Páter Dolindo na vrchu blahoslavenstiev

Páter Dolindo na vrchu blahoslavenstiev https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501114/bmid_pater-dolindo-na-vrchu-blahoslavens-9PL-501114.jpeg 4 1 1

Najkrajšiu exegézu blahoslavenstiev ponúkajú ľudia, ktorí ju vedia zjavovať svojím životom. A páter Dolindo Ruotolo, neapolský kňaz, je jedným z nich. Na podklade ôsmich blahoslavenstiev autor komentuje život a učenie pátra Dolinda. V tejto súvislosti opisuje jeho spiritualitu a život plný skúšok, utrpenia, ako aj veľkej dôvery a lásky k Bohu a blížnemu. Pátra Dolinda prirovnáva k láskyplnému otcovi, ktorý keď vidí syna, že upadol do nemilosti, sústredí všetky svoje sily, aby mu pomohol. Celý sa angažuje, aby dosiahol cieľ, a dáva nabok každý iný záujem. Vyčerpá všetku svoju energiu, prijme každú možnú stratégiu, len aby dokázal, že jeho láska je bezhraničná. Je to hodnoverné svedectvo evanjelia, ktoré povzbudí každého vydať sa na cestu skutočného obrátenia a žiť blahoslavenstvá každý deň tak ako páter Dolindo.... celý text

archandelka
29.08.2022 4 z 5

Páter Dolindo je můj velký oblíbenec a v poslední době se s knihami o něm anebo s knihami, které obsahují jeho myšlenky, doslova roztrhl pytel. Autorem je tentokrát kněz, který je správcem farnosti, kde se nachází hrob otce Dolinda. Kniha je reflexí na blahoslavenství v kontextu života pátera Dolinda, ale mnohem více, než jeho myšlenky, obsahuje úvahy autora knihy. na jednu stranu to nevadí, na druhou bych očekávala trochu více myšlenek právě pátera Dolinda, který psal celé komentáře k biblickým knihám.
A jako obvykle, aspoň pár myšlenek:
"Páter Dolindo nás učí, že ak nás vedie čisté srdce aj v bezvýznamných situáciách, s čistým srdcom budeme hodnotiť aj tie najkomplexnejšie a najnáročnejšie situácie."
"Keď ho očierňovali, nikdy sa nehneval a neodsudzoval tých, ktorí ho ohovárali. Za svojich prenasledovateľov sa modlil a bol si istý, že Pán ho podporí v každej skúške a že Božia prozreteľnosť najlepšie vie, čo robí."
"Žehnať v pôvodnom význame znamená povzbudzovať a vidieť dobro, ktoré Pán koná v našom živote. Preto bolo žehnanie jedným z bezprostredných a privilegovaných prostriedkov, aby s čistým srdcom vyjadril lásku, ktorú Pán ponúkal všetkým. Žehnal najmä tých, ktorí mu robili zle alebo nesprávne chápali jeho horlivý spôsob prežívania radostnej zvesti evanjelia."
"Kto sú tí, čo majú čisté srdce? Sú to tí, ktorí nesú vo svojom srdci kúsok raja a vidia jeho odraz v každodennej realite a v tvári bratov, ktorých Pán dal do ich blízkosti."
"Koľkokrát však naše vzťahy prežívame tak, že sa na svojich blížnych pozeráme ako na hrozbu, pred ktorou sa musíme brániť, v ich očiach čítame zlobu, uvažujeme egoisticky a nevšímame si dobro, s ktorým by sme sa mohli podeliť. Sme žiarliví na to, čo vlastníme, a závidíme iným, čo nám nepatrí. Kto prežíva blahoslavenstvo čistého srdca, má skúsenosť s Božou láskou, ktorá je trpezlivá, dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávostí, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží."
"Kto naozaj otvorí srdce Božiemu milosrdenstvu, je premenený."
"Svätosť spočíva v tom, že robíme obyčajné veci neobyčajným spôsobom."

Autorovy knížky

2022  80%Páter Dolindo na vrchu blahoslavenstiev