svetovej vojny sú moja srdcovka. Knihu som si veľmi užila. Odporúčam prečítať.

Anna 13
22.06.2017 4 z 5

V knize se prolíná rok 1944 s rokem 2007.
Autorka svým unikátním dílem poukazuje na skutečnosti lidských životů, které se neliší na závislosti letopočtů či míst. Je do příběhu velmi zahleděná a z hlavních postav dokázala vyždímat co nejvíce autenticity a emocí.
Mě se kniha líbila. Líbilo se mi čtení formou dopisů.

Přesto znám dojemnější historické příběhy (i z 2. světové války) a proto knize uděluji čtyři hvězdy. Rozhodně je to ale čtivá a dojemná kniha vysoké kvality.

ondras666
21.06.2017 4 z 5

Dobře a zajímavě zpracovaná kniha, kde se prolíná příběh současnosti s příběhem minulosti, respektive válečného Německa těsně před koncem války. Byla to vlastně moje první kniha, kde otázka války a holokaustu byla, nějak se jinak tomuto tématu vyhýbám. A neumím si představit, že by to v této knize nebylo.
Samotný příběh je zajímavý spíše ten z minulosti. Postava Reby mě naopak dost iritovala. A závěr, kde sice dopisem, ale i tak se dozvíme o malém židovském chlapci a jeho osudu je milá.
A ty recepty jsou taky fajn.

katy238
15.06.2017 5 z 5

Kniha byla příjemným překvapením. Příběh probíhající v několika časových úrovních, dotýkající se rozumného množství postav. Inspirující kniha, která mě skutečně oslovila. Téma druhé světové války bylo zobrazeno ve velice zajímavým souvislostech a neotřelým způsobem.

Monnyska
12.06.2017 4 z 5

Když jsem si přeříkává jednotlivé příběhy, tak jsem zjistila, že ani jeden není nijak zvláštní. Příběh Elsie se píše v každé druhé knize o druhé světové válce. Jinak Reba mi lezla dost na nervy, nevím proč, ale neztotožnila jsem se s ní, ani jsem se do ní nějak nedokázala vcítit. Palec nahoru dávám za konec, kde jsem brečela a taky za styl, který se čte dobře. Z knihy ale nemám bohužel tak skvělé pocity jako ostatní zde :)

yvett239
11.06.2017 5 z 5

Nádherná, propracovaná, dojemná kniha. Perfektně mi sedla. Má krásnou, jednoduchou obálku, která mě navnadila. Navíc se částečně odehrává ve druhé světové, o které ráda čtu od doby, kdy jsem přečetla skvělou Slepou mapu od A. Mornštajnové. Prolínání historie se současností se mi líbilo, i když občas se mi zdálo moc rychlé, když jsem právě četla v minulosti něco hodně napínavého a najednou na mě vyskočila Reba a její doba. Elsie jsem si zamilovala, byla statečná a měla svou hlavu. Rebě jsem občas chtěla promluvit do duše, ale i přes to jsem ji měla ráda a držela jsem jí palce, i když Elsie víc. Posledních asi 100 stran jsem přečetla na jeden zátah a posledních 40 stran jsem víceméně plynule probrečela, nevím, zda jsem jediná. :D Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, a uvažuji o její koupi (měla jsem ji půjčenou v knihovně). Dokonalá.

AnetaKor
09.06.2017 4 z 5

Ze začátku máte pocit, že čtete prazvláštní kombinaci Zlodějky knih a Vypravěčky, ale pak zjistíte, že to je vlastně úplně jiné, své. Knížka se velice příjemně čte a dokáže vás na pár stránkách vtáhnout do děje tak, že čtete i na eskalátoru v metru.

marimari
01.06.2017 5 z 5

Plně se ztotožňuji s adriane9, není co dodat. Dávám 5 hvězdiček!. Doporučuji všem přečíst tuto knihu a brát ji hlavně jako varování před těmi, kteří si osobují právo manipulovat s myšlením obyčejných lidí a rozhodovat o chodu světa.

DasaN
29.05.2017 5 z 5

Elsie jsem si oblíbila, už jen proto jak byla statečná že ukryla malého židovského chlapce, ale také protože měla svoji hlavu a stála si za svým... Popravdě bych klidně bych postrádala tu část v odehrávající se v současnosti.

Silmarien
27.04.2017 4 z 5

Elsie Schmidtova je obycajne nemecke dievca v Garmishi pocas vojny. Nadbieha jej nacisticky dostojnik, jej sestra je sucastou programu Lebensborn, jej otec je hrdy Nemec, jej matka sa snazi nevycnievat. A potom v jeden vecer sa pred jej dverami objavi maly zidovsky chlapec, ktory jej predtym pomohol v neprijemnej situacii... a Elsie sa musi rozhodnut.

Reba Adamsova sa cely zivot schovava za slova a robi zo seba niekoho ineho. Do El Pasa usla pred minulostou a Rikiho Chaveza mozno aj miluje. Jej najnovsou reporterskou ulohou je zobrazit Vianoce roznych kultur... a tak si nachadza cestu do nemeckej pekarne vo Fort Bliss.

Pekny historicky roman odohravajuci sa v dvoch, resp. viacerych casovych liniach. Primarne zahrna zivotnu liniu Elsie vo vojnovom Nemecku a k nej pridruzenu liniu Josefa a potom sucasnu liniu Reby a k nej Rikiho. Autorka ani velmi neskryvala iste paralely nemeckeho zidovskeho "problemu" a problem ilegalneho pristahovalectva z Mexika. Ani nie tak porovnania samotnej veci, ale skor rozmyslania ludi a rozne nahlady na celu vec.
Zaciatocny jasny, no neznaly pohlad Reby na situaciu v Nemecku... "sli ste na nacisticky vecierok?" bol na zamyslenie pre vsetkych. Kolko bolo takych rodin v Nemecku ako bola Elsina? Kolko rodin zosobnila autorka v tejto jednej? Jednoduchi ludia, ktori len chceli pokojne zit a verili propagande, lebo to bolo najjednoduchsie a znamenalo to, ze aj zajtra mozu otvorit a predavat svoj chlieb? Kolko z nas by reagovalo podobne zoci voci podobnej situacii?

Ceresnickou na kolaci su zaverecne recepty na pecivo a kolace, ktore sa vyskytuju v celej knihe. Odporucam citat s niecim dobrym po ruke.