Paměti dr. Aloise Rašína

Kniha pamětí známého politika a ekonoma, tvůrce prvorepublikové hospodářské reformy, nám dává nahlédnout do života v Rakousko-uherské monarchii, přihlíží události kolem vzniku samostatného Československého státu a seznámí nás s prvními kroky tohoto státu na poli hospodářském a politickém.

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96593/big_pameti-dr-aloise-rasina-OiK-96593.jpg 4.25

Kniha Paměti dr. Aloise Rašína

gimli35
03.10.2021

O zásluhách a lidských kvalitách Aloise Rašína není pochyb; hvězdičkami nehodnotím jeho osobu, nýbrž paměti. Autor je zřejmě nepsal pro širší veřejnost, protože nemalá část z nich opravdu není příliš čtivá - pokud vás tedy nezajímá počet živností nebo stav hospodářství na Nechanicku. Vysloveně "zabijácký" je pak deník z vězení, kde Rašín kromě několika zajímavých událostí popisuje především to, co který den jedl a četl či jak dlouho byl na procházce.

Naštěstí se však najdou i velmi zajímavé kapitoly, zejména Moje matka, Převrat 28. října 1918 a Po převratu. A vlastně to celkově za přečtení stojí, jenom to prostě není úplně literární skvost.

knih-o-mol
11.04.2021

Perfektní kniha, při čtení je jasné, že takový člověk by se k dnešku nehodil. Například jeho názor na židy jako nelítostné věřitele, člověka vyžadující poctivě pracovat a šetřit, nikoliv se bavit na stadionech.

jardaplech
19.10.2020

Nevím co učí děti ve školách, ale tohle nás neučili a přitom je tam tolik zajímavých informací o naší historii. Kniha k pochvale.