Bereme, co je

Příběh mladé dívky, která se narodila v německo-české rodině na Strakonicku, kde prožívá svá první lidská zklamání, ale i první romantickou lásku. Děj knihy se odehrává v průběhu 60. až 80. let dvacátého století. Autorka zábavnou formou líčí život na maloměstě s jeho klady i zápory. Hlavní hrdinka se cítí nepochopena nejen společností, ale i svou vlastní rodinou. Jedním z úniků se jí proto stává poezie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42778/bereme-co-je-42778.jpg 3.8122

Pavla 1.

Romány, Literatura česká

Vydáno: , Klika

Kniha Bereme, co je

lencin
27.08.2020

Román, 60.léta, Strakonice.
Mladá dívka, která je nadanou básnířkou a je plná fantazie. Není schopná ani ochotná žít v socialistickém maloměstě.
(2006)

Jirinamac
20.06.2019

Námět dobrý, ale popisy děje jsou hrozně nudné a rozvláčněné. Slovní zásoba možná dobrá, ale je to nuda. Kdyby mně to někdo vypravoval, tak mu řeknu, ať to trochu zrychlí. Zábavná mi nepřišla ani trochu. Mám druhý díl z knihovny a asi se do něj ani nebudu pouštět. I když ta doba mě zajímá.

Nočnípták
02.06.2018

Četla jsem tuto knihu hned jak vyšla a líbila se mně. Teď, při druhém čtení, snad ještě víc. Ani jednou jsem si nepomyslela, že by se Pavla přehnaně litovala a cítila se obětí, že by se v sobě jen babrala, jak tady bylo napsáno. Byla dospívající dívka, měla své touhy a přání. Jako každé mládí se cítila omezována ve svých plánech, ve svém životě. V poměrech, které tehdy v 50.letech panovaly a s rodinou jakou měla je vlastně obdivuhodné, že nerezignovala. Každý člověk je jiný. Každý si se svým životem poradí jinak. Já také vyrůstala na maloměstě, ale nikdy jsem netoužila po útěku/to asi pro moje bezvadné rodinné zázemí/. Přesto Pavlu chápu. Na jejím místě bych také chtěla pryč.
Dalším plusem knihy je pro mne spisovatelčina bohatá slovní zásoba a odkazy na literární a umělecká díla.
Obálka a anotace je opravdu zavádějící

RyonMathrin
12.04.2018

Smutná autobiografie dospívající dívky, na které si vlastní matka vybíjí svoje mindráky.
Navíc v těžké době 50.let. Neustálá sebelítost. Pochopitelné, že se z tak otřesné zkušenosti autorka chtěla vypsat...
Děkuji, nechci. Příště strávím čas něčím užitečnějším.

Jájinka
31.03.2018

Hlavní postava mě nebavila, vůbec jsem jí nedokázala fandit.

hasmanka
02.11.2017

Kdysi jsem knihu začala číst na doporučení kamarádky, ale v jedné třetině jsem to už nevydržela a knihu na několik let hodila do kouta. Nebavila mě, rozčilovala mě. Natolik mi nesedl styl vyprávění té stále si stěžující holky. V nedávné době jsem se rozhodla dát jí druhou šanci v podobě audioknihy, ale nic se nezměnilo. Stálé porovnávání, sebelítost a znechucení od malé holčičky až po dospělou ženu vyznívalo po celou dobu stejně. Rozčiloval mě její postoj věčné oběti, to babrání se v sobě a zároveň chabost důvodů, proč tou obětí je. V kontrastu tomu bylo impulzivní jednání a to celé navozovalo dojem neuvěřitelnosti příběhu. Tohle nebyla četba pro mě…

Jana283
28.06.2017

Výborná kniha přibližující dobu ne tak dávnou, ale mnohem odlišnou od toho, co žijeme dnes. Hlavní hrdinka mi byla velmi blízká a obdivovala jsem její sílu a bohatý vnitřní život v tak nízkých maloměstských poměrech a rodině bez lásky.

buccaneerka
01.08.2016

Literární kritika sice přijala román Bereme, co je pozitivně...škoda, že za sebe totéž řici nemohu. Snad mi dojem zkazil fakt, že titul patřil k povinně zadaným, ale kniha mě nezaujala ani obálkou, ani obsahem, ani formou. Možná líčí skvěle dobové poměry, které autorka vystihuje oním třikrát v knize opakovaným "bereme, co je", více se však zdá, že kniha nese autobiografické prvky, které by ne každý spisovatel tak přímo odhaloval.
Na otázku, zda je psaní pro autorku určitým způsobem možností vyrovnat se s tím, co sama prožila, odpověděla, že ne, protože se s tím vyrovnala už dávno. Negativní životní situace a zkušenosti jsou pro ní prý už jen výživnou půdou pro psaní.
Při čtení tohoto románu se nemohu zbavit pocitu, že člověk, který má potřebu takto veřejně prezentovat své rodinné, sexuální a osobní zkušenosti, se ještě stále se svou minulostí nevyrovnal.