Bereme, co je

Bereme, co je https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42778/bmid_bereme-co-je-Tee-42778.PNG 4 140 26

Pavla série

Příběh mladé dívky, která se narodila v německo-české rodině na Strakonicku, kde prožívá svá první lidská zklamání, ale i první romantickou lásku. Děj knihy se odehrává v průběhu 60. až 80. let dvacátého století. Autorka zábavnou formou líčí život na maloměstě s jeho klady i zápory. Hlavní hrdinka se cítí nepochopena nejen společností, ale i svou vlastní rodinou. Jedním z úniků se jí proto stává poezie.... celý text

Bublinka78
20.05.2013 4 z 5

Anotace je vskutku poněkud zavádějící. Zábavnou formu jsem tam nenašla a ano, autorka líčí velmi přesvědčivě tehdejší dobu, ale mnohem podstatnější je osobní zpověď hlavní hrdinky a současně autorky. Z knihy čiší obrovská touha po porozumění a objetí, které hlavní hrdinka nalezne jen zčásti a na kratičký okamžik (alespoň zatím). Obdivovala jsem Pavlu, která se navzdory okolí, které ji neustále degradovalo, sice bolestně, ale přeci jen, dobírala ke svému štěstí. Není to žádné povrchní čtení a líbila se mi také bohatá slovní zásoba autorky.

bosanoha
05.02.2013 1 z 5

Vôbec som sa nedokázal "chytiť". Ani som to nedočítal.

Alca007
22.04.2012 2 z 5

mě tato knížka neoslovila.

odejana
09.02.2012 3 z 5

Ta anotace u románu mi přijde zcela zavádějící. Je to skvělý román, generační výpověď dívky, která se narodila do začátku padesátých let. Autenticky vylíčen obraz doby, která formovala a deformovala mládí dnešních padesátníků. Patrně hodně autobiografické. Nepochopení rodiny. Inteligentní Pavla nemá zázemí a román líčí docela vkusným jazykem nesnadnou touhu maloměstské dívky po svobodě, intimitě, laskavém vztahu a velké lásce. Má málo opěrných bodů a její vnitřní samota ji vede k samostudiu a formuje v ní s pomocí "glosátora" názory na politiku, společnost, rodinu, vzdělání, životní styl. Je to jedno velké hledání. Rozhodně to není oddychová četba. Je to osobní výpověď pro všechny, kteří se nehodlají jen tak přizpůsobit něčemu, co se jim nelíbí, kteří hledají svou podstatu, smysl života.

Brambu
30.11.-0001 3 z 5

Zajímavě popsaný život dívky, která prochází obdobím radosti, lásek a zklamání a to vše v době, která nebyla pro nikoho jednoduchá. Na můj vkus málo vtipná, ale rozhodně oddechové čtení pro chvíle volna.

Nelischka
30.11.-0001 2 z 5