Páskové a chuligáni

Páskové a chuligáni https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383843/bmid_paskove-a-chuligani-LUE-383843.jpg 5 4 1

I v padesátých letech u nás existovala kontrakultura, která si dokázala uchovat nezávislost. Páskové a později chuligáni, jak byla tehdejší režimní propagandou nezávislá mládež označována, si rozhodně nenechala mluvit do toho, jakou hudbu mají poslouchat, jak tančit, co číst, či dokonce jak se česat a oblékat. Jejich společenský protest vyjadřovaný na veřejnosti zejména oděvem, nebyl prvním, ale ani posledním, který se politická moc pokoušela potlačit. Pochopitelně, že se takový postoj a chování neobešly pro jeho nositele bez následků…... celý text

Radoľa
26.06.2021 4 z 5

Útla, maličká brožúrka obsahuje obsahovo nie príliš rozsiahle, zato informačne celkom hodnotné pojednanie o subkultúrach mládeže 50. a začiatku 60. rokov. Teda zhruba do obdobia, kedy nonkonformizmus a iný štýl obliekania a voľnočasovej zábavy prebrali priaznivci big-beatu a máničky.

Označovali sa, zhodne s titulom knižky, ako páskové a chuligáni. Charakteristickí boli štýlom obliekania a počúvaním swingových, jazzových a boogie-woogie melódií. Veľmi dôležitým bol aj tanec k týmto melódiám, prejavujúci sa uvoľnene rozblázneným štýlom, stojacim v ostrom protiklade k učesaným klasickým tancom.

Text pomerne podrobne opisuje akcie represívneho aparátu strany (ľudové milície, bezpečnosť, súdy) voči zoskupeniam mladých, ktorí vzdorovito nechceli žiť nalinkovaný život riadený oficiálnymi straníckymi usmerneniami v duchu novej kultúry socialistického realizmu.

Stručne sa tiež pojednáva aj o trampoch, predstavujúcich inú líniu - predovšetkým víkendového úniku - pred normovaným žitím do prírody, do lesov.

Takmer polovicu publikácie tvoria dobové karikatúry, výňatky z oficiálnych publikácií, analyticky i kriticky znevažujúcich životný štýl, vymykajúci sa norme. Súčasťou príloh sú aj satirické básne, obdobne nemilosrdne tepajúce do chuligánskeho žitia.

Do štúdie s názvom Pásek, idúcej v línii strašlivého zdrbania mladej subkultúrnej alternatívy prispeli svojimi, citujem "vědeckými poznatky" aj takí slovutní českí literárni velikáni ako Zdeněk Jirotka, Pavel Kohout či jaroslav Dietl. V dnešnom režime by si určite svoje tvorivé príspevky do tejto štúdie istotne do životopisu nedávali.

Poznámka: V knihe je zmienka o odraze tohto životného štýlu vo filme. Pozitívne sa hodnotí film Jiřího Krejčíka Probuzení z roku 1959, zmieňuje sa tiež film Jana Hřebejka Šakalí léta (1993), reflektujúci boj pražských pouličných párt v 50. rokoch. Jemný odraz páskovskej kultúry sa objavil aj vo filme Starci na chmelu (1963) Ladislava Rychmana. V tejto súvislosti by som rád zmienil skvelý ruský film Šviháci (Stiljagi) Valerija Todorovského z roku 2008, ktorý ukazuje, čomu museli čeliť ruskí páskové v 50. rokoch. Bola to obdoba pohonu v Česko-Slovensku na mladých, vyznávajúcich americký životný týl odievania a kultúry. Knižka totiž okrajovo spomína aj ruských páskov (akýsi paralelný predobraz mladých českých a slovenských rebelov 50. rokov), prostredníctvom spomienok a poviedky ruského spisovateľa Eduarda Limonova.