Pařížanky: Jak žily, milovaly a umíraly ženy Paříže ve 40. letech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

A Francouzky si i nadále malovaly rty... Přestože v jádru knihy dřímá politika, jedná se o fascinující, bohatě ilustrovaný popis, jak dívky a ženy Paříže v letech 1939–1949 přežily druhou světovou válku a její následky, stále v grandiózním stylu. „Když si v roce 1924 Suzanne vzala inženýra Jeana Belperrona, usadil se mladý pár na Montmartre, kde si našel mnoho přátel mezi avantgardními umělci. Její přítelkyni, krásnou herečku a příležitostnou modelku klenotů Nusch Eluardovou, ženu a múzu surrealistického básníka Paula Eluarda, fotografoval Man Ray se šperky od Belperronové.“ Tato kniha však není o módě. Ženy Paříže této doby se musely den co den setkávat tváří v tvář s německými přemožiteli a okupanty – když jim prodávaly své šaty, aby si obstaraly prostředky na nákup potravin, či s nimi bok po boku cestovaly pařížským metrem, kde přednostní právo usednout měl německý voják. Simone de Beauvoir 9. června napsala: „Vnímala jsem postup Němců jako osobní hrozbu. Měla jsem jen jedinou myšlenku, abych nebyla oddělena od Jean-Paula Sartra a nezůstala v okupované Paříži lapena jako krysa v pasti.“ V knize spisovatelky Anny Sebba se setkáme se širokou paletou ženských charakterů, od kolaborantek přes účastnice odboje, učitelky, spisovatelky, až po herečky a prostitutky a poznáváme, jak se rozhodnutí o životě a smrti stávala jejich každodenností. Anne Sebba se nesnaží knihou poskytovat vysvětlení, proč pařížské ženy učinily daná rozhodnutí a zvolily určitou cestu. Sdílí s námi vyprávění o jejich činech, přesvědčivé životní příběhy a pozoruhodný výběr fotografií, což dohromady promlouvá samo za sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370095/big_parizanky-jak-zily-milovaly-a-umira-mw8-370095.jpg 3.912
Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu, Historie

Vydáno: , Bourdon
Originální název:

Les Parisiennes: How the Women of Paris Lived, Loved, and Died Under Nazi Occupation, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Pařížanky: Jak žily, milovaly a umíraly ženy Paříže ve 40. letech

cérka
07.10.2019

Určitě vynikající počin a hluboce smekám před všemi ženami zapojenými do válečného odboje. Obdivuji se jejich odvaze, vůli, statečnosti, pokoře a hlavně skromnosti.
Mým úkolem je ovšem zhodnotit knihu, ne dějiny. A já přiděluji 3*. Na mě je prostě v této knize příliš moc jmen, postav které se mi smotaly do jednoho klubíčka a já ho nedokážu rozmotat, natož si tyto jména zapamatovat.

Marcela52
03.01.2019

Kniha mě velmi zaujala nejen díky méně známým faktům z Paříže v době německé okupace, ale především díky velmi otevřené a poctivé snaze autorky podat svědectví o ženách, které v tomto těžkém období projevily mnohdy větší statečnost než muži. Autorka zde vylíčila nejen osudy známých Francouzek jako byla Coco Chanel nebo Edith Piaf, ale také zde uvedla mnoho dalších jmen nejen z uměleckého světa. Jmen, která by neměla být zapomenuta. Doporučuji těm, kteří nezavírají oči před historickými fakty, která nesvědčí vždy o pevnosti charakterů.


Šerďa2012
15.09.2018

Bylo zajímavé se dočíst, že ženy ve Francii neměly před válkou volební právo a měly se věnovat hlavně domácnosti. Kolaborace a nechtěná spolupráce s Němci, celkový postoj Francie a postoj velké části Francouzů k židům jsou zde vylíčeny na základě skutečných událostí a faktů, ale čtivou formou, která baví. A co se dělo po válce? Je možné, že se tak lidé chovali? Jak by se choval každý z nás, kdyby tehdejší dobu zažil?