Papežovo ďábelské vědění - Věda a filosofie v době Gerberta z Aurillacu

Zevrubná studie se věnuje osobnosti Gerberta z Aurillacu, který pod jménem Silvestr II. zastával v letech 999–1003 papežský úřad. Tento učenec je již od přelomu 10. a 11. století nezřídka uváděn v souvislosti s ďábelskou pomocí, která mu umožnila získat neobvyklé vědění na poli sedmi svobodných umění i výrazně usměrnila jeho kariéru v církevní správě (opat v Bobbiu, arcibiskup v Remeši a Ravenně, papež). Kniha nabízí představení nejznámějších variant legend o jeho životní pouti, včetně pokusu o výklad téhož bez zmínek o aktivním ďáblově zásahu, a dále se podrobněji zabývá filosofií a vědou na přelomu prvního milénia, s hlavním důrazem na témata, jimž Gerbert věnoval pozornost nebo je s nimi tradičně spojován jeho věhlas (spor o rozdělení filosofie, disputace o predikaci, abakus a abacistické počtářské umění, astronomické pedagogické přístroje, uvedení astrolábu na latinský křesťanský Západ, horologium)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59513/papezovo-dabelske-vedeni-veda-a-filosofie-v-dobe-gerberta-z-aurillacu-59513.jpg 4.43

Kniha Papežovo ďábelské vědění - Věda a filosofie v době Gerberta z Aurillacu

Podpovrchem
05.05.2017

Je velice těžké odlišit fikci od věrohodných informací, podle mě je tato kniha ukázkou výborně odvedené studie. Autor předkládá výběr z mnoha informačních zdrojů a tak se nám otevírají nevšední kapitoly z návštěvy středověkého myšlení.

Marek Otisk
2006  Metafyzika jako věda. Ibn Síná a Ibn Rušd ve scholastické diskusi
2004  Na cestě ke scholastice
2010  Tradice a modernost - perspektivy dialogu

všech 10 knih autora

Kniha Papežovo ďábelské vědění - Věda a filosofie v době Gerberta z Aurillacu je v