Pařížský venkovan / Anicet neboli panoráma

Pařížský venkovan / Anicet neboli panoráma https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136156/parizsky-venkovan-an-136156.jpg 3 7 2

Dvě prózy zařazené v pátém svazku spisů připomínají autora „Komunistů“ z doby, kdy byl vyznavačem surrealismu. Upoutají pozornost nejen jako jeho vynikající ukázky, ale i sugestivním zachycením jak snové, tak reálné tváře Paříže a Pařížanů.

Literatura světová
Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Le Paysan de Paris / Anicet ou le panorama , 1926

Yummymoon
12.03.2022 3 z 5

V jednotlivých pasážích mnohdy dechberoucí a inspirující, jako celek ovšem poněkud mlhavé a sotva soudržné. Můj pocit z knih(y) Aragon velmi trefně shrnul hned na začátku Pařížského venkovana: "Všechno mě nesmírně rozptyluje, ale mou vlastní rozptýlenost nerozptýlí nic." Anicet už byl potom trošku snazší díky své narativní uchopitelnosti a humoru, nicméně na druhou stranu neposkytl tolik filosoficko-existenciálně relevantních myšlenek. Lepší tři hvězdy.
"Nuda si prohlíží lidi na ulici. Vstoupí do kavárny: ale hned jde zas dál. Zajde k děvkám: jde dál. Zničí něčí život: jde dál. Třeba i zabije: jde dál. Zabije třeba sebe: j`en sors."

Lessana
04.11.2018 3 z 5

Ak bolo cieľom tohto surrealistického textu (Pařížského venkovana) opísať a navodiť stav niekde medzi realitou a snom, podarilo sa. Nečakajte súvislý príbeh s množstvom postáv a napätia. Ide skôr o úvahy, postrehy, obrázky (Paríža a ľudí v ňom) popísané textom, tu humorným spôsobom (o holičstve, kúpeľoch, o rozkoši, súčasných modlách), tu vážnym (nadčasové dumky o mytológii či chaose sveta).

Část díla

Louis Aragon