Paragraf: polárny kruh

Paragraf: polárny kruh https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235978/bmid_paragraf-polarny-kruh-2U0-235978.jpg 4 1 1

Radoľa
21.10.2020 4 z 5

Mečiarovský minister kultúry napísal knihu spomienok na roky strávené v sovietskom pracovnom lágri, kam bol odvlečený v roku 1945, po skončení vojny. Sovietska tajná služba vtedy na oslobodených územiach odvliekla do pracovných táborov na území ZSSR desiatky tisíc ľudí, prevažne z východného Slovenska. Bez významnejšieho dôvodu, proste Stalin potreboval čerstvú pracovnú silu na zaplátanie chýbajúcich pracovných miest v dôsledku vojnových strát. Autor knihy bol jedným z odvlečených. Niektoré opisy prežitých drsných chvíľ a neľútostných klimatických podmienok sú ozaj silným čítaním. Napríklad, ako v noci zamŕzal priamo prúd moči vo vzduchu. Autor sa nevyhýba ani opisu sexuálneho kontaktu s miestnou devojkoj. Pretože, láger-neláger, gulag-negulag, sme predsa ľudia, nie? Celkom výživné čítanie kalí len neskoršie odhalenie, že autor - Dušan Slobodník patril počas II. svetovej vojny k účastníkom kurzu pre diverzantov vedeného nemeckou tajnou službou. K odsunu do gulagu bol riadne odsúdený na základe zatknutia príslušníkmi SMERŠu na 15 rokov. Čiže v jeho prípade sa nejednalo o náhodný odsun. Nuž, súdiť nebudem, len v tomto prípade to nebolo tak úplne bez viny.

gulagy

Dušan Slobodník
slovenská, 1927 - 2001
1986  78%Stratený robot
1999  0%Zámery iredenty v plnej nahote
1991  80%Paragraf: polárny kruh
1991  87%Horúce témy: Slovensko v ringu
1998  0%Proti sedemhlavému drakovi

Kniha Paragraf: polárny kruh je v