Paměti psychologa

V rámci Stanford Historical Society Oral History vznikly v roce 2017 nahrávky rozhovorů s předním současným psychologem Philipem Zimbardem (* 1933). V nich vzpomíná na své drsné dětství za hospodářské krize v chudinském čtvrti New Yorku v rodině sicilských emigrantů, svou touhu studovat, která ho dostala z těchto poměrů až na vysokou školu, začátky psychologické praxe v laboratoři se zvířaty, přátelství se Stanley Milgramem. Velkou část věnuje vzpomínkám na atmosféru na univerzitě v 60. a 70. letech a na okolnosti, průběh a důsledky svého světoznámého Stanfordského experimentu. Dále se ale věnuje i následujícím projektům (zkoumání stydlivosti), svému angažmá ve zkoumání vězeňských systémů, aféře kolem věznice Abú Ghrajb, své přednáškové činnosti po celém světě. Kniha přináší nejen unikátní, živě líčené, a přitom obsahově nabité paměti výrazné osobnosti světové psychologie, ale podává i široký vhled do dějin celého oboru ve 20. století. Philip Zimbardo patří k nejznámějším současným psychologům na světě. Proslavil se mj. svou knihou Luciferův efekt. Portál chystá k vydání jeho knihu Nesmělost. Daniel Hartwig je historik, filozof a archivář Stanfordovy univerzity....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462927/big_pameti-psychologa-XoQ-462927.jpg 4.212
Literatura faktu, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Portál

PHILIP G. ZIMBARDO. An Oral History conducted by Daniel Hartwig, 2019

Kniha Paměti psychologa

jadunka

Skvělý rozhovor, který shrnuje Zimbardův profesorský život jeho vlastníma očima. Články na konci knihy jsou taky velmi zajímavé. Za mě pět hvězdiček z pěti.

zuzca.h
20.12.2021

Zimbardo mi jako člověk není moc sympatický,ale jako profík je fakt dobrý a ten jeho zápal pro věc kterou dělá a to kolik toho zvládl a pořád zvládá, tak to klobouček. A upřímně jako profesora na VŠ bych ho brala všema 10.

Standa24
16.12.2021

Většina lidí má spojeného P. Zimbarda se Standforským vězeňským experimentem, ale za svoji dlouhou kariéru se věnoval i mnoha dalším zajímavým tématům. Pokud jste od Zimbarda ještě nic nečetli, tato kniha vás může motivovat k přečtení některé z jeho dalších knih. Mohu doporučit Luciferův efekt a nebo Odpojeného muže.

Arbenin
03.06.2021

Na knihu jsem se velmi těšila, ale po přečtení byla nakonec zklamaná. Čekala jsem hlubší ponor do tématu, resp. více informací o rodině i jeho motivacích a práci. Protože jde o sérii rozhovorů pro archiv univerzity (něco jako u nás projekt Paměť národa), které se odehrávaly v časovém rozpětí, opakují se některé informace vícekrát. Velké plus je však zařazení několika článků PZ na konec knihy.