Bereme, co je

kniha od:

Bereme, co je https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42778/bmid_bereme-co-je-Tee-42778.PNG 3.8 136
Koupit Koupit eknihu Bazar

Příběh mladé dívky, která se narodila v německo-české rodině na Strakonicku, kde prožívá svá první lidská zklamání, ale i první romantickou lásku. Děj knihy se odehrává v průběhu 60. až 80. let dvacátého století. Autorka zábavnou formou líčí život na maloměstě s jeho klady i zápory. Hlavní hrdinka se cítí nepochopena nejen společností, ale i svou vlastní rodinou. Jedním z úniků se jí proto stává poezie.... celý text

Série:

Pavla 1.


Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Klika
více info...

Komentáře (25)

Komentáře 25 Recenze 2

kob
kob
18.09.2023 4 z 5

Vlastně jsem ani nečekala, že to bude tak dobré... a skřítek glosátor má určitě sourozence - jeden žije se mnou a občas mi dokáže pěkně zavařit

Makii
Makii
05.08.2023 4 z 5

Poslouchala jsem na rozhlase a docela se mi to líbilo. V knihovně jsem vždy tuto autorku tak nějak obcházela obloukem, myslela jsem, že jde čistě o ženský román. Knize nenapomáhá ani příšerná obálka. Ale ono ne, je to celkem pěkný a zajímavý román. Líbilo se mi to. I když v audio verzi se občas celkem podivně přeskakovalo v čase... Nevím, zda to tak je i v psané verzi.


starostova
starostova
31.07.2023 4 z 5

Celkem dobrý příběh, jen se mi nelíbilo takové to typické, že špatní lidé jsou oškliví a tlustí, dobří lidé jsou krásní a hubení.

hanap
hanap
19.07.2023 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, moc zajímavé. Výborně načteno.

Jonna
Jonna
25.06.2023 5 z 5

Knihu mám přečtenou už několikrát, teď jsem ji poslouchala jako povedenou audioknihu, a pořád mě nepřestává bavit.

lencin
lencin
27.08.2020

Román, 60.léta, Strakonice.
Mladá dívka, která je nadanou básnířkou a je plná fantazie. Není schopná ani ochotná žít v socialistickém maloměstě.
(2006)

Jirinamac
Jirinamac
20.06.2019 3 z 5

Námět dobrý, ale popisy děje jsou hrozně nudné a rozvláčněné. Slovní zásoba možná dobrá, ale je to nuda. Kdyby mně to někdo vypravoval, tak mu řeknu, ať to trochu zrychlí. Zábavná mi nepřišla ani trochu. Mám druhý díl z knihovny a asi se do něj ani nebudu pouštět. I když ta doba mě zajímá.

Nočnípták
Nočnípták
02.06.2018 4 z 5

Četla jsem tuto knihu hned jak vyšla a líbila se mně. Teď, při druhém čtení, snad ještě víc. Ani jednou jsem si nepomyslela, že by se Pavla přehnaně litovala a cítila se obětí, že by se v sobě jen babrala, jak tady bylo napsáno. Byla dospívající dívka, měla své touhy a přání. Jako každé mládí se cítila omezována ve svých plánech, ve svém životě. V poměrech, které tehdy v 50.letech panovaly a s rodinou jakou měla je vlastně obdivuhodné, že nerezignovala. Každý člověk je jiný. Každý si se svým životem poradí jinak. Já také vyrůstala na maloměstě, ale nikdy jsem netoužila po útěku/to asi pro moje bezvadné rodinné zázemí/. Přesto Pavlu chápu. Na jejím místě bych také chtěla pryč.
Dalším plusem knihy je pro mne spisovatelčina bohatá slovní zásoba a odkazy na literární a umělecká díla.
Obálka a anotace je opravdu zavádějící

RyonMathrin
RyonMathrin
12.04.2018 2 z 5

Smutná autobiografie dospívající dívky, na které si vlastní matka vybíjí svoje mindráky.
Navíc v těžké době 50.let. Neustálá sebelítost. Pochopitelné, že se z tak otřesné zkušenosti autorka chtěla vypsat...
Děkuji, nechci. Příště strávím čas něčím užitečnějším.

Jájinka
Jájinka
31.03.2018 3 z 5

Hlavní postava mě nebavila, vůbec jsem jí nedokázala fandit.

hasmanka
hasmanka
02.11.2017 2 z 5

Kdysi jsem knihu začala číst na doporučení kamarádky, ale v jedné třetině jsem to už nevydržela a knihu na několik let hodila do kouta. Nebavila mě, rozčilovala mě. Natolik mi nesedl styl vyprávění té stále si stěžující holky. V nedávné době jsem se rozhodla dát jí druhou šanci v podobě audioknihy, ale nic se nezměnilo. Stálé porovnávání, sebelítost a znechucení od malé holčičky až po dospělou ženu vyznívalo po celou dobu stejně. Rozčiloval mě její postoj věčné oběti, to babrání se v sobě a zároveň chabost důvodů, proč tou obětí je. V kontrastu tomu bylo impulzivní jednání a to celé navozovalo dojem neuvěřitelnosti příběhu. Tohle nebyla četba pro mě…

Jana283
Jana283
28.06.2017 5 z 5

Výborná kniha přibližující dobu ne tak dávnou, ale mnohem odlišnou od toho, co žijeme dnes. Hlavní hrdinka mi byla velmi blízká a obdivovala jsem její sílu a bohatý vnitřní život v tak nízkých maloměstských poměrech a rodině bez lásky.

buccaneerka
buccaneerka
01.08.2016 1 z 5

Literární kritika sice přijala román Bereme, co je pozitivně...škoda, že za sebe totéž řici nemohu. Snad mi dojem zkazil fakt, že titul patřil k povinně zadaným, ale kniha mě nezaujala ani obálkou, ani obsahem, ani formou. Možná líčí skvěle dobové poměry, které autorka vystihuje oním třikrát v knize opakovaným "bereme, co je", více se však zdá, že kniha nese autobiografické prvky, které by ne každý spisovatel tak přímo odhaloval.
Na otázku, zda je psaní pro autorku určitým způsobem možností vyrovnat se s tím, co sama prožila, odpověděla, že ne, protože se s tím vyrovnala už dávno. Negativní životní situace a zkušenosti jsou pro ní prý už jen výživnou půdou pro psaní.
Při čtení tohoto románu se nemohu zbavit pocitu, že člověk, který má potřebu takto veřejně prezentovat své rodinné, sexuální a osobní zkušenosti, se ještě stále se svou minulostí nevyrovnal.

aralka
aralka
31.01.2016 5 z 5

Super knížka, rozhodně ne odpočinkové čtení, jak někdo dole napsal, není to kniha pro každého,což se ukazuje i tady v komentářích... mě tedy hodně oslovila, chvílema jsem měla pocit, že čtu svůj vlastní příběh ... fascinuje mě velmi velmi široká slovní zásoba Paní spisovatelky a bohatý vnitřní život plný zajímavých postřehů a myšlenek hlavních hrdinek, což jsou určitě její "alter ega". Je to čtení pro přemýšlivé rebelské typy žen, rozhodně ne pro domácí hospodyňky, které si potřebují odpočinout od plotny nebo nedejbože pro muže!

kusma
kusma
13.08.2014 3 z 5

Kniha měla dobré pasáže, které se ale střídaly s méně čtivými. Možná jsem na ní neměla správnou náladu... Ale okolí hlavní hrdinky mě tak neskutečně iritovalo, že jsem jí ani správně nedokázala fandit...

niknikita
niknikita
28.07.2014 5 z 5

Drsná výpověď o době mého dětství a dospívání.Chvílemi jsem měla pocit, že čtu svůj příběh, který ovšem nebyl tak krutý - naštěstí.

Vikomtka
Vikomtka
15.06.2014 5 z 5

Emocionální smšť. Ani dneska není snadné přežít ve společnosti matron, které dělají věci "jaksepatří", aniž by je napadlo, že to jejich jaksepatří může někoho ubíjet. Umocněno raně socialistickou společností to vytváří hotový očistec. Postava matky Zploditelky mě děsí - ta ženská je jednou z nejhnusnějších literárních postav, s jakými mě kdy knihy seznámily. Bravo, Věro Nosková!

Neri
Neri
10.01.2014 5 z 5

Souhlasím s komentářem, že anotace je zavádějící, o přebalu knihy ( mám vydání s fotografií z filmu Rebelové ) ani nemluvím. Dalo by se pak snadno usuzovat, že se jedná o třeskutě vtipný ženský román. Opak je ale pravdou. Autorka je jedinečná vypravěčka a předkládá silný, opravdový příběh z nepěkné, divné doby, kdy dospívat a hledat sebe sama nebylo snadné a kdy se hlavním mottem života snadno stalo " Ber co je, protože je nutno něčím naplnit své dny, bolavou duši, osamělost, touhy."
Pro mě jsou román a paní autorka takovým "osobním zjevením" poslední doby.

Skjaninka
Skjaninka
08.06.2013 2 z 5

Kniha je napísaná celkom slušným štýlom, ale príbeh odohrávajúci sa v socialistickom Československu ma ničím nezaujal ani nenadchol. Hlavná postava ma iritovala, jej neustálym sebaľutovaním a večne utrápeným postojom voči vlastnému životu.

Bublinka78
Bublinka78
20.05.2013 4 z 5

Anotace je vskutku poněkud zavádějící. Zábavnou formu jsem tam nenašla a ano, autorka líčí velmi přesvědčivě tehdejší dobu, ale mnohem podstatnější je osobní zpověď hlavní hrdinky a současně autorky. Z knihy čiší obrovská touha po porozumění a objetí, které hlavní hrdinka nalezne jen zčásti a na kratičký okamžik (alespoň zatím). Obdivovala jsem Pavlu, která se navzdory okolí, které ji neustále degradovalo, sice bolestně, ale přeci jen, dobírala ke svému štěstí. Není to žádné povrchní čtení a líbila se mi také bohatá slovní zásoba autorky.

bosanoha
bosanoha
05.02.2013 1 z 5

Vôbec som sa nedokázal "chytiť". Ani som to nedočítal.

Alca007
Alca007
22.04.2012 2 z 5

mě tato knížka neoslovila.

odejana
odejana
09.02.2012 3 z 5

Ta anotace u románu mi přijde zcela zavádějící. Je to skvělý román, generační výpověď dívky, která se narodila do začátku padesátých let. Autenticky vylíčen obraz doby, která formovala a deformovala mládí dnešních padesátníků. Patrně hodně autobiografické. Nepochopení rodiny. Inteligentní Pavla nemá zázemí a román líčí docela vkusným jazykem nesnadnou touhu maloměstské dívky po svobodě, intimitě, laskavém vztahu a velké lásce. Má málo opěrných bodů a její vnitřní samota ji vede k samostudiu a formuje v ní s pomocí "glosátora" názory na politiku, společnost, rodinu, vzdělání, životní styl. Je to jedno velké hledání. Rozhodně to není oddychová četba. Je to osobní výpověď pro všechny, kteří se nehodlají jen tak přizpůsobit něčemu, co se jim nelíbí, kteří hledají svou podstatu, smysl života.

Brambu
Brambu
30.11.-0001 3 z 5

Zajímavě popsaný život dívky, která prochází obdobím radosti, lásek a zklamání a to vše v době, která nebyla pro nikoho jednoduchá. Na můj vkus málo vtipná, ale rozhodně oddechové čtení pro chvíle volna.

Nelischka
Nelischka
30.11.-0001 2 z 5

Dobré pro slečny, co je omrzela Lenka Lanczová