Panenská země

Panenská země https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266763/bmid_panenska-zeme-YSe-266763.jpg 5 1 1

Osudy Rusínů, Židů a Čechů v Jasině na Zakarpatské Ukrajině daly autorce látku k tomu vyprávění.

BabaJaga11
12.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Zakarpatí, krásná a panenská země, jen možná kapku drsná.... ano, jenom kapku, protože většinu utrpení, kterého je v této knize vrchovatě, si působili lidé sami. Či lépe řečeno někteří lidé jiným lidem. Překvapilo mě, jak i čeští úředníci, kteří toto území po 1. světové válce spravovali, byli, alespoň dle slov autorky, místními lidmi neoblíbeni – byla to pro ně "vrchnost", která místní Rusíny a Židy odírala, jak se dalo.

Mnoho těžkých a bolavých, pro nás nepochopitelných osudů... žena, která zapálí dům své sokyni v lásce... chlapec-sirotek, sdílející svůj životní prostor se starým mužem, oba spí na seně ve stáji jednoho statku, dělí se o skrovné jídlo a alkohol... alkohol je i příčinou roztržky a vraždy starého muže... Brutální potlačování práv dřevařů bojujících za vyšší mzdy, jež by jim umožnily uživit jejich rodiny... Židé v roli vyděděnců, jimž stát, za který bojovali v 1. světové válce, není ochoten vystavit doklady a snaží se je připravit o domov. Těžké dilema, kam odjet – s minimem peněz, s vědomím, že jinde může být i hůře, v Polsku jsou na Židy časté pogromy.

Když si knihu přečtete, možná se vám lecos osvětlí i ohledně současné situace v Evropě...

Karla Dolénková
česká, 1895 - 1977